logo
logo
logo
logo

Internet w podróży – o czym warto pamiętać?
Opublikowano: 21 marca 2019

W XXI wieku dostęp do Internetu możemy uzyskać niemal na całym świecie – wszędzie, gdzie dostępne są sieci komórkowe. Bardzo często jednak połączenie z Internetem może okazać się niebezpieczne lub kosztowne, jeżeli destynacją naszej podróży nie są wielkie cywilizacyjne ośrodki, a odludne części globu. Co należy wiedzieć i o czym pamiętać?

Sposoby na internet w podróży

Jeżeli wiemy, że przez dłuższy czas będziemy przebywali za granicą, jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić czy (i jak) będziemy mogli połączyć się z siecią internetową. Najpopularniejsze sposoby pozwalające na korzystanie z Internetu nie zawsze są jednak bezpieczne. Przebywając za granicą możemy skorzystać z następujących rozwiązań:

  • Internet mobilny zapewniany przez operatora sieci
  • Dostępne sieci Wi-Fi
  • Ogólnodostępne „gorące punkty”, czyli Hot-Spoty
  • Kafejki internetowe

Nie każde z powyższych rozwiązań może być odpowiednie dla nas. W dużej mierze zależy to od kraju, który stanowi punkt naszej destynacji. Niezwykle często koszty transferu internetowego stają się bardzo drogie lub przestrzeń publiczna jest uboga w ogólnodostępne Hot-Spoty. Podczas korzystania z Internetu w podróży, najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo naszych danych. Często warto zrezygnować z podłączenia do nieznanej i niezabezpieczonej sieci internetowej.

Bezpieczeństwo korzystania z sieci

Podczas podroży często mamy kilka wariantów umożliwiających połączenie z siecią internetową. Najpopularniejszym i najtańszym sposobem jest korzystanie z lokalnych, ogólnodostępnych Hot-Spotów. Oparty na standardzie sieci Wi-Fi punkt dostępu umożliwia bezpłatne skorzystanie z Internetu. Hot-Spot wymaga zalogowania się do sieci, a transfer zazwyczaj nie jest nieograniczony – punkty dostępu pozwalają jednak wykonać podstawowe operacje i pozostać w kontakcie z najbliższymi. Korzystając z ogólnodostępnych sieci należy pamiętać jednak, że nie posiadają one zabezpieczeń, a co za tym idzie: są bardzo łatwe do zinfiltrowania.

W trakcie podróży często niespodziewanie musimy dokonać płatności internetowej lub przekazać wrażliwe dane za pośrednictwem sieci. Nigdy jednak nie korzystajmy z ogólnodostępnych punktów podczas logowania do serwisu płatności internetowej. Pod żadnym pozorem nie logujmy się również na strony, które nie posiadają zabezpieczenia – o zabezpieczeniu strony poinformuje Cię specyfika jej adresu oraz znak kłódki na pasku. W przypadku konieczności skorzystania z internetu w celu transferu pieniędzy lub logowania na profile społecznościowe, dużo bezpieczniejsze będzie wykorzystanie w tym celu sieci Wi-Fi dostępnej w hotelu lub wizyta w kafejce internetowej.Połączenia tego typu nigdy nie zapewniają stuprocentowego zabezpieczenia, jednak znacząco zmniejszają szansę na to, że staniemy się obiektem ataku cyberprzestępcy.

Nadal musimy jednak brać pod uwagę obecność keyloggerów na ogólnodostępnych urządzeniach, czyli programów rejestrujących znaki wpisywane na klawiaturze przez użytkownika sprzętu. W przypadku przekazywania przez sieć internetową danych wrażliwych, najbezpieczniejszym rozwiązaniem zawsze będzie skorzystanie z internetu mobilnego oraz własnego urządzenia.

Dobrą praktyką, na co decyduje się coraz więcej osób jest korzystanie z usług VPN. Pozwalają one zabezpieczyć nasze połączenie z siecią przed dostępem niepowołanych osób dzięki temu, że szyfrują wszystkie przesyłane dane. VPN to również narzędzie, które doskonale sprawdza się w omijaniu cenzury i blokad internetu (np. w Chinach).

Internet mobilny za granicą

Zazwyczaj podczas podroży będziemy zmuszeni skorzystać z oferowanego przez sieci komórkowe Internetu. W wielu krajach nie będą jednak działały wykupione przed podróżą pakiety internetowe – należy mieć to na uwadze, korzystając z tego typu rozwiązania. Może więc wiązać się to z ogromnymi kosztami, jeżeli nieświadomi obowiązujących opłat będziemy korzystać z sieci bez ograniczeń. W przypadku, kiedy nasza podróż po danym kraju będzie dłuższa, warto zdecydować się na zakup karty należącej do sieci lokalnego operatora. Umożliwi nam to połączenie się z lokalną siecią, a tym samym obniży opłaty wynikające z korzystania z Internetu w podróży.

Od czerwca 2018 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązują ujednolicone stawki za usługi sieci, takie jak SMSy, połączenia oraz Internet. Jeżeli więc podróżujesz po Europie, możesz liczyć na to, że bez przeszkód będziesz mógł pozostać w kontakcie bez dodatkowych opłat. Pamiętaj jednak, że każdy operator ma możliwość narzucenia limitów wykorzystanego Internetu poza granicami kraju i najczęściej korzysta z tej możliwości: nagle możesz więc stracić możliwość bezpłatnego korzystania z sieci, nawet przebywając w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

platformy barterowe

Jak działają platformy barterowe?...

Współczesna gospodarka oferuje szeroki wachlarz metod transakcji, w kt...
Aplikacja mobilna,

Stwórz aplikację mobilną razem z firmą Develo...

To już odległe czasy, kiedy telefony służyły nam wyłącznie do wysyłani...
influencer marketing

Influencer marketing – co stoi za jego fenome...

Jeszcze niedawno na popularnych twórców internetowych patrzono z powąt...
SMS Marketing

Na czym polega SMS Marketing?...

Ile razy udało Ci się wyhaczyć twoje ulubione kosmetyki w niższej ceni...