• Menu

  Ile kosztuje używane auto elektryczne?

  Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na egzemplarz z salonu. Czy używane auto elektryczne to wydatek, na który znajdzie fundusze przeciętny Polak?

  auto elektryczne

  Używane auto elektryczne pod okiem ekspertów

  Jak wynika z badań niemieckiego tygodnika Focus, obecnie ciężko jest przewidzieć wartość rezydualna samochodów elektrycznych. Wszystko za sprawą dynamicznych zmian zachodzących na tym rynku. Koncernowi giganci chcą mieć w swojej ofercie ekologiczne auta, dlatego do sprzedaży trafia ich coraz więcej. Rozwój technologiczny pojazdów również przyspiesza, przez co ciężko jest ocenić, ile będą warte dzisiejsze modele za parę lat.

  Jedną z najważniejszych kwestii zdaje się być czas ładowania baterii. Coraz to nowsze modele pozwalają na pokonywanie dłuższych czas, co w tym wypadku ma ogromne znaczenie. Tygodnik Focus szczególną uwagę zwraca na Teslę, która nieustannie dąży do tego, aby zasięg był coraz większy.

  Używane auto elektryczne – jak szybko pojazdy tracą na wartości?

  Wyzwania dotyczącego wyceny używanego auta elektrycznego podjął się portal samochodowy mobile.de. Przeanalizował on niemiecki rynek wtórny, następnie zaś przedstawił trzy przykłady popularnych aut. BMW i3, kupiony w 2015 roku za 38 000 euro, był w 2020 roku na portalu do kupienia za przeciętnie 19 500 euro. Nissan Leaf (rocznik 2016) kosztował jako nowy 29 700 euro, podczas gdy w 2020 roku jego cena nie przekroczyła 10 500 euro. Tesla Model S 85D kupiony w 2016 roku za 96 100 euro cztery lata później osiągał średnią cenę 61 500 euro. Oznacza to, że używane auto elektryczne może bardzo szybko stracić na swojej wartości.

  Gdy tygodnik porównał ł wartość rezydualną samochodów konwencjonalnych i elektrycznych na rynku niemieckim i doszedł do wniosku, że w 2020 roku najkorzystniej w tym zestawieniu wyszły pojazdy z silnikiem benzynowym. To ciekawa sytuacja, ponieważ zaledwie rok wcześniej to samochody elektryczne były pod tym względem na pierwszym miejscu. Przyglądając się rynkowi niemieckiemu możemy zauważyć, że pod względem wartości rezydualnej najlepiej prezentują się marki takie jak Mercedes, Porsche, Audi i BMW.

  W przypadku rynku niemieckiego auto po przejechaniu 15 000 kilometrów przeciętnie traci na swojej wartości 24,2 procent. Spadek ten jednak hamuje z upływem lat do poziomu 5-6% rocznie.

  Czy warto kupić używane auto elektryczne?

  Rynek używanych aut elektrycznych jest wyjątkowo zróżnicowany. W przypadku tych samochodów powiedzenie, że „kiedyś wszystko było lepsze” zdaje się być wyjątkowo nieprawdziwe. Pojazdy elektryczne w dalszym ciągu są dopracowywane, a każdy kolejny model stara się być zauważalnie lepszy od poprzedniego.

  Polski rynek tych samochodów jest niestety bardzo specyficzny, zwłaszcza pod względem aut z drugiej ręki. Pojazdy, które trafiają do naszego kraju często mają poważne wady. Dlatego nad każdym zakupem trzeba się dobrze zastanowić.

  Samochody elektryczne nie są już jedynie ciekawostką. Obecnie wiele osób faktycznie rozważa ich zakup, przy czym w dużej mierze potencjalni nabywcy kierują się dobrem środowiska. Popyt na auta nieustannie więc rośnie, a na rynku pojawiają się coraz to lepsze modele.

  Na szczęście samochody te stosunkowo szybko tracą na swojej wartości. Dzięki temu na używane auto elektryczne może pozwolić sobie wielu Polaków. Nie zawsze będzie to jednak dobra decyzja. Wielu ekspertów zauważa, że w tej chwili zakup używanego pojazdu tego typu jest dość ryzykowny. Przede wszystkim w Polsce brakuje jeszcze infrastruktury pod samochody elektryczne. Problem może pojawić się również w momencie potrzeby naprawy samochodu. Jak pokazują raporty, używane modele bywają ponadprzeciętnie awaryjne.

  Jak podaje organizacja Consumer Reports awaryjność używanych aut elektrycznych z biegiem czasu ponadprzeciętnie wzrasta. Jest to zła wiadomość dla potencjalnych kierowców. Z tego powodu ewentualny zakup należy dokładnie przemyśleć.

  Andrzej Dworzański

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane