logo
logo
logo
logo
pakiety internetowe

Ile internetu wykorzystujemy na co dzień?
Opublikowano: 15 października 2020

Wielkość pakietu internetowego oraz cena za gigabajt danych to obecnie najważniejsze elementy każdej oferty zarówno mobilnego internetu, jak i abonamentu komórkowego. Wszystko dlatego, że chcemy cały czas być online oraz wykorzystywać internet do coraz bardziej zaawansowanych możliwości, a przez to zużywamy więcej danych. Ile internetu wykorzystujemy na co dzień? Odpowiedź na to pytanie znacznie ułatwi wybór idealnej oferty oraz pozwoli zoptymalizować koszty abonamentu lub doładowań prepaid.

pakiety internetowe

Jak policzyć wykorzystanie internetu?

Niestety bardzo trudno jest podać jedną wartość czy nawet dość szeroki zakres. Wszystko dlatego, że każdy korzysta z internetu inaczej. Nie wystarczy prosta kalkulacja, czasu spędzonego online. W praktyce może okazać się, że ktoś może przez wiele godzin rozmawiać przez komunikatory internetowe, a zużyje wielokrotnie mniej danych niż osoba, która obejrzy godzinny odcinek serialu czy programu z serwisu VOD.

W pierwszej kolejności trzeba zatem przeanalizować, do czego wykorzystywany jest internet. Jeśli przede wszystkim do rozmów, scrollowania social mediów i przeglądania serwisów internetowych – potrzebny pakiet nie powinien być przesadnie duży. Jeśli natomiast dojdzie do tego słuchanie muzyki z serwisów streamingowych i okazjonalnie oglądanie materiałów wideo – wówczas trzeba nastawić się na zdecydowanie większe zużycie.

Ile internetu zużywają aktywności w sieci?

Aby spróbować choć w przybliżony sposób policzyć, ile internetu wykorzystuje się na co dzień, warto spojrzeć, jak dużo danych potrzeba do różnych aktywności w sieci. Dla uproszczenia zostało przyjęte, że 1 GB to 1000 MB.

Bezwzględnie najwięcej gigabajtów „pożerają” serwisy VOD takie jak na przykład Netflix. Godzina filmu w rozdzielczości 4K to nawet 7 GB, w FullHD – od 3 do 5 GB, a w SD – do 1 GB. W przypadku YouTube’a wartości mogą być jeszcze inne, bo materiały dostępne tam mogą mieć o wiele szerszy zakres rozdzielczości. Trzeba być jednak gotowym na to, że nawet spory pakiet internetowy przy regularnym oglądaniu filmów i seriali szybko stopnieje.

O wiele mniej danych wykorzystują serwisy do słuchania muzyki. One również oferują różną jakość odtwarzania, ale przy średniej 1 minuta muzyki to około 2 MB danych. W przybliżeniu można więc przyjąć, że 1 GB internetu to około 500 minut słuchania, czyli niej więcej 8-9 godzin.

Internet bardzo często wykorzystywany jest do kontaktów z bliskimi czy służbowych. Jego zużyciem w ogóle nie trzeba przejmować się, rozmawiając tekstowo za pośrednictwem komunikatorów. Jedna wiadomość w takim przypadku to zaledwie kilka kilobajtów. Nieco więcej danych zużywa się do rozmów głosowych – około 350 KB na minutę, czyli 1 GB to kilkadziesiąt godzin rozmów. Pakiety internetowe najbardziej zużywane są przy rozmowach wideo. W zależności od jakości przesyłanego i odbieranego obrazu może być to od 100 MB do nawet 1,5 GB na godzinę.

Scrollowanie Facebooka wykorzystuje około 1-2 MB na minutę, a przeglądanie stron internetowych to „wydatek” rzędu 2-4 MB na minutę.

Pakiety internetu w Orange – jakie wybrać?

Znając przybliżone obliczenia, można o wiele łatwiej dobrać pakiet internetowy do indywidualnych potrzeb. W tym zakresie zdecydowanie warto przyjrzeć się ofercie Orange. Pakiety internetowe tego operatora, zwłaszcza w przypadku oferty na kartę są zarówno elastyczne, jak i odpowiednio duże, aby zaspokoić potrzeby nawet zaawansowanych użytkowników. Więcej na temat pakietów internetowych Orange można przeczytać pod tym adresem: https://doladowania.orange.pl/oferta/pakiety-internet-na-karte/.

Z kolei więcej informacji na temat oferty internetu na kartę w Orange – tego, jakie daje możliwości, jak można ją efektywnie wykorzystać i w jaki sposób tworzyć swoją własną taryfę, aby internetu było jak najwięcej, a opłaty jak najniższe – można znaleźć tutaj: https://doladowania.orange.pl/oferta/internet-mobilny-na-karte/.

 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny – oszczędność czas...

Nie jest tajemnicą, że współczesny świat nie mógłby istnieć bez intern...
VPN

Dane ważniejsze niż kiedykolwiek...

Prywatność w sieci i ochrona danych to...

Twoje dane mają wartość! Sprawdź, ile znaczys...

W sieci spędzamy lwią część naszego czasu. Twoje dane najprawdopodobni...
Hejt w lesie

Hejt w lesie...

Media społecznościowe wywierają coraz większy wpływ na funkcjo...