• Menu

  Hydrofor czy pompa głębinowa – co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku?

  Woda to życie i to fakt niezaprzeczalny. Trudno wyobrazić sobie brak dostępu do czystej wody. W przypadku podlewania ogródka czy zasilania domu nie zawsze jest możliwość podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba skorzystać z własnego ujęcia wody wyposażonego w pompę głębinową czy hydrofor. Co lepiej wybrać i jakie rozwiązanie jest bardziej efektywne?

  Hydrofor czy pompa głębinowa

  Wybór ma znaczenie – na co zwrócić uwagę przy wyborze instalacji poboru wody?

  Czasami własna instalacja poboru wody podyktowana jest koniecznością, a innym razem własną decyzją. I wtedy trzeba zastanowić się, czy lepiej zdecydować się na pompę głębinową, czy hydrofor i tę decyzję należy podjąć już na etapie projektowania domu. Pod uwagę należy wziąć głębokość odwiertu i tutaj musicie wiedzieć, że pompa głębinowa ma zastosowanie, gdy lustro wody w studni wierconej znajduje się poniżej 8 metrów. Analogicznie hydrofory mają zastosowanie, gdy lustro wody znajduje się powyżej 8 metrów. Ale nie powinno mieć też tendencji do opadania poniżej tego poziomu. Kolejnym ważnym elementem jest odległość od zasilanego obiektu. Zatem koniecznie musicie ustalić odległość źródła wody od punktu jej poboru. Rzecz jasna trzeba uwzględnić także wszystkie spadki i wzniesienia. Hydrofor sprawdzi się wtedy, gdy ujęcie znajduje się bliżej i nie jest na dużej głębokości. Tutaj należy dobrać także odpowiednią wysokość podnoszenia pompy, która mierzona jest na zasadzie: 10 metrów równa się 1 bar.

  Wydajność studni – co warto wziąć pod uwagę?

  Kolejnym ważnym parametrem jest poziom intensywności poboru wody w czasie godzinnego pompowania. Tutaj musicie wiedzieć, że natężenie próbnego czerpania wody musi przekraczać prognozowane zapotrzebowanie. Dopiero wtedy można określić, jaka moc pompy jest niezbędna, by urządzenie działało efektywnie, a przy tym nie dochodziło do suchobiegu. Jeżeli studnia nie jest wydajna, wtedy lepiej zdecydować się na pompę głębinową. Mamy dla Was jeszcze radę, a mianowicie koniecznie wykonajcie test wody i jeżeli jej smak, zapach, ale też ilość związków chemicznych jest powyżej normy, należy zdecydować się na uzdatniacz.

  Hydrofory do wody czy pompa głębinowa?

  Hydrofory do wody złożone są z pompy powierzchniowej i zbiornika hydroforowego. Instalujemy je zawsze wtedy, gdy źródło jest stabilne i nie występują spadki. Najczęściej instaluje się je blisko domu, a nie bezpośrednio w studni. Zbiornik hydroforowy magazynuje wodę, która jest pompowana i stabilizuje ciśnienie w instalacji. Jeżeli więc chcecie zasilać dom w wodę, to powinniście postawić na jak największy zbiornik hydroforowy, aby jak najrzadziej uruchamiać pompę, gdyż jej krótkotrwała praca, która dodatkowo jest częsta, może zmniejszyć jej żywotność. Zaletą zestawów hydroforowych jest niewielki koszt, funkcjonalność i łatwy serwis. Pompy głębinowe montuje się natomiast wewnątrz studni i mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma stałego poziomu wody bądź dochodzi do zerwania słupa wody. Zatem pompy głębinowe można stosować, aby dostarczyć bieżącą wodę użytkową, ale także w sytuacji, gdy dochodzi do obniżenia wód gruntowych. Wtedy też pompa głębinowa jest elementem instalacji nawadniającej, która podwyższa ciśnienie cieczy.

  Jakie rozwiązanie sprawdzi się właśnie dla Ciebie?

  Tak naprawdę każde z tych rozwiązań jest dobre. Jeżeli lustro wody znajduje się bliżej gruntu, to można zdecydować się na zestaw hydroforowy z pompą samozasysającą. Z kolei, gdy lustro wody zlokalizowane jest 8 metrów poniżej linii gruntu, należy wybrać pompę głębinową. Gwarantuje ona niezależność od wahania poziomu wody, pracuje bardzo cicho, gdyż można ją zamontować poza domem. Także jej cena jest relatywnie niska. Oczywiście w jednym i drugim przypadku musicie pamiętać, aby wybrać model wysokiej jakości.

  Wadą pomp głębinowych jest to, iż w razie awarii trzeba ją wyjąć razem z rurą, przez którą tłoczona jest woda, a to wiąże się ze stosunkowo długą pracą i koszty także nie są niskie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że przewód zasilający musi mieć odpowiednią długość. Dlatego warto przemyśleć wybór odpowiedniego urządzenia i dopasować je do warunków danej inwestycji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane