• Menu

  Gotówka czy kredyt na nowy samochód – jak sfinansować auto?

  kredyt na nowy samochódPolacy lubią samochody. Według różnych szacunków po polskich drogach jeździ obecnie około 16 milionów aut i ta liczba się zwiększa. W większości są to stare modele, ale rynek sprzedaży nowych pojazdów rośnie z każdym miesiącem.

  W oparciu o dane za I półrocze 2017 roku, z końcem grudnia powinniśmy zbliżyć się do granicy 500 tysięcy sprzedanych nowych samochodów. Jeśli ty również planujesz zakup auta, z pewnością zastanawiasz się, jak go sfinansować. Za gotówkę, czy może biorąc kredyt na nowy samochód? Zobacz, jakie masz możliwości!

  Zakup gotówkowy – czy lepszy od kredytu na nowy samochód?

  Mimo coraz bogatszego wyboru ofert kredytowych proponowanych przez banki, gotówka nadal stanowi najpopularniejszy sposób nabycia auta. Dlaczego? Ponieważ od razu stajemy się właścicielem samochodu i możemy nim dowolnie dysponować. Liczą się też, a właściwie przede wszystkim, finanse.

  Przy takiej transakcji nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych na przykład z prowizjami banków czy oprocentowaniem, tak jak to się dzieje w przypadku, gdy decydujemy się na kredyt na nowy samochód. Istotną wadą zakupu pojazdu za gotówkę jest jednak utrata wartości naszego auta niemal natychmiast po wyjeździe z salonu, ponieważ automatycznie staje się on samochodem używanym.

  Skala utraty wartości jest różna w zależności od marki i modelu auta, jego ceny czy tego, na ile jest popularne, czyli chętnie kupowane na rynku wtórnym. Może jednak stanowić nawet więcej niż 10-20% ceny, którą całkiem niedawno zapłaciliśmy.

  kredyt na nowy samochódCzy warto wydawać własne pieniądze?

  Nawet jeśli mamy wolne środki finansowe na nowy pojazd, dobrze się zastanówmy czy warto? Czy chcemy jednorazowo wydawać tak dużą sumę? A może bardziej opłacalne będzie jednak wzięcie taniego kredytu na nowy samochód i przeznaczenie swoich pieniędzy na inwestycje lub przyjemności? W realizacji takich planów to właśnie zewnętrzne finansowanie może być dla nas istotnym wsparciem. Może więc jednak warto wziąć nowy samochód na kredyt?

  Jaki kredyt na nowy samochód?

  Finansowanie naszego samochodu poprzez kredyt powoduje, że nie zamrażamy gotówki. Własne pieniądze możemy wtedy dowolnie wykorzystać. Spośród dostępnych na rynku ofert kredytów samochodowych możemy wskazać trzy główne grupy kredytów:

  • Dobrze znane kredyty gotówkowy i konsumpcyjny, które mogą być przeznaczone na dowolny cel, w tym na przykład na samochód. Są jednak stosunkowo drogie, ponieważ taka swoboda wykorzystania środków musi zostać wliczona w koszty ponoszone przez kredytodawcę, w tym wypadku – większe ryzyko.
  • Kredyt samochodowy, który jest tańszy od obydwu wymienionych wyżej, co nie znaczy, że jest tani. W tym wypadku za wybrany przez nas nowy samochód na kredyt w całości płaci dealerowi bank, a my użytkujemy auto, co miesiąc wpłacając bankowi w ratach część pożyczonej kwoty. Raty kredytu powiększone są o odsetki, prowizje i inne opłaty. Po spłaceniu kwoty kredytu i pozostałych zobowiązań wobec banku, samochód staje się w pełni naszą własnością.
  • Nowoczesne kredyty samochodowe, które kilka lat temu pojawiły się na rynku i charakteryzują się wyjątkowo niskimi miesięcznymi ratami, czasem nawet dwukrotnie niższymi niż przy klasycznym kredycie na nowy samochód. Takie produkty zaczął promować w Polsce Volkswagen Financial Services dla marek aut z Grupy Volkswagen. Zasada ich działania jest prosta. Po co płacić za cały samochód, jeżeli można w ratach przez kilka lat spłacić jedynie część odpowiadającą spodziewanej utracie wartości samochodu w okresie kredytu? Na koniec umowy możemy zadecydować czy samochód chcemy spłacić do końca (jednorazowo lub w ratach), a więc stać się jego właścicielami, czy oddać go i zmienić na nowy, również wzięty na kredyt z niskimi ratami.

  Którą formę finansowania wybrać? Gotówkę czy kredyt na nowy samochód? Nie ma prostej odpowiedzi, jednak na pewno decyzję powinniśmy oprzeć o nasze realne potrzeby i oczekiwania wobec samochodu. I mimo że wybór finansowania zwykle następuje na końcu, już po wybraniu auta, nie znaczy to, że jest najmniej ważną decyzją.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane