logo
logo
logo
logo
Firmy inwestycyjne

Firmy inwestycyjne bogatsze od rządów?
Opublikowano: 28 września 2023

Niedawno światowe media obiegła wiadomość, że Toshiba, jedna z najbardziej rozpoznawanych japońskich marek nie będzie już notowana na giełdzie. Większość akcji jednej z najstarszych japońskich firm zostały wykupione przez grupę inwestorów występujących jako Japan Industrial Partners (JIP) tworzącą fundusz inwestycyjny mający wspierać restrukturyzację japońskich firm. Mówi się wiele o wielkich funduszach inwestycyjnych, które powoli przejmują ukraińskie rolnictwo. Największe z nich dysponują większymi funduszami niż wynosi roczny nominalny PKB większości państw. Czy zatem firmy inwestycyjne zdominują gospodarkę?

Jak podaje brytyjska telewizja BBC, Japan Industrial Partners (JIP) zakupił 78,65 procent akcji Toshiby. Posiadając 2/3 akcji JIP może przekształcić spółkę giełdową w prywatną firmę. Akcje Toshiby przestaną być notowane na giełdzie do końca roku po 74 latach, jakie upłynęły od ich debiutu w maju 1949 roku.

Zagraniczne fundusze inwestycyjne kontrolują dziś znaczną część ukraińskiego rolnictwa. Paradoksalnie wojna na Ukrainie stwarza dla nich nowe możliwości. Zwiększyło się tempo przejmowania ziemi w tym kraju. Jednocześnie szalejąca na świecie inflacja sprawia, że oszczędzanie w gotówce przestało być opłacalne, co czyni lokowanie jej w funduszach bardziej atrakcyjnym. Nie wszyscy mają wiedzę lub czas na samodzielne inwestowanie, a fundusze oferują swoją wiedzę i doświadczenie.

Czym są fundusze inwestycyjne? Jak pisze portal analizy.pl: Fundusz inwestycyjny to forma zbiorowego inwestowania – to oznacza, że majątek funduszu powstaje przez połączenie środków finansowych wszystkich inwestorów (czyli uczestników). Dokonane przez inwestorów wpłaty są przeliczane na tytuły uczestnictwa (jednostki uczestnictwa lub certyfikaty inwestycyjne). Wyrażają one proporcjonalny udział inwestorów w majątku funduszu.

Powierzone pieniądze mogą być inwestowane w akcje, obligacje lub instrumenty finansowe, ale także w różne inne przedsięwzięcia. W Polsce zabezpieczeniem dla klientów jest oddzielenie pieniędzy funduszu od majątku zarządzającego nim towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Nawet w przypadku bankructwa towarzystwa pieniądze klientów są zabezpieczone. W funduszu zazwyczaj zarabia się wolniej, niż przy samodzielnym inwestowaniu, natomiast zaletą jest różnorodność instrumentów, w których lokuje się kapitał, co znacznie ogranicza ryzyko utraty zysku.

Największe firmy inwestycyjne obracają bilionami

BlackRock, największa firma inwestycyjna obraca obecnie kwotą 9,4 biliona USD. Dla porównania przychody rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wyniosły w 2022 roku 4,9 biliona USD. Fundusz jest obecne największym posiadaczem pieniędzy na świecie.

Można tu dodać, że roczny nominalny Produkt Krajowy Brutto Stanów Zjednoczonych, największej gospodarki świata wynosi 26 bilionów USD. Fundusz dysponuje większą ilością pieniędzy, niż wynosi PKB niektórych wielkich gospodarek świata. Dla porównania roczny nominalny PKB Niemiec wynosi 4,26 biliona USD, a Japonii 5 bilionów. Wielkość środków, którymi dysponuje BlackRock wydaje się niewyobrażalna, gdy porównamy ją z rocznym nominalnym PKB Polski, które wynosi 0,68 biliona USD.

Druga na liście największych firm inwestycyjnych Vanguard Group dysponuje kwotą ponad 8 bilionów USD, zaś trzeci na liście Fidelity Investments 4,28 bilionów USD. Większość największych funduszy powstała w Stanach Zjednoczonych. Największy fundusz spoza USA został stworzony w Szwajcarii i znajduje się na czwartej pozycji. Dysponuje on zasobami pieniężnymi w wysokości ponad 4 biliona USD.

Posiadanie tak ogromnych środków umożliwia coraz szerszą działalność. BlackRock wspierał ogromnymi dotacjami Partię Demokratyczną w USA. Jednocześnie na podstawie umowy podpisanej w 2022 roku będzie on instytucją doradczą Ukraińskiego Funduszu Odbudowy, czyli faktycznie będzie w dużej mierze odpowiadał za odbudowę Ukrainy po wojnie. W odbudowę zaangażowany zostanie również  JPMorgan Chase. Jednym z celów, jaki stawiają sobie obie instytucje jest przyciągnięcie zagranicznego kapitału na Ukrainę. Faktycznie jednak będą one miały znaczący wpływ na dysponowanie tymi pieniędzmi.

Wojciech Ostrowski

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Powiat Hajnowski

Region Puszczy Białowieskiej kusi inwestorów...

Powiat Hajnowski (Podlaskie) jest otwarty na nowe projekty gos...
Gorlice

Gorlice – idealne miejsce na inwestycje...

Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne czekają na...
MetaTrader 5

Jak handlować na MetaTraderze 5?...

MetaTrader 5, często nazywany MT5, to jedna z najpopularniejszych plat...
nieruchomości na Mallorce

Raj na ziemi – dlaczego warto inwestowa...

W Hiszpanii, kraju o bogatej kulturze, zakup nieruchomości jest kusząc...