• Menu

  Elementy dekoracyjne sceny teatralnej

  Scena to najważniejszy element każdego teatru. To od jej aranżacji w dużej mierze zależy powodzenie widowiska oraz zrealizowanie scenariusza spektaklu. Na scenie zawsze dużo się dzieje nie tylko pod względem artystycznym, ale także technicznym. Bardzo ważna jest dekoracja pasująca do charakteru przedstawienia, gdyż to ona buduje nastrój w odbiorcach. Niektóre elementy sceny są stałe, jednak można je nieco modyfikować, aby dopasować dekorację do założeń scenariusza.

  kurtyna sceniczna

  Tekstylia teatralne

  Wyposażenie techniczne sceny jest bardzo złożone i większość widzów nie zdaje sobie sprawy, jak wiele procesów zachodzi podczas występów aktorów. Oświetlenie i nagłośnienie to tylko niewielka część elementów scenicznych, które wpływają na jakość odbioru. Dużą rolę odgrywa również kurtyna oraz nowoczesne tekstylia stanowiące dodatek dekoracyjny. Może się wydawać, że kurtyna służy tylko do oddzielania od siebie poszczególnych części spektaklu oraz zasłonięciu technicznych elementów sceny. Często zapomina się o wartościach estetycznych zasłon, które można wykorzystać podczas widowiska.

  Tradycyjna kurtyna sceniczna – funkcjonalny element sceny

  Podstawowym wyposażeniem każdej sceny jest zwisający materiał oddzielający część artystyczną od widowiskowej. Kurtyna jest również traktowana jako element dekoracyjny, gdyż może zostać wykorzystana do zawieszenia rekwizytów czy zbudowania scenerii. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów zasłon, które można dopasować do widowiska lub architektury teatru. Jako przykład mogą posłużyć kurtyny teatralne BSC System, które występują w wielu modelach:

  • kurtyny greckie – rozsuwane na boki,
  • kurtyny niemieckie – podnoszone do góry,
  • kurtyny weneckie – układające się w fałdy,
  • kurtyny włoskie – rozsuwane skośnie.

  Kurtyny dostępne są w wielu rodzajach tkanin o różnorodnej kolorystyce. Najpowszechniejsze są jednak tkaniny w odcieniach czerwieni, złota lub brązu, gdyż stanowią uniwersalne tło dla pozostałych elementów dekoracji.

  Nowoczesne tkaniny dekoracyjne

  Należy pamiętać, że teatr nie zawsze wykorzystywany jest tylko do wystawiania spektakli. Odbywają się tam również inne wydarzenia artystyczne, takie jak koncerty, pokazy i widowiska sceniczne. Często wymagają one dodatkowej dekoracji, która podkreśli występ artystów. W tym celu można wykorzystać nowoczesne kurtyny ledowe, które efektownie oświetlą scenę. Lampki dostępne są w różnych kolorach, a tkaninę można ułożyć w dowolny sposób, tworząc na scenie spektakularny efekt poświaty. Kurtyny ledowe ze względu na swoją wyrazistość mogą całkowicie zastąpić inne elementy dekoracji czy konieczność montażu dodatkowego oświetlenia. Tkaninę można zamontować na całej powierzchni sceny lub tylko w wybranych jej punktach, tworząc ciekawe aranżacje. Kurtyna ledowa w połączeniu z podestami oraz innymi dekoracjami sprawi, że nawet niewielka scena zamieni się w pełną dynamicznych efektów przestrzeń dla artystów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane