logo
logo
logo
logo
Jak dobrać dywan

Jak dobrać dywan do charakteru wnętrza?
Opublikowano: 21 sierpnia 2022

Dywan to nie tylko tradycyjny element wystroju, to także szybki i prosty sposób na nadanie całemu pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru. Warto jednak pamiętać, że nie każdy dywan sprawdzi się w każdej sytuacji – ważne jest wybranie odpowiedniego rozmiaru, wzoru oraz rodzaju dywanu, tak by nie tylko dopasować go do wystroju, ale również podkreślić charakter wnętrza.

Zastanów się czy i po co potrzebujesz dywanu

Na samym początku warto pamiętać, że nie w każdym przypadku dywan jest dobrym rozwiązaniem. Często rezygnuje się z takiego dodatku na przykład w miejscach o dużym natężeniu ruchu, kuchniach czy łazienkach, gdzie są one po prostu niepraktyczne, ponieważ łatwo ulegają zabrudzeniom i uszkodzeniom.

Jeśli jednak uznamy, że chcemy umieścić w naszym pokoju dywan, ważne jest dobranie go pod kątem funkcji, jaką ma pełnić. Może on pełnić na przykład tylko i wyłącznie rolę dekoracji, ale może służyć też w celu podkreślenia całości wystroju. Coraz częściej dywany wykorzystuje się też do dzielenia pomieszczenia na poszczególne sektory – w ten sposób jeden pokój może pełnić różne funkcje, a każda sekcja jest wyraźnie zaznaczona za pomocą dywanu, co pozwala też na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Wybierz styl pasujący do wystroju

Stworzenie spójnego wystroju wnętrz nie jest prostym zadaniem – wymaga znalezienia równowagi pomiędzy funkcjonalnością i aspektami estetycznymi, a przede wszystkim wybrania swojego stylu. Wybierając więc nowy dywan do pomieszczenia warto dobrze przyjrzeć się rzeczom, które już się w nim znajdują – na przykład meblom. Klasyczne białe meble, jak te, które oferuje producent Nizio Home, mogą wyglądać jeszcze piękniej w połączeniu z właściwie dopasowanym dywanem.

Szczególną ostrożność należy zachować decydując się na wzorzysty i wyrazisty dywan – należy wtedy zadbać o to, by kolorystycznie i pod względem wzorów nie gryzł się z innymi obecnymi już w projekcie elementami. Warto rozważyć też, czy chcemy by wpisywał się on w gamę kolorystyczną projektu, czy też był elementem kontrastowym.

Wybierając dywan myśl o swojej wygodzie

Wybierając dywan, chcemy oczywiście by był on atrakcyjny, nie powinniśmy jednak kierować się w trakcie zakupów tylko i wyłącznie względami estetycznymi. Musimy mieć na uwadze również to, by był on w stanie spełniać swoją funkcję przez długi czas – musi więc być nie tylko jakościowy, ale też łatwy w czyszczeniu, dzięki czemu łatwo będzie utrzymać go w dobrym stanie.

Należy więc zwracać uwagę nie tylko na kolorystykę, ale też na jakość materiału oraz to jak wygląda kwestia czyszczenia. W miejscach o dużym natężeniu ruchu, gdzie dywan narażony jest na wiele zabrudzeń, najlepiej zrezygnować z bardzo jasnych dywanów. Na łatwość sprzątania wpłynie też długość włosia – dywany typu shaggy są bardzo popularne, ponieważ wyglądają ciekawie w każdym wnętrzu, jednak ich czyszczenie może być skomplikowane.

Właściwie dopasowany do wnętrza dywan może stać się nie tylko dodatkiem, ale wręcz podstawą spajającą cały projekt w jedną całość. Nie należy więc podejmować tej decyzji pochopnie – nie wystarczy, że sam dywan nam się spodoba lub akurat trafimy na promocyjną ofertę, nie powinniśmy z takiego powodu rezygnować z dokładnego zapoznania się z jej szczegółami.

A jeśli masz w domu dywan musisz go prać. Jak go czyścisz? Znasz płyn do czyszczenia dywanów firmy Voigt? Jeśli nie, to sprawdź i już nigdy nie będziesz szukać innego rozwiązania.


Jak zadbać o czystość płyty kuchennej?

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

oświetlenie

Oświetlenie, które wpisuje się w tegoroczne t...

Bez oświetlenia nie możemy się obejść w żadnym domowym wnętrzu...
oświetlenie w ogrodzie

Efektowne, praktyczne i modne oświetlenie w o...

W ogrodzie musimy postawić nie tylko na wygodne meble, ale i n...
produkty do hydroizolacji

Na jakie informacje zwrócić uwagę, wybierając...

Hydroizolacja wydaje się niezwykle ważna w budownictwie oraz przy kons...
tynk dekoracyjny

Tynk dekoracyjny: sztuka i funkcjonalność w j...

Tynk dekoracyjny to nie tylko element wykończenia wnętrz, ale również...