• Menu

  Dostępne taryfy energetyczne dla firm w Polsce

  Dopasowana do potrzeb firmy taryfa energetyczna pozwoli zaoszczędzić nawet do 30% na rachunkach za prąd! Sprawdź, jakie warianty masz do wyboru i zdecyduj się na opcję najbardziej opłacalną dla twojej działalności.

  taryfy energetyczne dla firm

  Taryfy energetyczne dla polskich firm

  Taryfa energetyczna to inaczej plan cenowy, w ramach którego kupujesz energię od sprzedawcy prądu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz działalność w Polsce, możesz skorzystać z jednej z kilku taryf dla firm. Na polskim rynku wyróżniamy ich 3 kategorie:

  • A – dla firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych wysokiego napięcia,
  • B – dedykowana przedsiębiorstwom korzystającym z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia,
  • C – dla niewielkich firm zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia.

  Z taryfy A korzystają największe zakłady produkcyjne, przemysłowe, fabryki, które potrzebują prądu na realizację wielu skomplikowanych procesów. B to zazwyczaj rozwiązanie dla średnich firm i obiektów typu hotele, galerie handlowe i szpitale. Najpopularniejszą i najpowszechniej stosowaną w naszym kraju jest taryfa C, czyli przeznaczona dla małych i średnich firm (głównie sklepów oraz punktów handlowo-usługowych) oraz gospodarstw rolnych.

  Najczęściej wybierana: taryfa C

  Podział na poszczególne typy taryfy C wygląda podobnie, jak w przypadku gospodarstw domowych.

  Taryfa C11

  C11 to na nią najchętniej decydują się małe i średnie firmy w Polsce. C11 to taryfa jednostrefowa, co oznacza, że cena prądu jest stała przez całą dobę. Ta grupa taryfowa jest dedykowana przede wszystkim firmom, które działają całodobowo lub  jedynie w godzinach dziennych. Są to branże usługowe i handlowe, przedsiębiorstwa produkcyjne czy jednoosobowe działalności gospodarcze, również w wolnych zawodach.

  Taryfa C12a

  To taryfa dwustrefowa, w której mniej zapłacimy za prąd w godzinach nocnych oraz popołudniowych, przy czym przedział godzinowy może różnić się w zależności od sprzedawcy i pory roku, np.:

  Lato (od kwietnia do końca września)

  • szczyt przedpołudniowy – 7:00 – 13:00,
  • szczyt popołudniowy – 19:00 – 22:00.

  Zima (od października do końca marca)

  • szczyt przedpołudniowy – 7:00 – 13:00,
  • szczyt popołudniowy – 16:00 – 21:00.

  Koszt 1 kWh jest większy w szczycie przedpołudniowym i popołudniowym, w pozostałych godzinach przedsiębiorca płaci mniej.

  Taryfa C12b

  Niższa stawka za energię elektryczną obowiązuje poza godzinami szczytu bez zróżnicowania na pory roku (czyli przeważnie między 13:00 a 15:00 oraz od 22:00 do 6:00). Stawki za kWh są tu przeważnie nieco niższe niż w przypadku C12a.

  Taryfy C12a i C12b są ukierunkowane na firmy, które działają przede wszystkim wczesnym popołudniem i w nocy lub które mogą zaplanować swoją pracę a konkretne godziny, na przykład poprzez zaprogramowanie pracy urządzeń.

  Taryfy dla firm – informacje dodatkowe

  C11, C12a i C12b to podstawowe taryfy, dostępne u wszystkich sprzedawców energii. Niektórzy z nich w swojej ofercie mają jeszcze kilka dodatkowych rozwiązań, np. taryfę C12w, w której przedsiębiorca zapłaci mniej za prąd w godzinach nocnych oraz w weekendy, od piątku wieczorem do poniedziałku rano.

  Na potrzeby większych firm, z grupy A i B, tworzone są taryfy trzy- lub czterostrefowe. Zdarza się też, że duże zakłady przemysłowe itp. często ustalają własne, indywidualne warunki współpracy ze sprzedawcami energii.

  taryfy energetyczne dla firm

  Taryfa C również dla własnej działalności gospodarczej

  Zmianę taryfy powinny rozważyć również osoby, które prowadzą działalność gospodarczą we własnym domu, np.:

  • przyjmują klientów bądź pacjentów w gabinecie zlokalizowanym w mieszkaniu lub domu,
  • zorganizowały w domu magazyn z produktami sprzedawanymi następnie w sklepie.

  Zdarza się, że w takiej sytuacji zakład energetyczny wręcz wymaga zmiany taryfy na dedykowaną firmom. Ponadto warto pamiętać, że taryfa dla przedsiębiorców to dobre rozwiązanie w sytuacji, w której chcesz rozliczać się podatkowo z faktur za prąd, tzn. ujmować je w kosztach prowadzenia działalności.

  Wybierając taryfę dla swojego przedsiębiorstwa, przeanalizuj swoje dni i godziny pracy. Możliwe, że taryfa dwustrefowa pozwoli na wygenerowanie oszczędności i zmniejszenie kwoty na fakturze nawet o 1/3. Jeśli nie – lepiej wybrać taryfę jednostrefową, która zapewnia największą elastyczność i swobodę w korzystaniu z energii elektrycznej. Należy też mieć na uwadze, że plan można zmienić w dowolnym momencie, jednak przeważnie nie częściej niż raz do roku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane