• Menu

  Dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji – duma eksportowa

  Wydawać by się mogło, że skoro ostatni egzemplarz polskiej marki samochodowej zjechał z taśmy fabrycznej w 2002 r., to polskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu nie zostało zbyt wiele do zaoferowania. Jednak powiedzieć, że ten sektor rodzimej gospodarki ma się dobrze, to zdecydowanie za mało.

  Przemysł motoryzacyjny odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Obecnie stanowi 8% PKB, odpowiadając jednocześnie za 10% zatrudnienia w całym przemyśle. Branża ta opiera się na dwóch głównych filarach. Pierwszy z nich stanowią liczne fabryki, które zostały zbudowane przez rozpoznawalne na całym świecie koncerny motoryzacyjne. Natomiast na drugi składają się m.in. krajowi producenci elementów wyposażenia pojazdów, sprzętu rolniczego, autobusów, a także naczep samochodowych.

  Samochód? W częściach – od pasów bezpieczeństwa po systemy chłodzenia

  Systemy chłodzenia

  Źródło: OE Industry

  Wiele osób, poruszając się markowymi autami pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy, że na ich środek lokomocji składa się efekt pracy polskich firm. Niejeden dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji, może pochwalić się swoim udziałem w sukcesie takich marek jak Jaguar, Porsche czy Maserati.

  I chociaż na horyzoncie wciąż brak rodzimej marki w seryjnej produkcji, to w handlu podzespołami, częściami i akcesoriami automotive, polscy producenci stają się coraz bardziej konkurencyjni. Według raportu Ministerstwa Rozwoju z 2016 r. atrakcyjne na międzynarodowym rynku były m.in. polskie pasy bezpieczeństwa, koła jezdne, systemy chłodzenia, elementy układu kierowniczego.

  Systemy chłodzenia, fotele i deski rozdzielcze

  Systemy chłodzenia

  Źródło: OE Industry

  W swojej ofercie polski dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji ma naprawdę wiele. Pasy bezpieczeństwa i systemy chłodzenia to nie wszystko, co produkują polskie fabryki.

  Na liście eksportowej znajdują się także filtry oleju lub paliwa, po­wietrza dolotowego, akumulatory, przewody zapłonowe i inne wiązki przewodów, elektryczne urządzenia zapłonowe, a także systemy oświetlenia oraz siedzenia samochodowe. To tylko niewielki wycinek tego, co rodzimi producenci mają do zaoferowania. Lista wytwarzanych elementów przez polski kapitał jest równie długa co lista przedstawicieli tej branży.

  Dostawca komponentów dla przemysłu i motoryzacji a wyzwania branży

  Przewagę polskiego przemysłu motoryzacyjnego stanowią wykwalifikowana kadra, koncentracja producentów poszczególnych komponentów oraz świetnie rozwinięta infrastruktura produkcyjna. Istotny jest także krótki łańcuch dostaw, ponieważ partnerzy znajdują się blisko kraju. Jednak mimo tak dobrych wyników i pozytywnych perspektyw, które stoją przed branżą, czeka na nią także wiele wyzwań.

  Głównym problemem jest niski poziom wykorzystania rodzimych części przez działających na terenie kraju producentów finalnych. Wyzwaniem jest także innowacyjność i rozwój technologiczny rozwiązań. Wskazywanym przez samych przedsiębiorców problemem wciąż jest współpraca z uczelniami, których działanie odbiega od zasad funkcjonowania biznesu, co komplikuje komercjalizację wyników badań, spowalniając rozwój polskiego przemysłu.

  Przemysł motoryzacyjny w Polsce to silna gałąź gospodarki. Najbardziej dynamicznym segmentem branży stała się w ostatnich latach produkcja części i akcesoriów, z których większość jest eksportowana. Wytworzone w Polsce elementy znajdują niemal we wszystkich popularnych markach samochodów.

  Więcej o komponentach automotive można dowiedzieć się na stronie http://oeindustry.com/ – OE Industry Dostawca Komponentów dla Przemysłu i Motoryzacji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane