• Menu

  Jak dobrać sprzęt ciężki?

  W Polsce nie brakuje firm budowlanych, które – zamiast wynajmować maszyny lub zlecać wykonanie pracy podwykonawcom – zaopatrują się w profesjonalny sprzęt ciężki. Jaki powinien znaleźć się na wyposażeniu firm działających w branży budowlanej?

  Trudno wyobrazić sobie zrealizowanie jakiejkolwiek inwestycji bez wykorzystania nowoczesnych maszyn budowlanych. Dziś sprzęt ciężki na placu budowy to powszechny widok. Dzięki wykorzystaniu koparko-ładowarek, spycharek gąsienicowych czy frezarek do nawierzchni możliwe jest zaoszczędzenie wielu pieniędzy i przede wszystkim czasu. Nie powinno zatem dziwić, że właściciele firm budowlanych, którzy chcą być traktowani jak solidni partnerzy biznesowi, decydują się zakupić własny sprzęt ciężki. W ten sposób uniezależniają się również od niesolidnych podwykonawców.

  Jaki sprzęt jest potrzebny firmie?

  Decyzja o zakupie sprzętu ciężkiego powinna być dokładnie przemyślana przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie firmą. Konieczna jest odpowiedź na pytanie, jaki sprzęt rzeczywiście będzie potrzebny, a zakup jakiego można uznać za niepotrzebny wydatek. Jeżeli często zachodzi konieczność wyrównywania terenu placu budowy, to zakup np. koparko-ładowarki może uniezależnić firmę od pozostałych podmiotów funkcjonujących na rynku.

  Zapotrzebowanie to jednak tylko jeden aspekt, który należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jaki sprzęt powinien znaleźć się na wyposażeniu firmy. Równie ważne jest określenie częstotliwości jego wykorzystania. Jeżeli koparka lub spycharka gąsienicowa miałaby być używana kilkanaście razy w roku, to zakup takich urządzeń nie jest uzasadniony ekonomicznie.

  Nie tylko zakup – pamiętaj o wynajmie

  Zakup sprzętu ciężkiego nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – czasem warto pomyśleć o wynajmie wybranych maszyn. Na rynku działa m.in. firma Zeppelin Polska, oferująca wynajem sprzętu ciężkiego. Zainteresowani właściciele firm budowlanych mogą otrzymać zarówno ofertę wynajmu krótko-, jak długoterminowego. Jeżeli zatem potrzebujesz sprzętu, ale sporadycznie, to rozwiązanie w postaci wynajmu będzie optymalne.

  Teren też ma znaczenie

  Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy też wynajmujesz sprzęt ciężki, musisz pamiętać o terenie, na których będzie on pracował. Zdarza się, że tradycyjna koparko-ładowarka nie sprawdzi się na placu budowy – konieczne będzie wykorzystanie koparki gąsienicowej. Dobór sprzętu do placu budowy, a dokładniej warunków na nim panujących, to zadanie dla zatrudnionych przez ciebie fachowców – operatorów sprzętu ciężkiego lub osób nadzorujących prace.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane