• Menu

  Czym zajmuje się spedycja międzynarodowa

  Jeżeli rozważasz zatrudnienie spedytora międzynarodowego, powinieneś dokładnie zorientować się w tym, jakie są jego obowiązki oraz jakie prace może też wykonać dodatkowo. Oczywiście, dokładny wykaz jego zadań powinien być ustalony przed podpisaniem umowy i wyraźnie w niej określony.

  spedycja międzynarodowa

  Spedytor – mówiąc najogólniej – zajmuje się przewozem towarów lub osób. Spedytor nie jest kierowcą, nie musi przewieźć wyżej wymienionych samodzielnie. Jego zadanie to znalezienie kierowcy i odpowiedniego pojazdu, który zrobi to zgodnie z przepisami prawa oraz wybierając najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Dla przedsiębiorcy wynajęcie spedycji to sposób na zmniejszenie kosztów i na spokojny sen w nocy: to nie on musi martwić się o każdy etap transportu.

  Praca spedytora nie polega bowiem wyłącznie na dostarczeniu towarów (osób) z punktu A do punktu B. Najpierw trzeba wykonać załadunek oraz zdobyć potrzebne pozwolenia na przewóz. Musi wykonać odpowiednią dokumentację oraz na bieżąco śledzić trasę przesyłki – często również po godzinach pracy: popołudniami, wieczorami (czasem nawet w nocy) oraz w weekendy. Zawsze musi być pod telefonem, co niekiedy może oznaczać również pracę podczas urlopu. Jednak dobre spedycje krajowe są świadome takich wyzwań i gotowe, by je ponosić.

  Firmy transportowe takie jak https://trans-euro.pl/  muszą podejmować dodatkowe działania, dlatego zatrudnieni w nich spedytorzy muszą znać język obcy kraju, którego dotyczy zlecenie, znać jego prawo oraz mieć duże doświadczenie, które pozwoli im lepiej planować trasę (np. wiedzieć, które przejście graniczne lepiej wybrać lub ile czasu w rzeczywistości zajmuje przewóz towarów).

  Dodatkowe obowiązki spedytora międzynarodowego

  Firmy transportowe muszą podejmować dodatkowe działania, dlatego zatrudnieni w nich spedytorzy muszą znać język obcy kraju, którego dotyczy zlecenie, znać jego prawo oraz mieć duże doświadczenie, które pozwoli im lepiej planować trasę (np. wiedzieć, które przejście graniczne lepiej wybrać lub ile czasu w rzeczywistości zajmuje przewóz towarów). Muszą znać się dodatkowo na charakterystyce przewozu różnego typu towarów (inaczej przecież przewozi się meble, a inaczej mięso).

  Spedycja, szczególnie ta o charakterze międzynarodowym, jest więc zespołem rożnych działań, których celem jest przewiezienie nieuszkodzonego ładunku na czas, jak najszybciej i możliwie najtaniej. By to osiągnąć potrzebne jest duże doświadczenie wszystkich pracowników zatrudnionych w firmie spedycyjnej. Coraz bardziej rozwinięty handel europejski sprzyja wymianie towarów pomiędzy różnymi krajami, a co za tym idzie – powstawaniu nowych firm, które zajmują się nadzorem nad ich przesyłem. Z tego względu rozwija się także prawo gospodarcze związane z poruszanymi tutaj kwestiami.

  Jedna odpowiedź do “Czym zajmuje się spedycja międzynarodowa”

  1. Darek42 pisze:

   Języki to podstawa. Ja zlecam ładunki Blau Speed i nawet kierowcy potrafią się swobodnie dogadać z klientami z Niemiec. Tak powinno być wszędzie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane