• Menu

  Jak zostać spedytorem?

  W ostatnich latach zawód spedytora stał się bardzo popularny, zwłaszcza w różnego rodzaju firmach spedycyjnych, które zajmują się organizacją transportu. Wiele osób zastanawia się, jak zostać spedytorem. Warto się tego dowiedzieć.

  Jak zostać spedytorem

  Kim jest spedytor?

  Spedytor jest osobą, która zajmuje się organizowaniem transportu, zawieraniem związanych z nim umów, a także kontrolowaniem jego przebiegu. Jego miejscem pracy najczęściej jest firma spedycyjna, ale nie tylko. Osoba na tym stanowisku może również zostać zatrudniona w przedsiębiorstwach o innym profilu działalności, jeśli organizują one transport. W zawodzie spedytora niezbędna jest wiedza związana z logistyką. Spedytor jest reprezentantem firmy, w której pracuje. Dlatego powinien mieć dobre relacje z klientami.

  Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można rozpocząć pracę jako spedytor. Przede wszystkim istotną kwestią jest zdobycie wiedzy na odpowiednim poziomie, która jest niezbędna do realizowania obowiązków zawodowych na tym stanowisku. W przypadku wyboru szkoły średniej można zdecydować się na technikum i uzyskać tytuł technika spedytora. Najlepiej wybrać technikum o wysokim poziomie, które bardzo dobrze przygotowuje człowieka do wykonywania przyszłej pracy zawodowej.

  Nauka w technikum spedycyjnym trwa pięć lat. Zdanie egzaminu w zawodzie technik spedytor nada kwalifikacje AU.31, czyli organizacja transportu oraz obsługa klientów i kontrahentów. Są one bardzo przydatne podczas wykonywanej pracy zawodowej, dlatego warto postarać się o zdanie egzaminu na technika z wynikiem pozytywnym. Natomiast jeśli już posiada się wykształcenie średnie, a pragnie się uzyskać tytuł technika spedytora to warto skorzystać z oferty szkół policealnych. Kształcenie w tego rodzaju szkole trwa dwa lata i po jej ukończeniu możliwe jest przystąpienie do egzaminu.

  Studia

  Niektóre firmy spedycyjne wymagają od swoich pracowników wykształcenia wyższego. Na stanowisku spedytora bardzo dobrze sprawdzą się każde studia wyższe, które będą w bezpośredni sposób związane z logistyką. Absolwent studiów na pewno będzie posiadał odpowiednią wiedzę, dzięki której bez przeszkód będzie mógł pracować w zawodzie spedytora. Dodatkowo możliwe jest również ukończenie studiów podyplomowych. Zazwyczaj trwają one rok lub dwa.

  Bardzo istotną kwestią jest również zdobywanie doświadczenia, dlatego podczas studiów warto udać się na praktyki. Wiedza połączona z praktyką jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego początkującego spedytora, dlatego warto pomyśleć o takiej ścieżce kariery. Wykształcenie wyższe ma szczególne zastosowanie w takiej branży, jak spedycja międzynarodowa. Podczas podejmowania pracy na arenie międzynarodowej wymagana jest znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego, który z całą pewnością ułatwi komunikację z kontrahentami.

  Kursy

  Kolejną możliwością zostania spedytorem jest wzięcie udziału w kursie na spedytora. W obecnych czasach wiele firm posiada w swojej ofercie tego rodzaju kursy. Różnią się one między sobą wieloma aspektami, które są zależne od prowadzącego je organu. Dlatego przed wyborem kursu warto sprawdzić zakres materiału, który będzie wykładany. Kursy najczęściej są prowadzone w trybie zaocznym i mogą trwać od kilku dni nawet do kilku tygodni.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane