• Menu

  Czym są konektory i jakie mają zadanie?

  Konektory to nic innego, jak elementy łączeniowe, które pozwalają na wykonanie szybkiego i trwałego połączenia elektrycznego między podzespołami elektrycznymi. Połączenia za pośrednictwem konektorów mogą być realizowane podczas prac elektrycznych, elektroenergetycznych oraz elektronicznych, a same konektory umożliwiają na łączenie m.in. elementów sterowniczych, oświetleniowych czy zasilających.

  konektory

  Czym są konektory?

  Konektory nazywane są inaczej końcówkami kablowymi. Są to proste elementy zakończeniowe do kabli oraz przewodów o najróżniejszych średnicach oraz konstrukcji. Na rynku można spotkać mnóstwo najróżniejszych konektorów dostosowanych do rodzaju połączenia oraz specyfiki łączonych kabli i przewodów. Przykładem mogą być konektory męsko-żeńskie czy tulejki, widełki lub konektory w tzw. wersji oczkowej. Tego typu konektory przeznaczone są do wykonywania specjalnych złączy elektrycznych oraz do łączenia specyficznych przewodów i kabli np. do uziemiania elementów metalowych w maszynach i urządzeniach lub do wykonywania połączeń elementów sterowniczych.

  Zadania stawiane przed konektorami

  Konektorom stawia się dwa kluczowe zadania. Pierwszym jest możliwość wykonania pewnego i trwałego połączenia elektrycznego między kablami, przewodami i innymi łączeniowymi elementami elektrycznymi bądź elektronicznymi. Niezwykle ważne jest, aby konektor zapewniał powierzchnię styku odpowiednią do przewodzonych napięć i prądów oraz ciepła wydzielanego się na przewodniku.

  Drugim istotnym zadaniem stawianym przed konektorami jest wygoda oraz szybkość wykonywania połączenia elektrycznego. Producenci projektują i tworzą konektory i końcówki kablowe w taki sposób, aby możliwie maksymalnie skrócić tempo zarabiania końcówek i wykonywania połączeń, jak również zapewnić ich użytkownikom możliwie wysoki komfort pracy.

  Przykładem mogą być listwy konektorowe oraz zestawy konektorowe, które umożliwiają szybkie i wygodne wykonywanie takich połączeń.

  Specyfika konektorów

  Warto również zwrócić uwagę na szerokie spektrum parametrów technicznych konektorów, które umożliwia precyzyjne dopasowanie tego typu elementów łączeniowych do rodzaju realizowanych prac oraz parametrów prądów czy łączonych kabli i przewodów. Najczęściej na rynku możemy spotkać się z konektorami wykonywanymi z miedzi lub aluminium, niemniej producenci oferują również konektory wykonane z niklu, brązu, stali lub mosiądzu.

  Poza tym rynek oferuje szeroki asortyment konektorów niezaizolowanych oraz konektorów wyposażonych w odpowiednią izolację termiczną i elektryczną.

  Rozpatrując specyfikę konektorów, nie można zapomnieć również o typach ich końcówek. Konektory mogą być wyposażone w końcówki blaszkowe, board-in, igiełkowe, w gniazda i kołki lutownicze, jak również w końcówki walcowe, widełkowe lub niezwykle wygodne w zastosowaniu końcówki samolutujące. W przypadku konektorów oczkowych istotne jest zweryfikowanie otworu pod śrubę. Na rynku dostępne są konektory oczkowe pod śruby od M2,5 do M16.

  Jedna odpowiedź do “Czym są konektory i jakie mają zadanie?”

  1. Michał Sęk pisze:

   Oj redaktorze – redaktorze
   Naucz się najpierw praw fizyki

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane