logo
logo
logo
logo
tekstylia hotelowe

Czy tekstylia hotelowe mają datę ważności?
Opublikowano: 25 marca 2020

Tekstylia hotelowe muszą spełniać określone wymogi jakościowe nie tylko bezpośrednio po zakupie, ale również podczas całego czasu swojej eksploatacji. Żaden szanujący się obiekt nie pozwoli, aby pościel czy ręczniki w negatywny sposób świadczyły o poziomie usług oferowanych przez hotel, dlatego warto wiedzieć, czy istnieje coś takiego jak „termin ważności” tekstyliów hotelowych. 

tekstylia hotelowe

Ręczniki hotelowe – kiedy należy je wyrzucić?

Powszechnie uznaje się, że ręczniki użytkowane w domach prywatnych należy wymieniać na nowe po maksymalnie trzech latach eksploatacji. W przypadku hoteli czas ten może ulec znacznemu skróceniu, bowiem tekstylia są wykorzystywane znacznie częściej, a co za tym idzie są również dużo częściej i intensywniej prane. Ręcznik to szczególny element wyposażenia wnętrza, ponieważ jest wyjątkowo narażony na niszczenie oraz utratę higieniczności.

Jeśli nie jest prawidłowo pielęgnowany, a jego pierwotna jakość odbiega od tej zalecanej, bardzo szybko zacznie prezentować się nieestetycznie, utraci swoje właściwości fizyczne czy zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Kiedy należy zatem wyrzucać ręczniki hotelowe? Przede wszystkim wtedy, kiedy pojawią się w nich dziury, kiedy zaczną tracić włókna oraz swoją zdolność do absorpcji wilgoci, bądź gdy staną się nieprzyjemnie twarde i utracą puszystość. Ręczników pozbywamy się także wtedy, kiedy zaczynają brzydko pachnieć lub tracić swój atrakcyjny kolor. 

Pościel hotelowa – czy również ma termin ważności?

W przypadku pościeli hotelowej termin ważności dotyczy przede wszystkim wypełnienia poduszek i kołder, nie zaś samych poszewek. W zależności od ich kondycji, poduszki czy kołdry mogą posłużyć w obiekcie nawet kilkanaście lat, jeśli jednak wyraźnie tracą swoją sprężystość lub odbarwiają się na nieestetyczny żółty kolor, wymagają wymiany. Pościel hotelowa nie jest w tak dużym jak ręczniki stopniu narażona na szybkie niszczenie, ponieważ nie jest przechowywana w pomieszczeniu o wysokim poziomie wilgotności. Niemniej jednak intensywna eksploatacja i częste pranie stopniowo przyczyniają się do utraty jej atrakcyjnego wyglądu oraz miękkości, dlatego poszewki, które przestają cieszyć „czystą” bielą, stają się szorstkie, zmechacone czy poprzecierane należy bezzwłocznie wyrzucić i wymienić na nowe. 

Jak przedłużyć okres przydatności tekstyliów hotelowych?

Kluczem do jak najdłuższego użytkowania ręczników i pościeli hotelowej jest zakup odpowiedniej jakości produktów oraz ich odpowiednia pielęgnacja. W przypadku ręczników zaleca się przede wszystkim tekstylia o gramaturze 450 – 550 g/m2. Pierzemy je zawsze osobno, bez płynów zmiękczających, najlepiej przy pomocy płynu do prania oraz w niezbyt wysokiej temperaturze. Z kolei najlepsza hotelowa pościel to ta wykonana ze 100% bawełny lub bawełny z dodatkiem poliestru, czyli materiału, który doskonale się pierze i na długo zachowuje swój estetyczny wygląd oraz wszystkie właściwości fizyczne. 

Tekstylia to wyposażenie, na które goście hotelowi zwracają szczególną uwagę. Warto zatem dobierać ręczniki i pościel stworzone z myślą o jak najdłuższym okresie eksploatacji, a także stale kontrolować ich kondycję oraz estetykę. 

Tagi: , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

agregat prądotwórczy

Jaki agregat prądotwórczy do hotelu lub pensj...

Prowadzenie małego pensjonatu i dużego hotelu wiąże się z zape...
Nocleg w Zakopanem

Nocleg w Zakopanem – czym się kierować...

Wyjazd do Zakopanego to zawsze doskonały pomysł, bez względu na porę r...
tkaniny hotelowe

Tkaniny w hotelu – Jakie wymagania musz...

Na właścicielach hoteli i pensjonatów...