• Menu

  Czy kupujemy marzenia?

  Lubimy pooglądać szybkie sportowe bolidy, ekscytujemy się wyścigami i osiągami takich aut i mniej lub bardziej skrycie marzymy o posiadaniu takiego. Ale gdy przychodzi czas zakupów wygrywa zdroworozsądkowa Skoda Fabia. I co ciekawe taki trend nie występuje wyłącznie na rynku samochodów. Z laptopami jest dokładnie tak samo.

  Hyperbook

  Co do zasady, to aktualnie najpopularniejszym (czyli najchętniej kupowanym jako nowy) samochodem w Polsce nie jest już Skoda Fabia, ale Toyota Corolla a za nią Toyota Yaris. Ale Yaris ma dokładnie te same cechy co Fabia – oferuje przyzwoitą funkcjonalność za niewygórowaną cenę. I to wydaje się być kluczem do masowej popularności. Można podziwiać i kochać Ferrari, ale gdy przychodzi do zakupów i następuje weryfikacja zasobności portfela do głosu dochodzi zdrowy rozsądek i twarda kalkulacja. Zwycięzcą w kategorii cena/jakość jest Fabia (lub Yaris).

  I, kto by się spodziewał, w wypadku komputerów dla graczy (ograniczymy się do laptopów) w  rynek wygląda zaskakująco podobnie. Wymarzona konfiguracja laptopa do grania to maksymalnie szybki procesor, najwydajniejsza karta graficzna, olbrzymi dysk twardy i co najmniej 16 GB RAM. Plus wielki ekran. A co się sprzedaje w praktyce? Sprawdźmy na przykładzie polskiej marki Hyperbook.

  Hyperbook ma w swojej ofercie gamingowego potwora – model GTR. W najtańszej konfiguracji kosztuje on ok. 12 tys zł, w najdroższej niemal 30 tys. zł. Model ten jest chętnie komentowany i testowany. Zresztą tak samo jak każdy topowy i wyróżniający się spośród innych modeli laptop dowolnej marki. A wyróżnić się można zarówno za pomocą niezwykle mocnej konfiguracji jak i nietypowej obudowy – co ciekawe najczęściej nawiązującej właśnie do znanych marek samochodowych, lub nietypowych rozwiązań jak np. dodatkowy ekran. Tak czy inaczej te nietypowe laptopy zawsze są drogie i zawsze przyciągają uwagę. I nie ma osoby, która nie chciałaby takiego laptopa dostać na własność.

  Hyperbook

  A co w praktyce najczęściej się sprzedaje? Zgadliście – laptopowa Fabia. Z oferty Hyperbook najchętniej wybierane są komputery z ekranami 15,6″, czyli klasyczne średniaki, które nie są już małe, ale też niezbyt trudne w noszeniu. Najpopularniejsze aktualnie procesory to Intel Core i7-11800H i i5-11400H. Czyli szybko, ale konwencjonalnie – doskonałe procesory AMD z serii 4000 i 5000 znajdują się na dalszych miejscach rankingu. Najchętniej wybieraną kartą graficzną wcale nie jest RTX 3080 lub 3070, ale stosunkowo tani RTX 3060 (bez TI), a następnie najtańsze RTX 3050/305Ti. Z kolei najczęściej wybieraną pojemnością SSD jest od 500 GB do 1 TB. Co dla gracza jest wręcz niezbędnym minimum. I na koniec – najczęściej wybieraną ilością pamięci RAM jest 16 GB, a następnie 8 GB. Większe pojemności 32 GB i 64 GB są wybierane rzadziej. Przynajmniej w tej kategorii można powiedzieć, że oczekiwania nie są specjalnie odległe od oczekiwań.

  Nieważne co się podziwia i o czym marzy – na koniec zwycięzcą jest ten, kto nie ma sobie równych w kategorii cena/jakość. Jak widać marzenia przegrywają z portfelem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane