Jeśli chcemy osiągnąć sukces w zakresie uprawy roślin cebulowych, warto najpierw dowiedzieć się czym tak naprawdę są kwiaty i rośliny cebulowe.
Cebula to po prostu podziemny pęd. Cebule te czyli pędy dla rośliny mają znaczenie zasadnicze: dla jej przetrwania i rozrostu, spełniają bowiem dwie kluczowe życiowe funkcje.
Cebula pełni rolę przetrwalnika: pozwala roślinie (jak sama nazwa wskazuje) przetrwać czas, w którym nie może się rozwijać (np. czas zimowania) oraz jest dla roślinki niejako spiżarnią: to tutaj znajdują się wszystkie składniki odżywcze potrzebne roślinie przetrwać czas do rozpoczęcia wegetacji. Jeśli interesują Cię wysokiej jakości sadzonki, cebulki kwiatowe to warto sprawdzić ten link.
Oczywiście rośliny cebulowe podzielić można według różnych kryteriów, natomiast najczęściej mówi się o roślinach jednorocznych i wieloletnich. Rośliny cebulowe dzieli się zazwyczaj właśnie pod tym względem, ponieważ różnią się kwestią podstawową czyli czasem sadzenia. Roślinki, które nie zimują w gruncie, sadzimy, co oczywiste, wiosną, czyli bezpośrednio w czasie, w którym mogą one wytworzyć system korzeniowy i czerpać wodę z podłoża. Czas sadzenia powinien być na tyle późny, aby uniknąć ostatnich przymrozków. Warto w tym czasie wnikliwie obserwować długoterminowe prognozy pogody i sadzić jednoroczne cebulowe wtedy, gdy “pogodynki” wieszczą ostateczny koniec zimy i brak ryzyka nawrotu porannych przymrozków.
W przypadku roślin cebulowych wieloletnich czas sadzenia nie jest już kwestią tak oczywistą, bowiem każdy niemal gatunek ma swój, odrębny optymalny dla roślinki czas sadzenia. Ma to związek nie tylko z wielkością cebuli, ale i jej cechami indywidualnymi.
Jakie są najpopularniejsze w Polsce rośliny cebulkowe?
Kwiaty cebulowe są w Polsce bardzo popularne, być może dlatego, że są jednocześnie jednymi z najpiękniejszych, najbardziej urokliwymi roślinami zdobiącymi nasze kwiatowe rabaty. Cebulowe to bowiem między innymi tulipany, narcyzy, przebiśniegi, hiacynty, szafirki, zawilce, czy krokusy.
Rośliny cebulowe w domu i na balkonie
Cebulowe to nie tylko rośliny ogrodowe. Z powodzeniem niektóre gatunki uprawiać możemy w doniczkach na balkonie, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Zawsze jednak dobrać należy gatunek do warunków i zapewnić roślinie optymalne dla jej gatunku nasłonecznienie, rodzaj podłoża, nawodnienie i doniczkę.
W doniczce wyśmienicie mieć się będą takie cebulowe jak hiacynt, cebulica, czosnek ozdobny, irus, krokus, puszkinia, narcyz, szachownica czy rannik.
Rośliny cebulowe w ogrodzie
Podobnie duży wybór mamy w zakresie cebulowych w ogrodzie. Znakomicie nadają się do tego takie gatunki jak cebulica, czosnek ozdobny, endymion, hiacynt, krokus, irus, narcyz, puszkinia, rannik, szafirek, śniedek, szachownica, tulipan, czy przebiśnieg.
Cebule – głębokość sadzenia
Każdy gatunek ma swoją głębokość sadzenia. Najczęściej wśród ekspertów pojawia się opinia, iż głębokość sadzenia cebulowych powinna być wprost proporcjonalna do wielkości cebuli – im ona większa tym głębiej powinniśmy umieścić cebulkę w podłożu. Średnią głębokością dla prawie wszystkich gatunków cebulowych jest około 7-10 centymetrów.
Tagi: działka, kwiaty, ogród, rolnictwo, rośliny
Dodaj komentarz