• Menu

  Baterie litowo jonowe

  Każdy z nas w życiu codziennym korzysta z akumulatorów, które umieszczane są w wielu przedmiotach – najczęściej są to akumulatory litowo-jonowe. Zastosowanie ich jest bardzo różnorodne, a rodzaj akumulatora musi być dostosowany do konkretnego urządzenia. W taki sposób, aby stanowił efektywne źródło zasilania. Czemu akumulatory Li-ion zawdzięczają swoja popularność i są powszechnie użytkowane?

  akumulatory litowo jonowe

  Akumulatory litowo-jonowe. Najczęściej użytkowane w życiu codziennym

  Akumulatory Li-ion stanowią jedno z najpopularniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Praktycznie wszyscy, w ten czy inny sposób, użytkujemy akumulatory Li-ion, najczęściej nie zastanawiając się na ich specyfiką. Tym czasem właściwy sposób korzystania z baterii litowo-jonowej jest kluczem, aby akumulator służył długo i działał prawidłowo.

  Gdzie możemy spotkać akumulatory litowo jonowe?

  Baterie tego typu zasilają naprawdę wiele urządzeń, z których wszyscy korzystamy kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, razy dziennie. Baterie litowo jonowe spotykamy w:

  • smartfonach
  • tabletach
  • laptopach
  • samochodach elektrycznych
  • w narzędziach, np. wkrętarkach.

  Temat sposobu użytkowania akumulatorów jest szczególnie często poruszany w odniesieniu do smartfonów, które posiadamy w zasadzie wszyscy, a właściwa praca akumulatora warunkuje sprawne działanie całego urządzenia.

  Kilka słów o budowie akumulatora Li-ion

  Ogniwo jest magazynem dla energii. Składa się z elektrolitu, separatora oraz elektrod. W użytku codziennym najczęściej używa się ogniwa w formie litowo-jonowej, w kształcie cylindrycznym 18650. Liczba ta pokazuje wymiary, które wynoszą ok. 18 mm średnicy oraz 65 mm długości. Istotne jest także to, że elementy te mogą mieć różną strukturę chemiczną, a do ich budowy mogą zostać użyte aluminium albo mangan. Warto wiedzieć, że akumulatory używane w sprzęcie elektronicznym znacznie różnią się od tych użytych w samochodach elektrycznych. Związane jest to z tym, że pojazdy elektryczne mają znacznie większe wymagania i ich akumulator musi wykonać nieporównywalnie więcej pracy w porównaniu do tego mieszczącego się np. w tablecie.

  Jak dbać o akumulatory litowo jonowe? Obalamy mity!

  Właściwe działanie oraz długość pracy, jaką możemy uzyskać na akumulatorze zależy w dużej mierze od jego pojemności. Drugim warunkiem jest właściwe użytkowanie, które jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jego pracę. W tym temacie od lat krąży sporo mitów, do których wiele osób niestety nadal się stosuje, ograniczając tym samym właściwą pracę swojego urządzenia mobilnego. Pierwszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest to, że nigdy nie powinno się rozładowywać akumulatora do końca. Wskazane są krótkie, szybkie podłączenia do ładowarki, a nie – jak utarło się przez lata – rozładowywanie do zera, po czym nieprzerwane ładowanie do pełnej baterii. Dużym błędem jest też podłączanie urządzenia do ładowarki na całą noc! Musimy pamiętać, aby chronić nasz sprzęt przed ekstremalnymi warunkami za jakie uważa się np. zostawienie telefonu na mrozie, czy wręcz przeciwnie – położenie go na rozgrzanym stole w pełnym słońcu. 

  Warto też zaznaczyć, że przez wzgląd na żywotność naszego akumulatora, najlepiej kiedy nie używamy go w czasie podłączenia do zasilania. Nie chodzi tu o sprawdzenie godziny, czy odpisanie na SMS, chociaż najlepiej nie robić i tego, jednak ważniejsze,  aby nie użytkować sprzętu w sposób wymagający dużych zasobów energii, np. grając w gry. Zastosowanie się do tych kilku prostych zasad pozwoli nam cieszyć się sprawnym i długo działającym akumulatorem.

  Akumulatory Li-ion nie bez przyczyny wykorzystywane są w sprzętach codziennego użytku – pod wszystkimi względami stanowią rozwiązanie bardzo nowoczesne. Przede wszystkim cechują się tym, że są lekkie i stosunkowo niewielkie, dlatego mogą być wykorzystywane w sprzęcie mobilnym, który z roku na rok jest coraz mniejszy, cieńszy i lżejszy. Oprócz tego jedną z głównych zalet akumulatorów litowo-jonowych jest ich długa żywotność, przez co nie ma konieczności ich częstej wymiany. 

  Przy odrobinie troski z naszej strony, i postępowaniu zgodnym z przedstawionymi instrukcjami, będziemy mogli przez długi czas cieszyć się dobrze działającym i sprawnym akumulatorem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *