• Menu

  Akwarystyka jako hobby dla dziecka?

  Tego, iż akwarystyka jest wspaniałym hobby, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. To możliwość stworzenia w swoim domu kawałka egzotycznego świata, dzięki któremu możesz obserwować, jakimi prawami rządzi się natura. Akwarium pełni funkcję dekoracyjną, ale ma również wiele innych zalet: pozwala lepiej poznawać podwodny świat przyrody, obserwować zachowania różnych gatunków ryb i innych wodnych zwierząt, uczy odpowiedzialności i uważności. Przy tym nie jest to czasochłonne hobby. Najwięcej pracy jest podczas zakładania akwarium; po jakimś czasie równowaga biologiczna sprawia, że zbiornik dba o siebie sam, a nakłady pracy i czasu są nieduże.

  Akwarystyka

  Dlaczego dzieci powinny posiadać zwierzęta?

  Któż z nas jako dziecko nie marzył o swoim psie, kocie, chomiku, króliku czy rybkach? To marzenie warte spełnienia, o ile jako rodzice weźmiemy na siebie odpowiedzialność za zwierzaka. Co zyskuje nasza pociecha z posiadania zwierzęcia poza tym, iż ma nowego przyjaciela? Przede wszystkim uczy się systematyczności, która tak bardzo przyda mu się w życiu dorosłym. Pod naszym nadzorem przedszkolak może się zajmować codziennym karmieniem ryb i pomagać w opiece nad akwarium. Posiadanie wodnych pupili to także nauka dyscypliny i sumienności. Aby zbiornik był utrzymany w odpowiedniej kondycji, trzeba o niego regularnie dbać i nie można przekładać zaplanowanych prac na bliżej nieokreślony termin.

  Badania wykazują, że posiadanie zwierzęcia poprawia równowagę psychiczną dziecka, a akwarystyka to hobby, które dodatkowo wycisza i uspokaja. Może być więc wspaniałym narzędziem terapeutycznym dla zestresowanego i lękliwego dziecka. Pomoże także tym z nadmiarem energii. Przebywanie w pobliżu akwarium skutecznie redukuje stres, dlatego zbiorniki wodne są często ustawiane w gabinetach i biurach. Ich rolę doceniają także przedszkola i szkoły. Posiadanie hobby wypełnia dziecku czas i nastraja je optymistycznie. Co bardzo istotne, może także skutecznie odciągnąć od ekranu komputera czy telewizora. Jest to więc dobry sposób na profilaktykę problemów, jakie coraz częściej są udziałem wielu dzieci i nastolatków.

  W końcu, posiadanie zwierząt i roślin akwariowych zachęca do zdobywania wiedzy i poszerza horyzonty. Każdy nowy gatunek stymuluje do nauki wyszukiwania informacji, mobilizuje do czytania o nim i poznawania regionu świata, z którego pochodzi. Kolejny krok to zdobycie wiedzy o tym, co trzeba zrobić, by nowy mieszkaniec czuł się u nas dobrze.

  Posiadanie akwarium to świetny sposób na spełnienie dziecięcego marzenia o pupilu w przypadku dzieci, które zmagają się z alergią. Jeśli więc nasza pociecha ma tendencję do alergii skórnych lub oddechowych, akwarium pozwoli na posiadanie zwierzęcia, a jednocześnie ogranicza ryzyko uczuleń.

  No i w końcu chyba najważniejsze: Posiadanie podopiecznego uczy dziecko budowania miłości do zwierząt i szacunku do całego świata przyrody. To idealny sposób na zainteresowanie dziecka naturą i nauka wrażliwości.

  Jak założyć akwarium dla dziecka?

  Zabierając się za założenie odpowiedniego akwarium dla dziecka, warto odwiedzić dobry sklep akwarystyczny, ale wszystko do akwarium znajdziesz także online np. na https://trzmiel.com.pl. To pozwoli nam na łatwe zapoznanie się z kosztami całego przedsięwzięcia.

  Akwarystyka

  Zanim zdecydujemy się na akwarium i cokolwiek kupimy, trzeba poznać podstawy jego funkcjonowania, a więc przewertować trochę poradników.

  Na początek miejsce. Akwarium nie możemy postawić przy grzejniku, który będzie nadmiernie podgrzewał wodę. Nieodpowiednie będzie także miejsce blisko okna, gdyż promienie słoneczne szybko wywołają plagę glonów. Szklany zbiornik wraz z wodą trochę waży więc potrzebuje odpowiednio wytrzymałego i odpornego na wilgoć mebla.

  Nie warto decydować się na bardzo mały zbiornik, ponieważ szybciej ulega zanieczyszczeniu i wymaga częstych podmian wody czy czyszczenia szyb. Są to czynności, których dziecko nie powinno wykonywać samodzielnie. Większy litraż z dużą ilością roślin i kilkoma rybami będzie łatwiejszy wprowadzeniu.

  Na początek należy wykluczyć szklaną kulę. To nie jest dobry sposób na początek przygody z akwarystyką. Problemem jest przede wszystkim sam kształt takiego naczynia, który powoduje u zamieszkujących go zwierząt stres. Lustro wody w kuli jest zbyt małe w stosunku do jej objętości, a to nie pozwala uzyskać dostatecznej ilości tlenu w wodzie. Kula uniemożliwia zainstalowanie niezbędnych urządzeń, jak filtr czy grzałka. Jednym słowem – możemy ją wykorzystać do zrobienia ciekawej podwodnej aranżacji z roślin, ewentualnie wpuścić do środka wodne ślimaki zatoczki czy rozdętki.

  Pierwsze akwarium powinno mieć minimum 25-30 litrów, jednak nie może być w nim dużo ryb, maksymalnie kilka sztuk. Zawsze lepszy będzie większy zbiornik, co najmniej 60 litrowy, który ułatwia utrzymanie równowagi biologicznej i pozwala na większą swobodę w wyborze obsady. Dobrym wyborem może okazać się gotowy komplet zawierający pokrywę, oświetlenie, filtr i grzałkę, a więc niemal 100% niezbędnego wyposażenia zbiornika.

  Kompletując wyposażenie do akwarystyki samodzielnie musimy zdecydować się w pierwszej kolejności na dobrej jakości filtr. Oczyszcza wodę, ale także umożliwia jej obieg w zbiorniku i jest siedliskiem pożytecznych bakterii eliminujących z wody niebezpieczne związki. Do wyboru mamy filtry wewnętrzne i zewnętrzne w bardzo zróżnicowanych cenach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

  W akwarium powinna znaleźć się także grzałka, która musi posiadać termostat utrzymujący stałą temperaturę dostosowaną do wymagań wybranych przez nas gatunków ryb.

  Większość rybek akwariowych pochodzi ze strefy międzyzwrotnikowej, gdzie dzień i noc trwają po 12 godzin i podobne warunki należy im zapewnić w naszym domowym zbiorniku wodnym. Dlatego niezbędne będzie oświetlenie, które także umożliwi bujny wzrost roślinom wodnym. I tutaj wybór jest przeogromny.

  Jeśli chcemy, by w akwarium zdrowo i dobrze rosły rośliny, potrzebne będzie podłoże. wygodnym rozwiązaniem będzie żwirek akwarystyczny, wzbogacony o preparaty nawozowe w postaci kulek lub kapsułek. Standardowo podłoże w zbiorniku z roślinami powinno mieć grubość 5-7 centymetrów.

  Akwarystyka

  Mieszkańcy akwarium

  Wybierając mieszkańców do akwarium dla dziecka nigdy nie kierujmy się jedynie tym, jaka ryba podoba się nam i dziecku. Decydując się na dany gatunek trzeba znać jego wymagania i ocenić, czy zakładany przez nas zbiornik na pewno im sprosta. Na początek warto wybrać mniej wymagające gatunki takie jak gupiki, neonki, danio, kardynałki, otoski czy kiryski. Jeśli tworzymy wraz z dzieckiem akwarium 30 litrowe, mogą w nim zamieszkać niewielkie kolorowe krewetki z rodzaju neocaridina, np. popularne i wdzięczne “red cherry”. Jeżeli chodzi o ryby to w takiej kostce można z powodzeniem trzymać także bojownika syjamskiego. Jest to jednak rybka bardzo terytorialna, a więc w akwarium powinien znajdować się jeden osobnik. Dotyczy to zarówno samców jak i samiczek. Odpowiedni pokarm dla ryb dostać można w dobrym sklepie akwarystycznym. Podawanie pokarmu to ogromna frajda dla dziecka.

  Akwarium to także rośliny. Jeśli zakładamy zbiornik dla dziecka, a więc początkującego akwarysty, warto wybrać gatunki łatwe w uprawie. Do takich należą np. rogatek sztywny, anubiasy, mchy, kryptokoryny, gałęzatki, żabienice, mikrozoria, moczarki, nurzańce oraz rośliny pływające jak np. salvinia natans czy pistia.

  Jak więc widać, zakładanie akwarium dla dziecka powinno być poprzedzone wnikliwym poszukiwaniem informacji o tym, jak zrobić to właściwie. Wiedzę warto zaczerpnąć ze specjalistycznych serwisów internetowych i od pracowników profesjonalnych sklepów oferujących wszystko do akwarium. Rodzic chcący “zafundować” swojej latorośli akwarium powinien liczyć się z tym, iż będzie to wymagało na początek pewnego nakładu pieniężnego. Rozpiętość cen wyposażenia do akwarystyki jest ogromna i nie koniecznie uzależniona od wielkości zbiornika.

  Bez odpowiedniego przygotowania powstają często zbiorniki, które zamiast spokoju i odprężenia mogą stać się przyczyną problemów. Warto próbować odtworzyć w swoim zbiorniku warunki w jakich dany gatunek występuje w naturze. Może być to poprzedzone wizytą z dzieckiem w zoo lub oceanarium, gdzie razem obejrzycie jak wyglądają zbiorniki z egzotycznymi gatunkami. To znacznie bardziej twórcze i rozwijające niż zwykłe pójście do sklepu i kierowanie się jedynie tym, co podoba się dziecku lub nam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane