logo
logo
logo
logo
wiatrówki łamane

Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru łamanej wiatrówki?
Opublikowano: 2 grudnia 2022

Wybór odpowiedniej wiatrówki wcale nie jest trudny dla osób, które mają doświadczenie z bronią. Jednak nie każdy z nas miał już styczność z bronią pneumatyczną lub inną bronią palną. Znajdą się również początkujący użytkownicy, którzy nie mają doświadczenia i chcą w wolnym czasie zacząć strzelać z takiej broni lub taką broń szukają i wybierają dla kogoś w prezencie. Dla takich osób właściwy wybór może być czeskim filmem. Takim osobom przyda się porada, jak wybrać odpowiednią wiatrówkę składaną. Co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru?

Wydajność i kaliber

Wydajność (siła) wiatrówki reprezentuje tzw. energia pocisku na wylocie lufy, mierzona w dżulach. Im wyższa wartość dżuli, tym potężniejsza broń pneumatyczna i tym szybciej leci śrucina diabolo. Większa prędkość jest wtedy proporcjonalnie związana z większym zasięgiem i penetracją śruciny diabolo. W większości krajów UE wiatrówki dzielą się pod względem parametrów użytkowych na ogólnodostępne w wolnej sprzedaży (od 18 lat) oraz wiatrówki sprzedawane tylko na podstawie pozwolenia na broń. Przykładowo w Republice Słowackiej można kupić wiatrówkę o maksymalnej wydajności do 17 dżuli od 18 roku życia na podstawie pozwolenia na broń.  Broń pneumatyczna jest produkowana w różnych kalibrach, ale wśród wersji broni ogólnodostępnej w wolnej sprzedaży są jednymi z najpopularniejszych na Słowacji modele o kal. 4.5 mm (.177).

Wyposażenie

Jeśli chodzi o wyposażenie wiatrówki łamanej, pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest kolba. Konserwatywni strzelcy bazują na drewnianej kolbie, jednak bardziej nowocześni strzelcy wybierają kolby wykonane z tworzywa sztucznego, ze względu na ich taktyczny i sportowy design.  Dużym plusem są tzw. celowniki światłowodowe, dzięki którym lepiej celuje się w cel. W większości przypadków jest oczywiste, że broń ma możliwość ustawienia przeziernika na wysokość lub szerokość i posiada bezpiecznik przeciwko niechcianemu strzałowi. Nie zaszkodzi, jeśli muszka na lufie zostanie wyposażona w osłonę chroniącą ją przed złamaniem, np. w przypadku upadku. Jeśli nawet nie planujesz strzelać za pomocą lunety celowniczej, wybierz wiatrówkę, do której w przyszłości można zainstalować lunetę celowniczą. Bardziej wymagający strzelcy zwrócą uwagę na fakt, że długość spustu lub jego opór można regulować. Typowym przykładem potężnego karabinu dostępnego w wolnej sprzedaży na terenie Słowacji z doskonałym wyposażeniem jest model GAMO GRIZZLY.

Dodatkowe wyposażenie

Niektóre modele łamanych wiatrówek oferowane są w opłacalnych zestawach, co oznacza, że do wiatrówki otrzymujesz dodatkowo wyposażenie i sprzęt, które kosztowały by dużo więcej, gdybyś kupił je osobno. Takim dodatkowym wyposażeniem może być przykładowo luneta celownicza, cele, śruciny diabolo, futerał i podobne akcesoria. Wybór wiatrówki oferowanej w zestawie to świetny wybór głównie dla początkujących użytkowników lub jeśli ma być broń wykorzystana jako prezent. Typowym przykładem łamanej wiatrówki oferowanej w zestawie jest przykładowo GAMO HUNTER 440 lub BLACK OPS SNIPER.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

batony proteinowe

Czy baton proteinowy to dobry pomysł na śniad...

Batony proteinowe, niegdyś trudno dostępne na polskim rynku, w...
rękawice MMA

Jak dobrać właściwie rękawice MMA?...

Rękawice MMA różnią się konstrukcją od rękawic bokserskich. Przede wsz...
bieganie

Bieganie długodystansowe sposobem na młodość...

Coraz więcej osób po czterdziestym roku życia zaczyna regularnie biega...