– Europę trzeba zbudować od nowa, ale nie zaczynając od dachu, czyli unijnych instytucji, tylko od dołu, przez społeczności lokalne – mówił Emil Boc, były premier Rumunii, a obecnie prezydent miasta Kluż-Napoka podczas inauguracyjnej sesji plenarnej II Europejskiego Kongresu Samorządów.
W 80 wydarzeniach II Europejskiego Kongresu Samorządów, które w dniach 5-6 kwietnia odbywały się w Centrum Kongresowym ICE Kraków– panelach, warsztatach i prezentacjach – uczestniczyło ponad 1500 gości – przedstawicieli samorządów terytorialnych, administracji publicznej, rządów i parlamentów, organizacji pozarządowych i biznesu z całej Europy. Organizatorem kongresu była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Partnerem Kongresu było Miasto Kraków.
Uczestnicy zgodzili się, że samorządy powinny mieć więcej autonomii, w tym finansowej. – Obawiam się, że w Europie nasila się tendencja centralizacji decyzji i silnej pozycji rządów – mówił moderator dyskusji Jan Rokita.
Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa, podkreśliła, że Kraków jest już takim miastem, gdzie działa demokracja partycypacyjna, a udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji jest coraz większy. Zdaniem prezydent Koterby przyszłość samorządów zależy od kreatywności mieszkańców – to oni wiedzą najlepiej, jak chcą żyć.
– Gdy mówimy o centralizacji – mówił Joakim Larsson, przewodniczący Parlamentu (Zachodni Region Götland) w Szwecji – musimy pamiętać, że spychanie problemów na wyższy poziom nie pomaga. Trzeb starać się rozwiązywać problemy na poziomie lokalnym. Jego zdaniem samorządy powinny decydować w jak największej ilości spraw.
Liderzy Samorządu
Pierwszy dzień obrad II Europejskiego Kongresu Samorządów zakończyła uroczysta gala „Lider Samorządu 2015”, w której nagrodzono najlepszych samorządowców ubiegłego roku.
W konkursie organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” i Instytut Studiów Wschodnich wyróżniono najlepszego wójta, burmistrza gminy miejsko-wiejskiej i miejskiej oraz prezydenta miasta na prawach powiatu.
Laureatami tegorocznej edycji zostali: Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia w województwie łódzkim, Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice na Dolnym Śląsku i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Wójt Tomasz Stolarczyk podziękował swoim współpracownikom i mieszkańcom gminy, mówiąc, że to jest wyróżnienie dla nich. Podkreślił, że bardzo ważne jest, by następcom pozostawić gminę bardzo ekologiczną. Burmistrz Igor Bandrowicz także dziękował swoim współpracownikom, którym – jak powiedział – nie trzeba tłumaczyć, dlaczego warto ciężko pracować dla rozwoju swojej małej ojczyzny. Prezydent Paweł Adamowicz przypomniał najnowszą historię Gdańska, czas narodzin „Solidarności”, która już w sierpniu 1980 roku chciała polski samorządnej. Podkreślił, że wolności, jakie dzięki „Solidarności” udało się uzyskać i umocnić w ostatnim ćwierćwieczu warto zawsze bronić.
Statuetki i dyplomy Lidera Samorządu 2015 wręczali: Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa, Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy GREMI, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej oraz Jerzy Bochyński, prezes Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. Wręczenie nagród uświetnił koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia, a gale prowadzili Magda Miśka Jackowska z Radia RMF Classic oraz Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.
Fot. Archiwum Forum Ekonomicznego
Tagi: Bogusław Chrabota, burmistrz miasta i gminy Prusice na Dolnym Śląsku, były premier Rumunii, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Elżbieta Koterba, Emil Boc, Grzegorz Hajdarowicz, Igor Bandrowicz, II Europejski Kongres Samorządów, Jan Rokita, Jerzy Bochyński, Paweł Adamowicz, prezes Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, prezes Grupy GREMI, prezydent Gdańska, prezydent miasta Kluż-Napoka, redaktor naczelny Rzeczpospolitej, Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia w województwie łódzkim, zastępca prezydenta Krakowa
Dodaj komentarz