logo
logo
logo
logo

Europejskie samorządy na solidnych podstawach
Opublikowano: 30 maja 2016

debata– Europę trzeba zbudować od nowa, ale nie zaczynając od dachu, czyli unijnych instytucji, tylko od dołu, przez społeczności lokalne – mówił Emil Boc, były premier Rumunii, a obecnie prezydent miasta Kluż-Napoka podczas inauguracyjnej sesji plenarnej II Europejskiego Kongresu Samorządów.

 W 80 wydarzeniach II Europejskiego Kongresu Samorządów, które w dniach 5-6 kwietnia odbywały się w Centrum Kongresowym ICE Kraków– panelach, warsztatach i prezentacjach – uczestniczyło ponad 1500 gości – przedstawicieli samorządów terytorialnych, administracji publicznej, rządów i parlamentów, organizacji pozarządowych i biznesu z całej Europy. Organizatorem kongresu była  Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój. Partnerem Kongresu było Miasto Kraków.

Uczestnicy zgodzili się, że samorządy powinny mieć więcej autonomii, w tym finansowej. – Obawiam się, że w Europie nasila się tendencja centralizacji decyzji i silnej pozycji rządów – mówił moderator dyskusji Jan Rokita.

Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa, podkreśliła, że Kraków jest już takim miastem, gdzie działa demokracja partycypacyjna, a udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji jest coraz większy. Zdaniem prezydent Koterby przyszłość samorządów zależy od kreatywności mieszkańców – to oni wiedzą najlepiej, jak chcą żyć.

– Gdy mówimy o centralizacji – mówił Joakim Larsson, przewodniczący Parlamentu (Zachodni Region Götland) w Szwecji – musimy pamiętać, że spychanie problemów na wyższy poziom nie pomaga. Trzeb starać się rozwiązywać problemy na poziomie lokalnym. Jego zdaniem samorządy powinny decydować w jak największej ilości spraw.

Liderzy Samorządu

Pierwszy dzień obrad II Europejskiego Kongresu Samorządów zakończyła uroczysta gala „Lider Samorządu 2015”, w której nagrodzono najlepszych samorządowców ubiegłego roku.

W konkursie organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” i Instytut Studiów Wschodnich wyróżniono najlepszego wójta, burmistrza gminy miejsko-wiejskiej i miejskiej oraz prezydenta miasta na prawach powiatu.

Laureatami tegorocznej edycji zostali: Tomasz Stolarczyk, wójt gminy Rząśnia w województwie łódzkim, Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice na Dolnym Śląsku i Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. Wójt Tomasz Stolarczyk podziękował swoim współpracownikom i mieszkańcom gminy, mówiąc, że to jest wyróżnienie dla nich. Podkreślił, że bardzo ważne jest, by  następcom pozostawić gminę bardzo ekologiczną. Burmistrz Igor Bandrowicz także dziękował swoim współpracownikom, którym – jak powiedział – nie trzeba tłumaczyć, dlaczego warto ciężko pracować dla rozwoju swojej małej ojczyzny. Prezydent Paweł Adamowicz przypomniał najnowszą historię Gdańska, czas narodzin „Solidarności”, która już w sierpniu 1980 roku chciała polski samorządnej. Podkreślił, że wolności, jakie dzięki „Solidarności” udało się uzyskać i umocnić w ostatnim ćwierćwieczu warto zawsze bronić.

Statuetki i dyplomy Lidera Samorządu 2015  wręczali: Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta Krakowa, Grzegorz Hajdarowicz, prezes Grupy GREMI, Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej oraz Jerzy Bochyński, prezes Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. Wręczenie nagród uświetnił koncert orkiestry Sinfonietta Cracovia, a gale prowadzili Magda Miśka Jackowska z Radia RMF Classic oraz Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.

Fot. Archiwum Forum Ekonomicznego

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.