logo
logo
logo
logo

Energia niezbędna w pracy, jak ją oszczędzać?
Opublikowano: 27 kwietnia 2016

Wszyscy oczekujemy, że energia, jaką włożymy w naszą pracę, przyniesie określone efekty w postaci zysków. Rzecz w tym, żeby tej energii zużyć jak najmniej, a zysku wyciągnąć jak najwięcej. Wtedy osiągniemy największy sukces, a rentowność naszego przedsięwzięcia będzie imponująca.

Zasada ta sprawdza się zarówno w stosunku do naszej własnej energii, czyli wysiłku i czasu poświęconego pracy, jak też i energii w sensie dosłownym, tej w postaci kilowatów zużytych na wyprodukowanie towarów, czy wykonanie usługi dla klienta. Oszczędzanie energii popłaca, bo wiąże się z ograniczeniem kosztów, przy takiej samej wydajności. Jak wdrożyć je w firmie – pokażą poniższe przykłady.

 

Charakterystyka zużycia prądu w firmie

Trudno sobie wyobrazić dobrze prosperujące przedsiębiorstwo w naszych czasach bez zasilania prądem elektrycznym. Jest on wykorzystywany nie tylko w procesach produkcyjnych, ale również w biurach, gdzie standardowo działa sporo urządzeń elektrycznych takich jak: komputery, drukarki czy telefony. Do tego sporo prądu zużywa się na odpowiednie oświetlenie stanowisk pracy. Nic więc dziwnego, że rachunki za dostawy energii elektrycznej potrafią stanowić w firmach pokaźną część budżetu.

Każde ograniczenie poboru mocy przyniesie korzyści w postaci mniejszych opłat. W tym celu warto sporządzić tak zwaną charakterystykę zużycia prądu w firmie, która pozwoli na właściwy ogląd sytuacji. Robiąc odczyty liczników w równych odstępach czasu w ciągu doby, dowiemy się, w jakich godzinach energii schodzi najwięcej. W ten sposób łatwo też będzie wychwycić wzrosty poboru mocy. Znając charakterystykę zużycia prądu w firmie, można będzie dopasować do niej odpowiednią taryfę u dostawcy.

Zarządzanie energią w firmie i profil zużycia energii

Napędem dla biznesu jest sprawne administrowanie zachodzącymi w nim procesami. Tylko stała kontrola zużycia prądu i wdrożenie najbardziej efektywnych sposobów wykorzystania go, można nazwać prawidłowym zarządzaniem energią w firmie. Wdrożenie procedur oszczędzania energii pociągnie za sobą pewne koszty, jednak zwrócą się one szybko w postaci redukcji opłat. Przede wszystkim, aby przejść do efektywnego zarządzania energią w firmie, należy wykonać przegląd techniczny wszystkich urządzeń elektrycznych.

Sprawdzenie ich parametrów technicznych pozwoli ustalić, czy zmieniając ich ustawienia nie da się zoptymalizować poboru mocy. Za pomocą miernika prądu określimy, czy urządzenie rzeczywiście pobiera tyle mocy, ile określono na jego tabliczce znamionowej, czy też poprzez nadmierną eksploatację i zużycie niektórych części, dochodzi do utraty pobranych kilowatów. Tak ustalony profil zużycia pozwoli na wyciągnięcie odpowiednich wniosków w celu oszczędzania energii. Być może inwestycja w naprawę będzie miej korzystna niż zakup nowego energooszczędnego sprzętu do firmy.

Dobre praktyki w oszczędzaniu energii

Oczywiście każdy właściciel przedsiębiorstwa chciałby wdrożyć system oszczędzania energii, jednak nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Z fachową pomocą może przyjść dostawca prądu, który nie tylko przeprowadzi audyt energetyczny, ale też doradzi praktyczne rozwiązania w celu optymalizacji zużycia. Jednym z nich jest wymiana tradycyjnego oświetlenia w firmie na energooszczędne, w postaci lamp LED, halogenów lub zintegrowanych świetlówek kompaktowych.

Przy czym najbardziej godne polecenia są lampy LED, które pozwalają oszczędzić nawet do 80 % energii elektrycznej, a do tego nie nagrzewają się ani nie emitują promieni UV. W następnej kolejności można będzie się zabrać za urządzenia biurowe, które też są wielkimi konsumentami energii elektrycznej (nawet do 30% zużycia w niewielkich firmach). Prawidłowe użytkowanie sprzętu komputerowego i AGD, czyli zgodne z instrukcją pozwala na optymalne zużycie, a wybór modeli energooszczędnych jeszcze je ułatwia. Dobra rada dla wszystkich użytkowników laptopów; zaraz po naładowaniu baterii, najlepiej odłączyć laptop od sieci, tak samo zresztą jak zasilacz, którego nie powinno się zostawiać podłączonego do gniazdka.

Odnośnie monitorów komputerowych, to bardziej oszczędne są płaskie monitory LCD od tych starszego typu. Pamiętać też należy o całkowitym ich wyłączaniu po pracy zamiast zostawiać w trybie czuwania. Z kolei w automatach do napojów obniżenie temperatury gorących i podwyższenie temperatury zimnych o jeden stopień na programatorze przyniesie spore oszczędności w skali miesiąca. Nie zapominajmy także o klimatyzacji i ogrzewaniu, które powinny być włączane tylko wtedy, gdy jest taka rzeczywista potrzeba, a wszelkie spory wynikłe na tym tle niech rozstrzyga termometr zainstalowany w pomieszczeniu.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Przemyślana energia pisze:

    W oszczędzaniu energii może też być pomocna zmiana sprzedawcy zarówno prądu jaki gazu. Jeśli nie masz czasu na porównanie ofert , możesz zlecić to niezależnemu doradcy. Dzięki niezależności otrymasz obiektywne, najkorzystniejsze oferty. Jeśli z nich nie skorzystasz nie ponosisz konsekwencji. W razie pytań napisz : przemyslana.energia@wp.pl lub odwiedź mnie na facebook.com/oszczednosc.to.zysk/
    Daniel Świgut – niezależny doradca ds. energii dla firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

rachunki za prąd

Optymalizacja zużycia energii w firmie. Jak o...

Rachunki za energię elektryczną stanowią ogromną część kosztów związan...
Zarządzanie energią

Jak efektywnie zarządzać energią w firmie?...

Optymalizacja zużycia energetycznego w firmie to temat, który powinien...

Prąd w firmie: oszczędzanie czy zmiana dostaw...

Szacuje się, że niemal jedną trzecią kosztów operacyjnych pono...