W 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych Prezydent RP Andrzej Duda zainaugurował obchody rocznicowe GPW. Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne odsłonięcie nowego dzwonu giełdowego w Sali Notowań. Wykonany z brązu dzwon symbolizuje ćwierćwiecze, podczas którego GPW stała się największą giełdą Europy Środkowo-Wschodniej, organizującą obrót na jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków kapitałowych regionu.
W historii gospodarczej wolnej Polski zapisało się wiele ważnych dat, ale 12 kwietnia 1991 r. odgrywa wśród nich rolę szczególną. W niespełna miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych reprezentujący Skarb Państwa Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Polska potwierdziła tym samym, że jest konsekwentna w prowadzeniu transformacji gospodarczej i budowaniu wolnego rynku.
– Nasza Giełda jest czwartą giełdą w Europie, nasza Giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy. Po to, żebyśmy my właśnie byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami. Patrzmy na Giełdę, patrzmy na to jak ona się rozwija, wspierajmy Giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami.
Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez Giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc – o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne. Giełda jest ogromnie ważna” – powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.
– Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego. Przyszłość, to kontynuacja jej rozwoju i dalsze budowanie zaufania do rynku kapitałowego w Polsce. To także czas aby GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę. Spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem i działała w sposób przejrzysty, która będzie wspomagała polskie przedsiębiorstwa – powiedziała Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska.
W 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych w Sali Notowań GPW rozbrzmiał nowy dzwon, którego symbolicznego odsłonięcia dokonał Prezydent RP, Andrzej Duda.
–Mocowanie dzwonu symbolizuje miejsce, w którym znajduje się GPW. Jego forma przedstawia wykres notowań. Jak widać, mimo niewielkiego spadku, pnie się on ku górze– powiedziała Prezes Zarządu GPW, Małgorzata Zaleska.
Odlany z brązu dzwon giełdowy jest podarunkiem przedstawicieli najstarszej w Polsce odlewni dzwonów. Został wykonany w Pracowni Ludwisarskiej Janusza i Macieja Felczyńskich specjalnie na 25-lecie Giełdy Papierów Wartościowych. To klasyczne rękodzieło artystyczne i przykład hołdującego tradycjom kunsztu ludwisarskiego.
–Wszystko, co robiliśmy, aby ten odlew powstał, robiliśmy ręcznie. Nie ma tu mowy o wspomaganiu się jakimikolwiek urządzeniami mechanicznymi. Forma na taki dzwon powstaje w kilku etapach. Dokładnie tak, jak robiono to przed wiekami. Hołdujemy tej tradycji– powiedział Maciej Felczyński, współwłaściciel Odlewni Dzwonów.
Zdobienia zostały wykonane tzw. metodą wosku traconego, znaną już w starożytności. Autorem projektu graficznego jest współpracujący z Odlewnią artysta plastyk, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sam odlew dzwonu trwa około 10 sekund. Rozgrzany do ponad 10 tysięcy stopni Celsjusza stop wlewany jest formy, a następnie pozostawiany na dobę do ostygnięcia. Po wyjęciu z formy dzwon jest szlifowany, ręcznie cyzelowany i częściowo malowany.
–Materiał na formę to w większości glina lessowa, taka sama jak do wyrobu cegieł. Najważniejszy jednak jest skład chemiczny stopu, którym jest brąz ludwisarski, składający się w około 78 proc.z miedzi i w 22 proc. z cyny. Dbamy o to, aby te proporcje w stopie były zachowane – powiedział Maciej Felczyński.
Więcej informacji o Odlewni Dzwonów Rodziny Felczyńskich znajduje się na stronie:www.bells.com.pl
Tagi: 25-lecie Giełdy Papierów Wartościowyc, dzwon na GPW, Giełda Papierów Wartościowych, inauguracja obchodów rocznicowych GPW, ludwisarstwo, Maciej Felczyński, Małgorzata Zaleska, odlew, Odlewnia Dzwonów, Pracownia Ludwisarska Janusza i Macieja Felczyńskich, Prezes Zarządu GPW, Prezydent RP Andrzej Duda, rynki kapitałowe, Sala Notowań, współwłaściciel Odlewni Dzwonów
Dodaj komentarz