Instytut Farmaceutyczny, jako jedyna w Polsce placówka naukowa, zajmuje się kompleksowo zagadnieniami z dziedziny wiedzy o leku oraz pracami rozwojowymi i wdrożeniowymi.
Potencjał naukowy IF obejmuje analizę potrzeb lecznictwa chorób cywilizacyjnych oraz sytuacji patentowej substancji czynnej (API) i formy (FDF) leku, opracowanie wieloetapowych technologii syntezy substancji farmaceutycznych wraz z pełnym pakietem analitycznym, badaniem dostępności i równoważności biologicznej produktów leczniczych, aż do wytworzenia dokumentacji rejestracyjnej.
IF wyposażony jest w nowoczesną aparaturę pomiarową, która pozwala na kompleksową charakterystykę API i FDF. Zgodność procedur z wymaganiami GMP kontrolowana jest przez własny Dział Zapewnienia Jakości oraz audyty zewnętrzne.
W okresie 60-letniej działalności IF opracowano i wdrożono ponad 400 technologii syntezy API i FDF. Działalność IF obejmuje nie tylko innowacyjne prace nad syntezą API, metodami analitycznymi, technologią syntezy i wdrożeniem leków generycznych, lecz także badania nad nowymi substancjami czynnymi. Liczba zgłoszeń patentowych i uzyskanych patentów wynosi ok. 15 rocznie. Jako jedna z niewielu liczących się wytwórni API w Polsce, IF produkuje dla odbiorców zarówno krajowych, jak i międzynarodowych API o wysokim stopniu komplikacji technicznej, małym tonażu i wysokiej wartości jednostkowej, takie jak API leków onkologicznych (imatinib, anastrozol), oftalmicznych (przeciwjaskrowe), stosowanych w chorobach metabolicznych i łuszczycy (metabolity witaminy D), witaminy K, leków krążeniowych (carvedilol, clopidogrel).
Jednocześnie Instytut Farmaceutyczny jest jedynym w Polsce ośrodkiem, który posiada umiejętność transferu wynalazków z zakresu farmacji wytworzonych w ośrodkach akademickich do sfery produkcyjnej.
www.ifarm.eu
Tagi: API, API leków onkologicznych, choroby cywilizacyjne, farmacja, forma leku FDF, IF, Instytut Farmaceutyczny, jednostka naukowa, leki, leki generyczne, pakiet analityczny, patenty substancji czynnej, prace rozwojowe, synteza substancji farmaceutycznych, transfer wynalazku, wdrożenie leku, wiedza o leku
Dodaj komentarz