Prace na wysokościach są uznawane za prace szczególnie niebezpieczne. By zmniejszyć ryzyko wypadków, można wyposażyć stanowisko w podest roboczy. Dzięki temu ograniczymy prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków pracowników. Należy jednak wcześniej zaznajomić się z wymaganiami obowiązującymi w polskim prawie.
Warunki jakie muszą spełniać podesty robocze, zostały dokładnie sprecyzowane i opisane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, gdzie można przeczytać:
„§ 108. Przy pracach na: drabinach, klamrach, rusztowaniach i innych podwyższeniach nieprzeznaczonych na pobyt ludzi, na wysokości do 2 m nad poziomem podłogi lub ziemi niewymagających od pracownika wychylania się poza obrys urządzenia, na którym stoi, albo przyjmowania innej wymuszonej pozycji ciała grożącej upadkiem z wysokości, należy zapewnić, aby:
1) drabiny, klamry, rusztowania, pomosty i inne urządzenia były stabilne i zabezpieczone przed nieprzewidywaną zmianą położenia oraz posiadały odpowiednią wytrzymałość na przewidywane obciążenie;
2) pomost roboczy spełniał następujące wymagania:
Oczywiście, wszystko zależy od pracy jaką wykonujemy i w jakim charaktery mamy zamiar wykorzystać podest roboczy. Na przykład jeśli pracujemy na obszarze wzniesionych na wysokościach powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, powinny być umieszczone balustrady. Aby precyzyjnie wiedzieć, jak powinno być przygotowane miejsce pracy na wysokości najlepiej zagłębić się w przepisy Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
Niemniej jednak, najważniejszą zasadą bezpiecznych podestów roboczych jest to, by były one trwałe, solidne i niezawodne. Najlepiej zatem, kupić takie podesty robocze, które spełniają wszelkie niezbędne wymagania i normy.
Tagi: Bezpieczeństwo, BHP, prawo
Dodaj komentarz