logo
logo
logo
logo

5 rzeczy, które warto wiedzieć o kredytach
Opublikowano: 7 stycznia 2016

Choć o kredytach mówi się sporo, z chaotycznej medialnej paplaniny trudno wyłowić cenne i rzetelne informacje. Problem zobowiązań pieniężnych dotyczy obecnie prawie połowy naszego narodu. Przeraża tutaj nie: liczba kredytobiorców, ale ich nieświadomość. Według przeprowadzonych badań co szósty Polak nie wie, ile pieniędzy tak naprawdę spłaca. Co powinieneś wiedzieć o kredytach?

„Promocja” to często tani chwyt marketingowy

To, że slogan reklamowy krzyczy o obniżonym oprocentowaniu, nie znaczy jeszcze, że bank nie podniósł kosztów w jakimś innym miejscu umowy (np. w zapisie o prowizji). Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku cross-sellingu, stosowanego zwłaszcza przy okazji kredytów hipotecznych. Prowizja może pójść w dół, jeśli zdecydujemy się także na kartę kredytową, ubezpieczenie i konto osobiste, ale koszty dodatkowych produktów mogą skutecznie zniweczyć naszą „promocję”.

Dlatego wszelkie rozważania przed zaciągnięciem zobowiązania powinieneś rozpocząć od współpracy z kalkulatorem. W sieci funkcjonują specjalnie kalkulatory kredytu gotówkowego, dzięki którym będziesz w stanie wycenić wysokość rat swojego kredytu, raty równe i malejące, prowizję, całkowity koszt i całkowitą kwotę do spłaty. Korzystaj z porównywarek i bezstronnych opinii nawet wtedy, gdy bierzesz najtańszy kredyt gotówkowy. Kalkulator to Twój wielki sprzymierzeniec – nie daj się zwieść reklamom i przemyśl dobrze każdą decyzję!

Nie składaj zbyt wielu wniosków o kredyt

Tournée po kilkunastu bankach może się nam wydawać świetnym pomysłem. Teoretycznie porównujemy wtedy z bliska warunki różnych firm i zwiększamy swoje szanse na otrzymanie kredytu, ale tylko teoretycznie. W praktyce każdy nasz wniosek ląduje w BIK (Biurze Informacji Kredytowej), a zbyt dużo zapytań może zaniepokoić pracownika banku i negatywnie wpłynąć na ocenę naszej sytuacji finansowej. Mówiąc wprost: wyglądamy wtedy na desperatów.

Dbaj o BIK – te dane mogą Cię pogrążyć, ale i uratować

Jeszcze w temacie BIK-u będąc, warto wspomnieć o niemożności usuwania negatywnych wpisów z naszej historii kredytowej. Nawet niewielkie przewinienie może psuć naszą reputację przez kolejne 5 lat. Nie każdy jednak wie, że pozytywnych danych jest o wiele więcej, niż tych niepochlebnych, a my powinniśmy umieć na tym skorzystać. Jeśli wyrazimy zgodę na przetwarzanie naszych danych przez BIK także po spłacie kredytu, nasze wzorowe postępowanie będzie uwiecznione w dokumentacji i zwiększy nasze szanse na kolejną pożyczkę. Niestety: nikt nie zrobi tego za nas, więc musimy zadbać o siebie sami.

Uważaj na spiralę zadłużenia

Żeby sprawa była jasna: kredyty gotówkowe to często bardzo pomocne i logiczne wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy kalkulator idzie w odstawkę, a my źle wyceniamy swoje możliwości. Jeśli zadłużamy się mimo świadomości, że nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania (np. wiemy, że lada dzień stracimy pracę), wtedy sami kręcimy na siebie bicz.

Zanim weźmiesz kolejny kredyt, zastanów się nad tym ruchem przynajmniej dwa razy. 4% Polaków przyznaje, że zaciąga kredyt w celu spłaty poprzedniej pożyczki. Teoretycznie nikt o zdrowych zmysłach nie powinien sądzić, że 10 kredytów naraz to świetny pomysł, a jednak w wyniku gorączki z lat 2007-2008 w takiej sytuacji znalazło się aż 150 tysięcy Polaków. Szansa spłaty 18 miliardów złotych nie przedstawia się w zbyt kolorowych barwach…

Raty równe nie są równe, a malejące nie muszą być malejące

Banki najczęściej stosują system spłaty za pomocą tzw. raty równych. Są one równe jedynie przy stałym oprocentowaniu, a gdy mowa o kredycie walutowym – także przy stałym kursie. Tymczasem i oprocentowanie (zwłaszcza przy okazji kredytów hipotecznych), i kurs walutowy bywają zmienne. Z kolei raty malejące, które powinny zmniejszać się z każdym miesiącem, mogą chwilowo wzrastać wraz z obowiązującym oprocentowaniem lub kursem. Jeśli decydujesz się na kredyt, podchodź do utartych pojęć z dystansem i z otwartym rozumem.

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Historia kredytowa

Historia kredytowa to nie wszystko, czyli jak...

Historia kredytowa jest określeniem ściśle powiązanym z wszelk...

W jaki sposób banki sprawdzają twoją zdolność...

Oczywiście każdy bank ma swój algorytm i sposób podejmowania d...