• Menu

  Historia kredytowa to nie wszystko, czyli jak działają pożyczki bez BIK?

  Historia kredytowaHistoria kredytowa jest określeniem ściśle powiązanym z wszelkimi usługami finansowymi. Czym jest? W jaki sposób powstaje? Jakie znaczenie ma dla osób starających się o kredyt lub pożyczkę? Sprawdźmy.

  Czym jest historia kredytowa?

  Historia kredytowa stanowi zbiór informacji na temat wszystkich naszych kredytów (zarówno tych spłaconych, jak i tych ciągle spłacanych), które gromadzone i przechowywane są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Informacje te dotyczą wszelkich usług kredytowych, z jakich kiedykolwiek korzystaliśmy, a więc np.: zakupów na raty, kart kredytowych, kart debetowych, limitów na koncie osobistym czy wszelkiego rodzaju pożyczek. Na jakość naszej historii kredytowej wpływają nawet te kredyty i pożyczki, które poręczyliśmy.

  Jak powstaje nasz historia kredytowa?

  Zawsze, gdy tylko staramy się o dowolny produkt kredytowy w banku lub w innej instytucji finansowej współpracującej z Biurem Informacji Kredytowej, informacja o tym trafia do BIK. Kiedy już pożyczka lub kredyt zostaną nam udzielone, wszelkie dane dotyczące tego, w jaki sposób zobowiązanie to jest spłacane, również trafiają do BIK. Dane przekazywane są do Biura Informacji Kredytowej co najmniej raz w tygodniu, aż do momentu, kiedy zaciągnięty przez nas kredyt lub pożyczka zostaną w całości spłacone.

  Czemu służy historia kredytowa?

  Zebrane w Biurze Informacji Kredytowej informacje na temat naszej historii kredytowej mają jedną, podstawową funkcję – służą do weryfikacji naszej wiarygodności i rzetelności kredytowej. Za każdym razem, gdy staramy się o uzyskanie kolejnego produkty kredytowego, instytucja finansowa, do której się udajemy, może (i zazwyczaj z prawa tego korzysta) sprawdzić naszą historię kredytową, aby oszacować ryzyko wiążące się z przyznaniem nam kolejnego kredytu lub pożyczki.

  Dane zawarte w historii kredytowej są niezwykle szczegółowe. Są tam informacje nie tylko o ilości aktualnie posiadanych pożyczek i kredytów, ale także na jaką sumę łącznie opiewają wszystkie przyznane nam produkty kredytowe oraz jak przedstawia się historia ich dotychczasowej spłaty.

  Czym jest kredyt i pożyczka bez BIK?

  Historia kredytowa, choć może zadecydować o przyznaniu nam pożyczki lub bankowego kredytu, nie jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przez instytucje finansowe. Znaczenie, i to nie małe, ma również wysokość naszych zarobków oraz tzw. sytuacja życiowa. Co ciekawe, niektóre instytucje, podejmując decyzję o przyznaniu nam kolejnego produktu kredytowego w ogóle nie biorą pod uwagę zawartej w BIK historii kredytowej. Dzieje się tak m. in. w sektorze firm pożyczkowych, które udzielają krótkoterminowych pożyczek online (np. szybkie pożyczki bez BIK od MiniCredit – https://mini-credit.pl/).

  Co oznacza chwilówka bez BIK? Ni mniej, ni więcej oznacza to, iż firma pożyczkowa nie podejmuje decyzji pod wpływem informacji zawartych w naszej historii kredytowej – nienajlepsza historia kredytowa nie będzie miała znaczenia przy udzielaniu nam pożyczki. Tylko tyle i aż tyle.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane