• Menu

  Jak zacząć proces budowy domu

  proces budowy domuDecyzja o budowie domu jest bardzo poważna. Przygotowanie projektu i wcielenie go w życie wymaga wielu przygotowań, dokładnego planowania oraz długotrwałego procesu budowy.

  Od czego zacząć? Czy będziesz musiał martwić się o kwestie takie jak zabezpieczanie wykopów (zob. Titan Polska) ? Co zrobić, jeżeli nie znasz się na budownictwie?

  Istnieje wiele opcji, dzięki którym nie będziesz musiał stać się ekspertem w tej dziedzinie. Jedną z nich jest zdecydowanie się na pomoc architekta. Specjalista ten pomoże Ci nie tylko w przegotowaniu projektu, ale również przygotuje rysunki techniczne niezbędne do jego wykonania i – w wielu wypadkach – zaproponuje również nadzór nad budową. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ formalności i czas, który będziesz musiał poświęcić na projekt są praktycznie minimalne.

  Przed wizytą i rozmową z architektem warto oczywiście zastanowić się na tym, co się nam podoba i jak powinien wyglądać nasz dom – być może podobają Ci się dwupiętrowe budowle z centralną klatką schodową lub preferujesz parterowe domki z dużym tarasem. Zastanów się również nad wnętrzem. Generalnie im większą powierzchnię będzie miał Twój dom, tym więcej pieniędzy wydasz na projekt. Realizacja i budowa również oczywiście będą w tym wypadku bardziej kosztowne.

  Dlatego warto przemyśleć ile sypialni i łazienek będziesz potrzebował, gdzie ma znajdować się kuchnia oraz jak duży będzie salon. Przyspieszy to oczywiście przygotowanie projektu. Jeśli sam nie bardzo orientujesz się, co konkretnie Ci się podoba, możesz poszukać ciekawych inspiracji w Internecie albo w wielu magazynach wnętrzarskich. Ułatwią one również planowanie wyglądu wnętrza, wybór mebli oraz kolorów.

  Inną opcją będzie zakup gotowego projektu. W większości wypadków zapłacimy za niego mniej niż za projekt wykonany przez architekta. nie zawsze jednak jest on dobrą opcją – gotowy projekt będzie musiał zostać przystosowany do naszej działki. Zmiany mogą być dość znaczne, jeżeli nie będzie on pasował do lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też nie uciekniemy przed dodatkowymi opłatami. Z drugiej strony, wybór gotowego projektu znacznie przyspieszy proces jego tworzenia, więc jeśli zależy Ci na czasie, zdecyduj się na niego.

  proces budowy domu

  Bardzo istotny będzie oczywiście zakup materiałów budowlanych. Wiele z tych podstawowych, takich jak farby, kontenery, folie czy panele na podłogę bez problemu znajdziesz w marketach albo hurtowniach budowalnych. Będą one zwykle w dość przystępnych cenach.

  Bardziej specjalistyczne materiały, takie jak na przykład cegła ogniotrwała, będziesz prawdopodobnie musiał kupić u wyspecjalizowanych dostawców. Jeżeli nie wiesz gdzie ich szukać, być może będzie w stanie polecić ich architekt.

  Dobrą opcją jest również szukania ich w Internecie, gdzie znajdziesz informacje i dane kontaktowe do większości firm, które istnieją na rynku. Pamiętaj o tym, że im dalej dany dostawca znajduje się od Twojego domu, tym więcej zapłacisz za przesyłkę lub dostarczenie materiałów. Oczywiście nie zawsze musi tak być, ale sprawdzi się to w wielu wypadkach, dlatego zawsze warto sprawdzić to przed dokonaniem zakupu.

  Będziesz musiał oczywiście znaleźć dobrą ekipę budowlaną. Powinna być ona oczywiście godna zaufania i wykonywać powierzone jej prace w terminie. Jeśli boisz się zatrudnić budowlańców z ogłoszenia, zrób rozeznanie wśród rodziny i znajomych. Być może okaże się że ktoś niedawno zdecydował się na remont lub budowę domu i będzie w stanie polecić solidną ekipę, z którą dobrze mu się pracowało. Jeżeli tak – problem z głowy. Jeśli jednak nadal szukasz ekipy, warto wykorzystać do tego Internet.

  Znajdziesz tam nie tylko informacje o różnych firmach budowlanych, ale również, co niezwykle cenne, opinie o nich. Te będą zwykle publikowane przez niezależne portale, dzięki czemu będą dość wiarygodne. W ten sposób możesz z łatwością zgromadzić informacje o konkretnych ekipach i dowiedzieć się, która z okolicznych firm będzie godna zaufania. Dzięki temu możesz być pewien, że możesz powierzyć im deskowania (zob. titan.com.pl) , budowę i rozsądne zużycie materiałów.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *