logo
logo
logo
logo

Korzyści zdrowotne ze stosowania ostropestu plamistego
Opublikowano: 1 czerwca 2016

ostropest plamisty

ostropest plamisty

W świcie nauki znany jako Silybmom Marianum ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną, o czerwonawo-purpurowych kwiatach. Chociaż roślina ta wywodzi się z południowej Europy i niektórych części Azji, obecnie występuje w wielu miejscach na całym świecie.

Roślina ta jest tak powszechnie znana i bardzo chwalona z powodu cennych składników organicznych, występujących w jej nasionach. Zawiera wysokie stężenie sylimaryny, składnika aktywnego, który decyduje wyjątkowych właściwościach ostropestu. Jednak ekstrakt z tej rośliny zawiera również wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy.

Pomimo powszechnych wyników badań, dotyczących właściwości ostropestu, nadal wywołuje on wiele gorących dyskusji. Potwierdzono jednak, że przede wszystkim może on mieć znaczący wpływ w na czynność wątroby i wpływać na zachowanie jej zdrowia. Z tego powodu już od wieków roślina ta była używana do celów medycznych.

Najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z ostropestu plamistego to jego zdolność do detoksykacji wątroby, wspomaganie leczenia niektórych objawów raka, zwalczanie zakażeń grzybiczych, kaca, a także ochrony przed skutkami ubocznymi leków, spowalniania postępu choroby Alzheimera, zmniejszania ryzyka choroby serca oraz regulacji poziomu cukru.

Korzenie ostropestu można jeść na surowo lub gotowane, a pędy można przyrządzać podobnie  jak szparagi. Nawet liście mogą być stosowane w kuchni jako zamiennik szpinaku. Jednak żadne z zastosowań kulinarnych nie jest tak popularne, jak naturalny preparat zdrowotny z nasion. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najważniejszych korzyści zdrowotnych zapewnianych przez ostropest plamisty.

Korzyści zdrowotne wynikające z ostropestu plamistego

Detoksykacja

Najbardziej powszechnym wykorzystaniem wyciągu z ostropestu plamistego jest detoksykacja organizmu, ze względu na poprawę funkcji wątroby. Organ ten odpowiedzialny jest za oczyszczanie i pozbywanie się toksyn, a tym samym zapobieganie wielu problemom zdrowotnym. Ostropest plamisty zawiera składniki organiczne, niezwykle skuteczne w stymulowaniu funkcji wątroby i oczyszczania układu limfatycznego.

Odbudowa wątroby

Kiedy ludzie cierpią z powodu zapalenia lub marskości wątroby, nie spełnia ona w swoich podstawowych funkcji. Mimo to, niektóre uszkodzenia wątroby mogą być odwrócone, a cały proces niszczenia powstrzymany. Wyciąg z ostropestu może pomóc przyspieszyć procesy gojenia w tkankach wątroby, odwracając wiele szkód, powodowanych nadmiernym piciem alkoholu oraz stosowania innych szkodliwych dla tego organu zachowań.

Ochrona przeciwnowotworowa

Mimo, że badania nad efektami działania ostropestu podczas leczenia nowotworów są jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, wydaje się, że wyciąg z tej rośliny może mieć hamujący wpływ na wzrost komórek raka i guzów na skórze. Może również pomóc w zapobieganiu wzrostowi nowotworów w gruczole krokowym, piersi i szyjce macicy. Biorąc pod uwagę szybkość rozwoju i poziom umieralności na te szczególne rodzaje raka, ostropest plamisty budzi wielkie nadzieje w zakresie naturalnej ochrony zdrowia.

Leczenie zatruć grzybami

Jak wskazują doświadczenia, występują czasem pewne zakażenia grzybicze, które ostropest może bardzo skutecznie wyleczyć. Prawdopodobnie ta właściwość odnosi się do tradycyjnego stosowania ostropestu, jako remedium na zatrucia grzybami. Jak wiadomo, wiele odmian grzybów może być bardzo niebezpieczne, a ostropest bywa podawany w celu zapobiegania zatruciom po ich spożyciu.

Cukrzyca

Chociaż jest to jeszcze niepewne, wydaje się, że zawarta w wyciągu z ostropestu mieszanina przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych i sylimaryny, może faktycznie regulować poziom insuliny i cukru. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które cierpią z powodu cukrzycy lub są na nią narażone.

Zdrowie serca

Jak wspomniano wcześniej, wyciąg z ostropestu plamistego zawiera wysokie stężenie dobroczynnych kwasów tłuszczowych i kwasów omega-3, które są absolutnie niezbędne dla utrzymania odpowiedniego zdrowia serca. Kwasy tłuszczowe omega-3 są w stanie zrównoważyć poziom cholesterolu w organizmie, co może zapobiegać powstawaniu miażdżycy, a tym samym obniżyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca.

Skutki uboczne stosowania leków

Wielu ludzi, cierpiących szczególnie na bolesne choroby przewlekłe przyjmują znaczne ilości leków, pozwalających na ulgę. Bardzo silne leki przeciwbólowe mogą nie tylko mieć głęboki wpływ na postrzeganie bólu przez układ nerwowy, ale również szkodzą wątrobie. Przyjmowane przez długi okres czasu również uzależniają. W celu ochrony wątroby przed szkodliwym działaniem leków wyciąg z ostropestu plamistego jest najlepszym wyborem, wśród wszystkich składników naturalnych.

Choroba Alzheimera

Jest to stosunkowo nowy obszar zastosowań ostropestu. Niektórzy badacze uważają, że za pomocą wyciągu z ostropestu można stymulować zdolności poznawcze, które otwierają się nowe ścieżki neuronowe, skutecznie spowalniając wystąpienie demencji i choroby Alzheimera.

Więcej o korzyściach stosowania ostropestu plamistego można przeczytać w serwisie olej.edu.pl.

Słowo końcowe z ostrzeżeniem dla stosowania ostropestu

Ostropest plamisty generalnie nie jest zakazany dla alergików, mimo że może powodować pewne skutki uboczne, takie jak: nudności, biegunkę, skurcze i nadmiar gazów. Ponadto, w przypadku uczulenia na ambrozję, należy unikać stosowania ostropestu, ponieważ zawiera on podobne składniki aktywne. Kobiety z niedoborem estrogenów lub endometriozą również powinny unikać ostropestu, ponieważ może on negatywnie wpływać na proces regulacji poziomu estrogenów.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 3 komentarze
  • Naturaonline pisze:

    Otóż to. Dzięki temu, że oczyszcza wątrobę i usprawnia jej pracę to mamy zapewnione lepsze filtrowanie krwi a od tego zależy naprawdę dużo. Jeśli do naszego krwiobiegu nie dostaną się wirusy i bakterie to nie będzie ich w organizmie.

  • Artur pisze:

    Mylślę że większości ludzią ostropest plamisty kojarzy sięz działaniem leczniczym na wątrobę a jak widać jego zastosowanie jest o wiele większe.

  • Waldi pisze:

    Polecam stosować ostropest zapobiegawczo. Daje bardzo fajne efekty ochronne nie tylko dla wątroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

B Luron

Suplementy dla zdrowia...

O wartości zdrowia nikogo nie trzeba przekonywać. Można mieć w...
karma dla psa chorego na cukrzycę

Jaką wybrać karmę dla psa chorego na cukrzycę...

Jedną z częstych przypadłości u psów jest cukrzyca, która wyni...
Jak dbać o mikroflorę jelitową

Jak dbać o mikroflorę jelitową podczas podróż...

Lubimy podróże, ponieważ wiążą się one z poznawaniem nowych miejsc i l...
dieta w cukrzycy

Choruję na cukrzycę – czy istnieje dla...

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która dosięga coraz większej popula...