logo
logo
logo
logo
Jak dobrać drzwi do łazienki

Jak dobrać drzwi wewnętrzne do łazienki?
Opublikowano: 28 grudnia 2016

Jak dobrać drzwi do łazienkiW łazience potrzebujesz przede wszystkim prywatności, ale także wygody i odpowiedniego światła. Dlatego przy wyborze drzwi do tego pomieszczenia warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach. Zobacz, jakie powinny być dobre drzwi do łazienki.

Jak powinny otwierać się drzwi do łazienki?

Łazienka zwykle jest ulokowana w mieszkaniu tuż przy przedpokoju, korytarzu lub w przejściu pomiędzy częściami domu. Dlatego ważne jest, aby skrzydło otwierało się w sposób nietorujący drogi. Nie powinno kolidować również z innymi drzwiami od pokojów – nie może w nic uderzać przy otwieraniu.

Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniej blokady do łazienki. Zamek powinien być łatwy w obsłudze, ponieważ będziesz z niego korzystać kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Większość zamków można otworzyć prostym narzędziem również od zewnętrznej strony drzwi, co ma aspekt praktyczny – zapewnia większe bezpieczeństwo osób korzystających z łazienki.

Jak dobrać drzwi do łazienki

Wentylacja w łazience i prawo budowlane

Zwykle drzwi łazienkowe są wyposażone w specjalne otwory. Ich sumaryczny przekrój jest określony w prawie budowlanym i nie może być mniejszy niż 0,022 m². Mogą być to kratki wentylacyjne lub tuleje, które umożliwiają swobodny przepływ powietrza pomiędzy łazienką a korytarzem czy innym pomieszczeniem. Muszą być umieszczone w dolnej partii drzwi.

Jak dobrać drzwi do łazienki

Wartość określona przez prawo uwzględnia również szczeliny pomiędzy posadzką a skrzydłem drzwiowym, dlatego można również kupić drzwi podcinane do łazienki. Właściwa cyrkulacja powietrza pomiędzy łazienką a pozostałymi pokojami pozwala uniknąć problemu zawilgocenia ścian, mokrych ręczników czy niewysychającego prania. W dłuższej perspektywie umożliwia uniknięcie zagrzybienia pomieszczenia na skutek utrzymującej się wilgoci. Rozmiar skrzydeł do łazienki ma też określoną wielkość. Drzwi wewnętrzne do łazienki powinny mieć nie mniej niż 80 cm szerokości i 200 cm wysokości.

Pełne czy przeszklone drzwi od łazienki?

W większości drzwi wewnętrznych stosuje się przeszklenia, które pozwalają na doświetlenie pomieszczenia światłem z sąsiedniego pomieszczenia. To ma wymiar praktyczny i sprawdza się szczególnie w łazienkach, w których nie ma okien. Nie musisz się obawiać, że będziesz widoczny przez szybkę, ponieważ szkła przeznaczone do skrzydeł łazienkowych są nietransparentne – przez przeszklenia przenika światło, ale nie widać przez nie znajdujących się w pomieszczeniu osób. Najlepiej, aby kolorystyka i wzory drzwi od toalety były dopasowane do innych skrzydeł w domu.

Skrzydła z przeszkleniem sprawiają również wrażenie lekkich i nie dominują przestrzeni, co jest istotne zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach. Jeśli dysponujesz ograniczonym metrażem, wybierz jasne drzwi, na przykład w kolorze bielonego drewna lub klonu. Ciemne, masywne drzwi sprawdzą się w większych domach i apartamentach. Ich wybór jest bardzo szeroki – pamiętaj, aby skrzydła i ościeżnice były odporne na wilgoć i spełniały wymienione wyżej standardy określone przez prawo budowlane.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

firma budowlana

Firma budowlana- jak dokonać dobrego wyboru?...

W Polsce istnieją setki firm budowlanych, dlatego podjęcie decyzji o s...
Pleksi

4 argumenty za materiałem plexi – dlaczego je...

Plexi czy szkło? To wybór, przed którym możecie stanąć w przypadku rea...
Duża łazienka

Duża łazienka – jak urządzić wygodne strefy f...

Od zawsze marzyła Ci się duża łazienka? Jeśli w końcu...
Leżaki miejskie

Leżaki miejskie to idealny sposób na odpoczyn...

Leżaki miejskie to świetny sposób, aby uczynić przestrzeń zewnętrzną b...