Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy jest jednym z najnowocześniejszych szpitali w Polsce. Od lat wyznacza nowe trendy w opiece medycznej.
Do diagnostyki i leczenia pacjentów Ośrodek wykorzystuje najnowszy sprzęt. Badania obrazowe wykonuje się m.in. na aparatach, które są najwyższym osiągnięciem techniki medycznej: PET-CT, PET-MR oraz 3T rezonans magnetyczny. Zabiegi operacyjne przeprowadzane są technikami małoinwazyjnymi oraz przy użyciu urządzeń NanoKnife, Green Laser, Hipek i techniki termoablacji.
Centrum Onkologii realizuje Pakiet Onkologiczny. Pacjent, który otrzyma tzw. „zieloną kartę” ma zagwarantowane przyjęcie przez lekarza w poradni Polikliniki tego samego dnia, co zapewnia skrócenie czasu koniecznej diagnostyki. W Centrum Onkologii terminy badań dodatkowych realizowane są w czasie krótszym niż przewiduje to NFZ.
Na tle innych szpitali Centrum wyróżnia także nowy model żywienia pacjentów. Chorzy spożywają posiłki w restauracji „Fantazja”, w której mają możliwość samodzielnego wyboru dań w odpowiedniej dla siebie ilości (all inclusive). Dla pacjentów hospitalizowanych dostępne są sale 1- i 3-osobowe z węzłem sanitarnym, darmową telewizją i Wi-Fi.
W 2016 r. zakończono dwie duże inwestycje. Oddano do użytku Poliklinikę Centrum z poradniami specjalistycznymi oraz gabinetami zabiegowymi działającymi w systemie modułowym oraz godzinową rejestracją przyjęć. Otwarty został również Zakład Radioterapii we Włocławku wyposażony w najwyższej jakości sprzęt do planowania i leczenia, w którym rocznie napromienianych będzie 700–900 pacjentów w trybie dwuzmianowym.
W Centrum Onkologii wyposażonym w 312 łóżek szpitalnych hospitalizowanych jest rocznie ponad 18 tysięcy pacjentów, natomiast w przychodniach udziela się niemal 180 tysięcy porad. W szpitalu przeprowadza się blisko 6 tysięcy zabiegów operacyjnych w skali roku, podaje ponad 40 tysięcy wlewów chemioterapii oraz wykonuje 6 tysięcy zabiegów radioterapeutycznych. Badania z zakresu diagnostyki obrazowej szacuje się na poziomie 95 tysięcy rocznie, z czego prawie 14 tysięcy tomografem komputerowym a 12,5 tysiąca to badania Rezonansem Magnetycznym. Przeprowadza się również ponad 5 tysięcy badań PET.
O potencjale ośrodka świadczy również współpraca z Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. Na terenie szpitala działa 8 oddziałów klinicznych 2 zakłady łączące funkcje diagnostyczno-lecznicze z działalnością dydaktyczną i naukową. Kadrę Centrum stanowi 5 profesorów, 2 doktorów habilitowanych, 65 doktorów nauk medycznych oraz 132 lekarzy specjalistów.
Do dyspozycji pacjentów przeznaczono Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu (PARIS) oraz blisko 950 darmowych miejsc parkingowych w obrębie infrastruktury Ośrodka.
Z nagród, którymi Centrum Onkologii może się poszczycić jest wygrana w prestiżowym „Rankingu Szpitali 2016” dziennika „Rzeczpospolita”. Ośrodek zyskał 918 na 1000 możliwych punktów w kategorii „Szpitale zabiegowe, wielospecjalistyczne i onkologiczne”. Zajął również pierwsze miejsce w kategorii „Jakość opieki medycznej” oraz pierwsze miejsce w województwie kujawsko-pomorskim. Zdobył 12. miejsce na „Liście Największych Szpitali w Polsce pod względem przychodów” (319 mln przychodu rocznie) według rankingu „Puls Medycyny”.
www.co.bydgoszcz.pl
Tagi: Centrum Onkologii w Bydgoszczy, prof. Janusz Kowalewski, Ranking Szpitali 2016
Dodaj komentarz