• Menu

  Znaczenie lustra w fotografii

  Producenci aparatów fotograficznych proponują użytkownikom mniejsze i poręczniejsze lustrzanki oraz kompaktowe bezlusterkowce. Z racji tego, że obsługa profesjonalnych aparatów stała się bardzo intuicyjna, są one bardzo często wybierane przez fotografów – amatorów.

  Od kilku lat toczy się spór, który rodzaj aparatów jest lepszy i czy lustrzanki powoli odchodzą do lamusa. Przed podjęciem decyzji i wyborze urządzenia, warto wiec wiedzieć jakie znaczenie w fotografii ma lustro.

  Pierwsze aparaty z lustrem

  Lustro, od początku, odgrywało ogromną rolę w fotografii i pojawiało się niemal w każdym powstałym aparacie. W XVII wieku wykorzystywano je do oglądania świata w camerze obscura czyli w pierwowzorze aparatu fotograficznego. Przez kolejne lata powstawały różnego typu formaty i rodzaje aparatów, a około 80 lat temu skonstruowano pierwszą lustrzankę. Obecnie zasada działania tego aparatu fotograficznego jest ciągle taka sama, zmianie ulegały jedynie elementy technologiczne. Lustrzanki są kojarzone z wysokiej jakości, profesjonalnymi zdjęciami.

  Lustro w aparacie fotograficznym

  Mechanizm lustra jest jednym z najważniejszych w aparacie fotograficznym. Nawet obecnie, gdy prym wiodą systemy cyfrowe, nadal korzysta się z ruchomych mechanizmów w urządzeniach. W aparacie fotograficznym światło wpada przez obiektyw do wizjera lub na matrycę, odbijając się uprzednio od lustra ustawionego pod kątem około 45 stopni.

  Dzięki temu użytkownik podczas robienia zdjęć patrzy prosto w obiektyw, mimo, że nie znajduje się on w linii prostej z wizjerem. W jednej linii są natomiast matryca aparatu i obiektyw. Jeśli chcemy, by światło wpadło do wizjera, lustro musi zostać podniesione. Producenci lustrzanek proponują swoim użytkownikom coraz to nowe modele, które wykonują podczas serii zdjęć coraz mniej mikro drgań, przez co jakość obrazu jest lepsza.

  Przykładem doskonałego urządzenia jest: https://proclub.pl/strefa_canon/lustrzanki_zaawansowane/canon_eos_6d_mark_ii_body_grip_canon_bg-e21_lub_statyw_manfrotto_befree_z_glowica_za_1_zl.html. Jest to ulepszona wersja lustrzanki EOS 6D. Można powiedzieć, że to „niewielki aparat o ogromnych możliwościach”.

  Alternatywa dla lustra

  Mimo ogromnych zalet lustrzanek. Producenci starają się znaleźć alternatywę dla ruchomych mechanizmów. W tę ideę wpisują się proponowane od kilku lat bezlusterkowce. Trzeba jednak pamiętać, że nie posiadają one wszystkich funkcji lustrzanek. Mimo wszystko, w wielu przypadkach spełniają oczekiwania swoich użytkowników.

  Jak widać, lustro odgrywa w fotografii bardzo ważną rolę. Mimo, że rozwój technologiczny i nowe możliwości pozwalają na zastąpienie go elementami cyfrowymi, to lustrzanki nadal są popularnym rodzajem aparatów fotograficznych. Ciągle postrzega się je jako sprzęt do tworzenia wysokiej jakości obrazu. Dodatkowo, producenci starają się, by gabaryty aparatu były mniejsze, co również wpływa pozytywnie na odbiór lustrzanek przez użytkowników.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane