Zapowiadane na 2016 r. zmiany w przepisach ruchu drogowego, związane z wprowadzeniem nowych funkcji Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zostały odroczone. Przepisy znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym, które ostatecznie wejdą w życie w 2017 r., odczują przede wszystkim młodzi kierowcy. Będą obowiązywały ich m.in. dłuższy okres próbny oraz jazda z zielonym listkiem naklejonym na przednią i tylną szybę samochodu.
W systemie informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) gromadzone są informacje na temat historii zarejestrowanych w Polsce pojazdów oraz szczegółowe dane na temat kierowców. Z informacji tych mogą lub po 2017 r. będą mogły za pośrednictwem internetu skorzystać podmioty takie jak kierownicy szkół jazdy, policja, straż miejska i gminna oraz inspekcja transportu drogowego, sąd i prokuratura. Do części z nich mają lub będą mieli także dostęp obywatele i przedsiębiorcy. Najważniejszymi celami wdrożenia systemu są usprawnienie procesu weryfikacji uprawnień kierowców, historii ich wykroczeń drogowych, historii pojazdów, przyspieszenie procesów rejestracji samochodu i wydawania praw jazdy oraz większa kontrola nad kierowcami, którzy znajdują się w okresie próbnym.
Z odroczenia zmian z pewnością ucieszyły się osoby, które po raz pierwszy do egzaminu na prawo jazdy miały przystąpić w styczniu 2016 r. Wprowadzenie zmian sprawiłoby, że musiałyby one do kosztów takich jak opłacenie kursu i egzaminu, zakup samochodu, ubezpieczenie oc i ac, dodać koszty kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Młody kierowca musiałby je odbyć w ciągu 4-8 miesięcy od daty uzyskania prawa jazdy.
Choć składka ubezpieczenia OC jest wyższa dla młodych, niedoświadczonych kierowców, warto porównać ceny u różnych firm ubezpieczeniowych. Różnice pomiędzy oferowanymi przez różne firmy ubezpieczeniami dla młodych kierowców mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Oferty można porównać online, za pomocą kalkulatora oc. Taką możliwość oferują na swoich stronach internetowych m.in. firmy Proama, Link4 i AXA Direct.
W 2016 r. bez zmian pozostaje również długość okresu próbnego. Zgodnie z projektem świeżo upieczony kierowca przez 2 lata musiałby jeździć z naklejonym zielonym listkiem, jeździć wolniej poza obszarem zabudowanym (do 80 km/h) i na autostradach i drogach ekspresowych (do 100 km/h), a także miałby zakaz podejmowania pracy zarobkowej w charakterze kierowcy. Przepisy te zaczną jednak obowiązywać 1 stycznia 2017 r.
Osoby, które stoją dopiero przed wyborem szkoły nauki jazdy, dzięki systemowi CEPiK będą mogły swój wybór oprzeć na wiarygodnych danych statystycznych dotyczących jakości kształcenia w poszczególnych szkołach.
W systemie CEPiK posiadacz prawa jazdy oraz inne uprawnione podmioty będą mogli sprawdzić, ile punktów karnych ma dany kierowca. Będą w nim znajdowały się także informacje o tym, w jaki sposób dany kierowca naruszył przepisy ruchu drogowego.
Pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić kierowcę, będą mogli w łatwiejszy sposób uzyskać wiarygodne potwierdzenie posiadanych przez niego uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz dodatkowych uprawnień, dotyczących np. przewożenia niebezpiecznych ładunków. Wystarczy, że kierowca ubiegający się o pracę za pośrednictwem systemu CEPiK udostępni pracodawcy informacje na temat ważności posiadanych uprawnień.
Obecnie w systemie CEPiK, po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego pojazdu, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji, można sprawdzić historię pojazdu: gdzie i kiedy był rejestrowany oraz jego podstawowe parametry techniczne (model, marka, rok produkcji, pojemność silnika, ostatnio odnotowany stan licznika, liczba koni mechanicznych). W 2017 r. zakres możliwych do uzyskania informacji zostanie poszerzony o dokładne dane na temat badań technicznych pojazdów oraz ich wyników. Dzięki temu każdy, kto chce kupić używany samochód, zanim umówi się ze sprzedającym na oględziny, będzie mógł zweryfikować najważniejsze informacje o pojeździe.
Wejście w życie przepisów ustawy umożliwi też powiadamianie kierowców o tym, że zbliża się ważny termin związany z prawem jazdy lub pojazdem, np. konieczność zgłoszenia się na badanie lekarskie lub przeprowadzenia okresowego badania technicznego pojazdu.
Dzięki nowemu systemowi ewidencji pojazdów dane samochodów i kierowców staną się łatwiej dostępne, co być może zmniejszy kolejki w urzędach komunikacji, a młodych kierowców zmotywuje do ostrożniejszej jazdy.
Tagi: AC, CEPiK, OC, ubezpieczenia
Dodaj komentarz