logo
logo
logo
logo
Stłuczka na parkingu

Stłuczka na parkingu – kto wypłaci odszkodowanie?
Opublikowano: 12 maja 2024

Zatłoczone i ciasne parkingi to miejsca wyjątkowo sprzyjające drobnym stłuczkom. Wystarczy chwila nieuwagi i mamy na swoim koncie zarysowanie drzwi lub urwane lusterko. Jeszcze gorszej, jeśli nasze auto zostanie uszkodzone przez niezidentyfikowanego sprawcę.

Mimo, że szkody parkingowe nie należą zazwyczaj do najpoważniejszych, to mogą przysporzyć sporo stresu. Jeśli jesteś sprawcą i uszkodzisz wyjątkowe drogie auto, jego naprawa może być bardzo kosztowna. W takiej sytuacji ochroni Cię jednak polisa OC. Ale co zrobić, jeśli to Ty jesteś poszkodowanym, a sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia?

Kolizja na parkingu – znany sprawca

Jeśli kierowca innego pojazdu zarysuje Twoje auto, najlepszy scenariusz jest taki, że poczeka on aż zjawisz się przy samochodzie. W takiej sytuacji spiszcie wspólnie oświadczenie zawierające dane obu aut oraz ich właścicieli, numer polisy sprawcy oraz krótki opis zdarzenia. Twoja szkoda zostanie zlikwidowana z OC sprawcy. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujecie się na wezwanie policji, pamiętaj, że funkcjonariusze mają obowiązek przygotowania notatki z miejsca zdarzenia, którą również dołączysz do dokumentów dla ubezpieczyciela. Policjanci mogą także ukarać winnego mandatem.

Może się też zdarzyć, że sprawca kolizji zostawi za wycieraczką Twojego auta karteczkę z danymi kontaktowymi. Sprawa jest wtedy prosta. Skontaktuj się z nim i zastosuj powyższy schemat działania. Jeśli to Ty uszkodzisz czyjeś auto, sytuacja będzie analogiczna, ale to Twój ubezpieczyciel zostanie obciążony kosztami naprawy samochodu poszkodowanego, a Ty możesz zostać ukarany mandatem. Jeśli nie masz wykupionego ubezpieczenia OC, wszystkie koszty będziesz musiał pokryć samodzielnie. Dodatkowo zostaniesz obciążony grzywną za brak obowiązkowej polisy. Jeśli więc nie posiadasz polisy OC, porównaj oferty różnych towarzystw i  wybierz najkorzystniejszą dla siebie.

Uszkodzone auto – brak sprawcy

Możesz znaleźć się w nieco trudniejszej sytuacji, jeśli zastaniesz na parkingu zarysowany samochód, a po sprawcy zdarzenia ani śladu. W pierwszej kolejności zawiadom policję. Notatka funkcjonariuszy i spisane przez nich zeznania mogą przyspieszyć znalezienie winnego.  Rozejrzyj się również, czy w pobliżu miejsca zdarzenia znajduje się monitoring i poproś pracowników o prześledzenie lub udostępnienie nagrań. Na tej podstawie często udaje się ustalić numer rejestracyjny pojazdu, a następnie dotrzeć do jego właściciela. Nawet jeśli nie przyzna się on do spowodowania uszkodzeń w Twoim aucie, będziesz miał dowód w postaci nagrania i z łatwością udowodnisz jego winę. Ubezpieczyciel zlikwiduje szkodę z jego OC, a następnie zwróci się do niego z tzw. regresem, czyli poprosi o zwrot poniesionych kosztów.

Brak kamer, a co za tym idzie jednoznacznego dowodu, komplikuje sprawę. Jeśli policjantom nie uda się namierzyć sprawcy, szkodę będziesz musiał pokryć z własnego ubezpieczenia Autocasco, o ile je posiadasz. Oczywiście w większości sytuacji wiąże się to z utratą zniżek z AC, ale jeśli naprawa będzie kosztowna, warto skorzystać z ubezpieczenia. Zwyżka za kolejną polisę może być znacznie mniejsza niż pokrycie kosztów likwidacji szkody z własnej kieszeni.

Samochód uszkodzony na parkingu strzeżonym

Jeśli zaparkujesz auto na parkingu strzeżonym posiadającym szlaban, ogrodzenie, monitoring, ewentualnie budkę strażniczą, zawierasz z jego właścicielem umowę przechowywania. Na jej mocy masz prawo odebrać samochód w takim stanie, w jakim go pozostawiłeś. Jeśli więc Twoje auto ulegnie uszkodzeniu w tym miejscu, możesz dochodzić swoich praw i ubiegać się o wypłatę odszkodowania. Oczywiście w takiej sytuacji musisz posiadać potwierdzenie, że umowa została zawarta. Wystarczy, że zachowasz potwierdzenie korzystania z parkingu wraz z marką i numerem rejestracyjnym auta.  Co jednak w przypadku, gdy nie masz takiego dokumentu lub jest on niewystarczający? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika i spróbować dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

materiał przygotowany przy współpracy z: https://www.take-care.com.pl/

Tagi: , , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 5 komentarzy
  • Ubea pisze:

    Należy pamiętać, że jeżeli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, a potem zostanie odnaleziony, to jego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, ale następnie zażąda regresu od winnego kierowcy. Dlatego jeśli po zarysowaniu auta na parkingu decydujemy się nie czekać na jego właściciela, warto oprócz zostawienia karteczki, znaleźć jakiegoś świadka zdarzenia i spisać jego dane kontaktowe. W razie nieprzyjemności z ubezpieczycielem będzie on mógł potwierdzić, że nie było mowy o ucieczce z miejsca zdarzenia.

  • malwina pisze:

    Niestety od dłuższego czasu zauważam taki niebezpieczny „trend”, że parkingi są tak przepełnione, że szpilki się tak nie da już wcisnąć! Kierowcy w ogóle nie zważają na bezpieczeństwo, byleby się tylko jakoś na tym parkingu postawić… bardzo nieodpowiedzialne.

    • lukas pisze:

      No niestety, nawet w mniejszych miastach jest teraz ten problem, że miejsc postojowych to jak na lekarstwo. Ja sama kiedyś miałem taką stłuczkę na parkingu (nie z mojej winy) i musiałem się nieźle natrudzić, żeby uzyskać odszkodowanie…

    • marysiaJ pisze:

      Ja to bym od razu udała się do prawnika. Znajoma miała taką sytuację i dopiero prawnik coś wskórał. Są takie kancelarie, które specjalizują się w tego typu sprawach, np. Kancelaria Partner z Krakowa 🙂

  • Fuko pisze:

    Dokładnie. Warto poczytać o tym regresie.Chodzi o to, że to urząd wypłaci nam odszkodowanie a dopiero potem będzie dochodził praw od sprawcy. Zatem nie zawsze musimy być świadomi tego kto nam zrobił rysę albo go złapać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Samochody z USA

Import Samochodów z USA do Polski – Czy to si...

Import samochodów z USA zyskuje na popularności wśród polskich kierowc...
Nissan ARIYA NISMO

Nissan ARIYA NISMO – Elektryczna Rewolucja na...

Nissan kontynuuje swoją rewolucję w świecie motoryzacji, prezentując m...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...