logo
logo
logo
logo
zdjęcia satelitarne

Zdjęcia satelitarne – do czego warto je wykorzystać?
Opublikowano: 22 września 2022

Dawniej dane na temat ukształtowania terenów zbierano z powierzchni ziemi. Z biegiem lat człowiek dał radę wzbić się w powietrze, a następnie sięgnął gwiazd. Współcześnie z pomocą nowoczesnej technologii w przestrzeni kosmicznej powstają fotografie wysokiej jakości, używane do różnych celów. Krótko omawiamy, jak wykonuje się zdjęcia satelitarne i w jaki sposób się z nich korzysta!

Jak wykonuje się zdjęcia satelitarne?

Zdjęcia satelitarne zgodnie z nazwą są wykonywane przy wykorzystaniu satelitów – urządzeń orbitujących wokół Ziemi. Montuje się na nich najnowocześniejsze aparaty fotograficzne oraz dyski zbierające dane. Sprzęt może być sterowany zdalnie, ale jest też w stanie działać bez ingerencji człowieka (np. cyklicznie wykonuje fotografie danego obszaru). W ten sposób powstają zdjęcia VHR (ang. very high resolution), czyli obrazy w niezwykle wysokiej rozdzielczości.

W Sieci bez problemu można znaleźć wiele różnych zdjęć satelitarnych, wykonanych przez specjalne instytucje, m.in. badawcze. Jeśli jednak potrzebne są profesjonalne fotografie wybranego miejsca, da się je zdobyć tylko od dostawców komercyjnych systemów satelitarnych obserwacji Ziemi.

Do czego wykorzystuje się zdjęcia satelitarne?

Zdjęcia satelitarne wykorzystywane są w różnych celach. Przede wszystkim mają ogromne znaczenie dla:

 • kartografii,
 • geologii,
 • meteorologii,
 • rolnictwa,
 • leśnictwa,
 • wojska,
 • obserwacji ekologicznych,
 • nadzoru obiektów gospodarki wodnej,
 • monitorowania obszarów objętych pożarami i innymi katastrofami ekologicznymi,
 • edukacji,
 • sztuki i rozrywki (np. jako referencje dla dzieł graficznych, a także filmów, gier komputerowych itp.).

Dawniej dostęp do danych tego typu miały tylko organizacje naukowe, rządowe czy wojskowe, ale obecnie dzięki rozwojowi technologii i jej łatwiejszej dostępności mogą korzystać z nich także przedsiębiorcy, stowarzyszenia oraz inne podmioty. Współcześnie instytucje zajmujące się obserwacją ziemi we współpracy z dostawcami usług chmurowych prowadzą specjalne platformy online, działające jak repozytoria zdjęć satelitarnych.

Jak przechowuje się i przetwarza zdjęcia satelitarne?

Zdjęcia satelitarne wysokiej jakości to ogromne pliki, które da się przechowywać oraz przetwarzać jedynie za pomocą rozbudowanej infrastruktury IT. W praktyce najlepiej sprawdza się technologia chmurowa, ponieważ jako jedyna ma wystarczające możliwości, a przy tym jest najłatwiej osiągalna i najbardziej opłacalna. Pozwala gromadzić duże ilości takich fotografii, a także daje dostęp do potrzebnej mocy obliczeniowej dla aplikacji zbierających i analizujących dane.

Organizacje i instytucje korzystające ze zdjęć satelitarnych z reguły współpracują z firmami specjalizującymi się w usługach chmurowych. Jednym z najlepszych podmiotów tego typu na polskim rynku jest CloudFerro, współpracujące z dostawcami komercyjnych systemów satelitarnych obserwacji Ziemi (m.in. Airbus, CG Satellite, KGS Space Technology i SI IMAGING SERVICES).

Prowadzisz działalność, w ramach której mógłbyś przechowywać i przetwarzać zdjęcia satelitarne wysokiej jakości na platformie CloudFerro? Zapoznaj się z pełną ofertą dostawcy. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://cloudferro.com/.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Monitoring zdalny

Monitoring zdalny – znakomite rozwiązanie dla...

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zapewn...
Tymoteusz Pruchnik

Tymoteusz Pruchnik – Energetyka wciąż p...

Kryzys energetyczny pokazał, jak bardzo obecna energetyka potrzebuje s...
biznes spożywczy

4 Wskazówki, dzięki którym Twój biznes spożyw...

Biznesy spożywcze to nowy trend. Nie tylko na szybko rosnącym rynku ga...
Euvic IT

Euvic rewolucjonizuje polskie szkolnictwo...

Pandemia koronawirusa sprawiła, że polskie szkolnictwo stanęło na prog...