logo
logo
logo
logo
księga wieczysta

Jak jest zbudowana księga wieczysta?
Opublikowano: 6 marca 2017

Informacjami zawartymi w księdze wieczystej zaczynamy się interesować przed zakupem wybranej nieruchomości. Chcąc mieć pewność, że nie nabędziemy zadłużonego np. mieszkania, musimy zapoznać się z jej zawartością. Jak jest zbudowana księga wieczysta i na co zwrócić szczególną uwagę?

Co roku polski rynek nieruchomości zasilają nowe inwestycje. Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości nie są jednak publikowane wyłącznie przez deweloperów – nie brakuje osób prywatnych, które są zainteresowane sprzedażą mieszkania, działki czy domu.

Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania? Jeżeli korzystasz z biura pośredniczącego w obrocie nieruchomościami, to nie musisz osobiście sprawdzać np. zawartości księgi wieczystej czy wysokości zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej – zrobią to za ciebie specjaliści. Sytuacja zmienia się wówczas, gdy poszukujesz idealnego mieszkania na własną rękę. W takiej sytuacji musisz samodzielnie zapoznać się z treścią księgi wieczystej, o ile oczywiście taka jest dla nieruchomości prowadzona.

Co to jest księga wieczysta?

Jeżeli po raz pierwszy w życiu będziesz nabywał mieszkanie, to prawdopodobnie nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z księgą wieczystą. Co to za dokument?

Księga wieczysta to publiczny rejestr, w którym są zawarte informacje o stanie prawnym nieruchomości. Przeglądając taki dokument, możesz się np. dowiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości, a komu przysługuje prawo dożywocia.

Ponieważ zawartość księgi wieczystej jest bardzo istotna m.in. dla właścicieli nieruchomości, dokumenty takie są prowadzone przez wydziały ksiąg wieczystych działających przy sądach rejonowych.

Gdzie zapoznać się z treścią księgi wieczystej?

Z treścią wybranej księgi wieczystej możesz zapoznać się:

  • w sądzie rejonowym, w obrębie którego nieruchomość jest położona,
  • online, korzystając z faktu, że od 2013 r. w Polsce wszystkie księgi wieczyste są zakładane i prowadzone w wersji elektronicznej, natomiast prowadzone dotychczas w formie pisemnej – informatyzowane.

Publiczny rejestr ksiąg wieczystych dostępny online znajdziesz na internetowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak jest zbudowana księga wieczysta?

Zanim zaczniesz zapoznawać się z treścią wybranej księgi wieczystej, powinieneś dowiedzieć się, jak jest ona zbudowana.

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów.

Dział I składa się z:

  • działu I-O, w którym znajdują się dane pochodzące z ewidencji gruntów, dzięki czemu możliwe jest dokładne oznaczenie nieruchomości,
  • działu I-Sp, w którym znajdują się informacje na temat praw związanych z nieruchomością.

Z działu II dowiesz się, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości. Dzięki temu będziesz wiedział, czy osoba, z którą ustalasz szczegóły dotyczące sprzedaży np. mieszkania, faktycznie może nim rozporządzać. W tym dziale znajdują się również informacje o użytkownikach wieczystych nieruchomości.

Kolejny, czyli III dział księgi wieczystej, zawiera informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych.

Z działu IV dowiesz się, czy na nieruchomości została ustanowiona hipoteka. Jeżeli tak, to poznasz m.in. jej wysokość i zakres.

Gdzie szukać informacji o księgach wieczystych?

Przeglądanie księgi wieczystej wymaga wiedzy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej np. o ustanowionych hipotekach lub służebnościach, o których znalazłeś wzmianki w księdze wieczystej, to powinieneś znaleźć rzetelne źródło informacji na ten temat. Takim jest serwis edukacyjny ksiegiwieczyste.edu.pl. Jego celem jest dostarczanie wiedzy z zakresu właśnie ksiąg wieczystych. Wpisy są napisane przystępnym językiem, a dzięki licznym przykładom i interpretacjom szybko znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.


Co o nieruchomości mówią księgi wieczyste?

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...
nieruchomości w Dubaju

Dubaj – Twój Nowy Dom, Twój Nowy Zysk...

Odkryj korzyści inwestowania w nieruchomości w Dubaju. Dowiedz...