Informacjami zawartymi w księdze wieczystej zaczynamy się interesować przed zakupem wybranej nieruchomości. Chcąc mieć pewność, że nie nabędziemy zadłużonego np. mieszkania, musimy zapoznać się z jej zawartością. Jak jest zbudowana księga wieczysta i na co zwrócić szczególną uwagę?
Co roku polski rynek nieruchomości zasilają nowe inwestycje. Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości nie są jednak publikowane wyłącznie przez deweloperów – nie brakuje osób prywatnych, które są zainteresowane sprzedażą mieszkania, działki czy domu.
Jesteś zainteresowany zakupem mieszkania? Jeżeli korzystasz z biura pośredniczącego w obrocie nieruchomościami, to nie musisz osobiście sprawdzać np. zawartości księgi wieczystej czy wysokości zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej – zrobią to za ciebie specjaliści. Sytuacja zmienia się wówczas, gdy poszukujesz idealnego mieszkania na własną rękę. W takiej sytuacji musisz samodzielnie zapoznać się z treścią księgi wieczystej, o ile oczywiście taka jest dla nieruchomości prowadzona.
Jeżeli po raz pierwszy w życiu będziesz nabywał mieszkanie, to prawdopodobnie nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z księgą wieczystą. Co to za dokument?
Księga wieczysta to publiczny rejestr, w którym są zawarte informacje o stanie prawnym nieruchomości. Przeglądając taki dokument, możesz się np. dowiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości, a komu przysługuje prawo dożywocia.
Ponieważ zawartość księgi wieczystej jest bardzo istotna m.in. dla właścicieli nieruchomości, dokumenty takie są prowadzone przez wydziały ksiąg wieczystych działających przy sądach rejonowych.
Z treścią wybranej księgi wieczystej możesz zapoznać się:
Publiczny rejestr ksiąg wieczystych dostępny online znajdziesz na internetowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zanim zaczniesz zapoznawać się z treścią wybranej księgi wieczystej, powinieneś dowiedzieć się, jak jest ona zbudowana.
Każda księga wieczysta składa się z czterech działów.
Dział I składa się z:
Z działu II dowiesz się, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości. Dzięki temu będziesz wiedział, czy osoba, z którą ustalasz szczegóły dotyczące sprzedaży np. mieszkania, faktycznie może nim rozporządzać. W tym dziale znajdują się również informacje o użytkownikach wieczystych nieruchomości.
Kolejny, czyli III dział księgi wieczystej, zawiera informacje dotyczące ograniczonych praw rzeczowych.
Z działu IV dowiesz się, czy na nieruchomości została ustanowiona hipoteka. Jeżeli tak, to poznasz m.in. jej wysokość i zakres.
Przeglądanie księgi wieczystej wymaga wiedzy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej np. o ustanowionych hipotekach lub służebnościach, o których znalazłeś wzmianki w księdze wieczystej, to powinieneś znaleźć rzetelne źródło informacji na ten temat. Takim jest serwis edukacyjny ksiegiwieczyste.edu.pl. Jego celem jest dostarczanie wiedzy z zakresu właśnie ksiąg wieczystych. Wpisy są napisane przystępnym językiem, a dzięki licznym przykładom i interpretacjom szybko znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Tagi: księga wieczysta, nieruchomości, prawo
Dodaj komentarz