• Menu

  Jak zbudować kreatywny zespół?

  kreatywny zespółOto zadanie każdego menadżera i lidera zespołu, który musi wykazać się nie lada umiejętnościami i przede wszystkim pomysłowością, aby jeszcze bardziej scalić grupę oraz zapewnić jej uczestnikom możliwość rozwoju indywidualnego, jak i osiągnięcie wspólnego celu.

  W poniższym artykule uzasadnimy dlaczego warto posiadać kreatywny zespół, co to znaczy oraz jakimi sposobami można to zrealizować.

  Co powinien gwarantować zespół?

  Można spojrzeć na to zagadnienie z dwóch perspektyw, gdzie po pierwsze grupa powinna służyć jednostkom. Dopiero wówczas możemy liczyć także na ich zaangażowanie w sprawy ogółu. Głównym celem osoby odpowiedzialnej za kierowanie zespołem jest zapewnienie członkom swobody działania i możliwości rozwijania własnych umiejętności i kompetencji. W tym przypadku można mówić między innymi o momentach, kiedy to poszczególne osoby mają szasnę wyrażenia własnych opinii czy też podsyłania nowych pomysłów, które mogą być w końcu zauważone. Jeśli chcemy, aby nasze podwładni czuli się docenieni, powinniśmy pozwolić im się wykazać, a jednocześnie umożliwić im korzystanie z różnorodnych szkoleń i warsztatów poszerzających wiedzę i zdolności.

  Niekiedy takie wspólne spotkania mogą mieć również charakter edukacyjny, a zwłaszcza w momencie, gdy zauważymy pewne nieprawidłowości czy niedociągnięcia w działalności danej grupy. Wszystko można zorganizować i przeprowadzić w sposób interesujący i skuteczny, gdzie bardzo dobrym i efektywnym narzędziem może okazać się zwykła tablica szkolna, na której znajdą się najważniejsze kwestie do omówienia. Jak wspomnieliśmy wcześnie takie starania i dbałość o szczegóły opłaca się w późniejszym czasie, gdzie pracownik staje się bardziej lojalny wobec firmy i zwiększa się jego poczucie odpowiedzialności. Wystarczy ich zmotywować i udowodnić, że rezultaty ich pracy są jak najbardziej widoczne oraz uznane i szanowane przez osoby o wyższych stanowiskach, a co za tym idzie przedsiębiorstwo również na tym zyskuje.

  Jak zadbać o kreatywność?

  O tym na pewno trzeba pomyśleć już dużo wcześniej, kiedy podejmujemy decyzje związane z zatrudnieniem konkretnych osób. Właśnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej można wiele dowiedzieć się i sprawdzić jak prawdopodobnie zachowałaby się dana jednostka. Wszystko w tym przypadku zależy od stopnia umiejętności przeprowadzania rozmów przez rekrutera, którego doświadczenie powinno przeważać w tej sytuacji. Mianowicie pierwsze wrażenie jest najistotniejsze, gdzie trzeba wyłapać wszystkie wady i zalety potencjalnego pracownika, a mowa przede wszystkim o kreatywności. Istnieje kilka sposobów na jej weryfikację, aczkolwiek zawsze należy patrzeć całościowo na daną osobę.

  Po skompletowaniu zespołu trzeba również zadbać o ich dobre samopoczucie w trakcie współpracy, by nikt nie został wyalienowany czy nadmiernie wyszczególniony. Chcielibyśmy również zauważyć, że nie można wszystkich traktować po równo, a jedynie według zasług i podejścia do zadania, ponieważ może okazać się do niesprawiedliwe dla reszty. Atmosfera w grupie jest bardzo ważna, ponieważ oddziałuje na chęć działania, mobilizację oraz tzw. burzę mózgów. Ostatni element jest wręcz niezbędny, gdyż jako jedyny umożliwia stworzenie szybkiej listy pomysłów, wśród których mogą znaleźć się także te ostateczne rozwiązania, a właśnie pozytywny nastrój grupy pozwoli na ujawnienie się kreatywności i wyobraźni poszczególnych osób.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane