logo
logo
logo
logo
Zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę – dbaj o planetę
Opublikowano: 28 marca 2021

Woda to niezwykle cenny zasób – choć Ziemia nazywana jest Błękitną Planetą, to tylko niewielki procent wody dostępnej na naszej planecie nadaje się do picia. To już wystarczający powód, by starać się wodę oszczędzać. Nie wszyscy ludzie też mogą żyć na terenach bogatych w wodę – spora część ludzkości jest tego luksusu pozbawiona. Bo właśnie w takich kategoriach należy traktować wodę – jako luksus i przywilej, który nie każdemu jest dany. To dodatkowo sprawia, że tym bardziej warto szanować wodę i ją oszczędzać.

Nie trzeba też wcale tak wiele, by oszczędzać wodę. Wystarczy tylko wyrobić w sobie pewne dobre nawyki. To nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne – taka oszczędność bardzo pozytywnie wpłynie na twój portfel, bo będziesz mógł wydawać mieć pieniędzy, skoro zużyjesz mniej wody. Bardzo ekologicznym i ekonomicznym na dłuższą metę rozwiązaniem jest też zainwestowanie w specjalny zbiornik na deszczówkę, który pozwoli ci zbierać i wykorzystywać do swoich potrzeb wodę deszczową, czyli pozyskaną wprost z natury.

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Wielkość zbiornika na deszczówkę to jego podstawowy i najważniejszy parametr, dlatego musisz się nad tym bardzo poważnie zastanowić. Ogólnie przyjęte jest że na każde dwadzieścia pięć metrów kwadratowych powierzchni zbiornik jest w stanie pomieścić metr sześcienny wody i z reguły nie odchodzi się od tych wartości. Zbyt duży zbiornik na deszczówkę może doprowadzić w końcu do wielu problemów, zwłaszcza gdy dojdzie do awarii lub system odpływu będzie nie do końca działał tak jak powinien, na przykład z powodu bardzo obfitych opadów deszczu – wtedy może dojść nawet do zalania działki i innych nieprzyjemności.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę występuje w dwóch podstawowych wariantach: jako zbiorniki podziemne oraz zbiorniki naziemne. W obu tych przypadkach są one wykonywane z materiałów wysokiej jakości, który ma zablokować dostęp do zbiornika promieni słonecznych i uchronić wodę przed nagrzewaniem. To ma ogromne znaczenie – w końcu wtedy woda może być dłużej przechowywana, bo nie zarasta glonami, które nie znajdują dla siebie odpowiednich warunków do rozwoju.

Zbiorniki podziemne

Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca, które mógłbyś zagospodarować na przestrzeń dla zbiornika na deszczówkę naziemnego, możesz zdecydować się na zbiornik podziemny. W tym celu potrzebujesz o wiele mniej miejsca, ale też poziom wód gruntowych musi być odpowiednio niski. Takie zbiorniki z reguły są produkowane w dwóch wersjach – o objętości dwóch tysięcy litrów i objętości trzech tysięcy litrów. Nie ma jednak problemu, by je łączyć w swoiste baterie, żeby osiągnąć wymaganą i pożądaną przez siebie objętość.

Zbiorniki naziemne

W tym przypadku potrzebujesz więcej miejsca – zbiorniki na deszczówkę naziemne muszą w końcu gdzieś stać. Dlatego warto jest rozważyć tę opcję wtedy, gdy masz możliwość odpowiedniego zagospodarowania terenu. Musisz też uważać na wahania temperatury – ten problem nie występuje w przypadku zbiorników podziemnych. Temperatura nie może spadać do zera i osiągać niższych wartości, na tego typu wahania musisz być wyczulony i odpowiednio zabezpieczony. W przypadku zbiorników naziemnych najczęściej produkowane są w aż czterech objętościach. Jako pojemniki o objętości: siedmiuset pięćdziesięciu litrów, tysiąca stu litrów, tysiąca pięciuset litrów i dwóch tysięcy litrów.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Zalety korzystania ze zbiorników na wodę deszczową są bardzo duże i warto jest je rozważyć. Przede wszystkim w grę wchodzi ekologia. Takie rozwiązania są przyjazne naturze i sprawiają, że możesz oszczędzać wodę i rozsądnie gospodarować zasobami. Z drugiej strony oszczędność jest też realna i szybko zobaczyć ją we własnych finansach – w końcu będziesz mógł wykorzystywać wodę deszczową, czyli taką pozyskaną zupełnie za darmo, a nie z sieci wodociągowej, co wpłynie na twoje rachunki za wodę w sposób bardzo pozytywny. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Największą z nich jest to, że w naszym klimacie temperatury potrafią spadać do rejonów poniżej zera, nawet bardzo poniżej. A jak powszechnie wiadomo – woda w temperaturze od zera stopni Celsjusza już zamarza. W takich okolicznościach korzystanie z całej instalacji może nie być możliwe, a w dodatku może dojść do poważnej awarii.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość. Nie możesz jednak zapominać też o innych aspektach. Znaczenie ma odpowiednia instalacja deszczowa, która może być w pewnym stopniu zautomatyzowana, choć wcale nie musi. Przydatne będą też różnego rodzaju kolektory i inne akcesoria, które mają usprawnić proces pozyskiwania i późniejszego wykorzystywania wody.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...
Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę

Użytkowanie samochodu elektrycznego w zimę...

Marznące opady deszczu, zamiecie śnieżne czy siarczyste mrozy to tylko...
Jak uzyskać decyzję środowiskową

Jak uzyskać decyzję środowiskową?...

Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej jest jednym z naj...