• Menu

  Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

  Informacje podawane w mediach, na temat lokalnych podtopień, czy wiosennych powodzi, nie są podstawą do twierdzenia, iż w Polsce brakuje wody. Jednak zdają się temu przeczyć stale rosnące opłaty za wodę, które np. w Jeleniej Górze osiągnęły poziom 6,40 zł za metr sześcienny. Nawet jeśli trudno to sobie wyobrazić, nasz kraj już dzisiaj boryka się z niedoborem wody, zatem korzystanie z darów nieba świadczy nie tylko o ekologicznym podejściu, ale ma także swój istotny wymiar ekonomiczny. Dlaczego opłaca się instalacja zbiornika na deszczówkę? Sprawdźmy.

  zbiornik na deszczówkę

  Rodzaje zbiorników na wodę deszczową

  Warto przy okazji obalić mit mówiący, że deszczówka nadaje się tylko do podlewania rabatek. Nic bardziej mylnego. Woda opadowa z powodzeniem zmyje brud z samochodu, wspomoże przydomowe prace porządkowe, uzupełni niedobory w oczku wodnym i oczywiście pozwoli rozkwitać wszystkiemu, co znajduje się w ogrodzie.

  Najpopularniejsze są zbiorniki na deszczówkę o pojemnościach od 2 do 5 metrów sześciennych, jednak o funkcjonalności, a co za tym idzie wygodzie korzystania ze zbiornika stanowi nie wielkość, lecz dodatkowe wyposażenie. Podejmując decyzję o zakupie zbiornika na wodę deszczową, warto pomyśleć o tym, by był on zaopatrzony w pompę oraz pływaki zabezpieczające urządzenie zasysające wodę przed uszkodzeniem.

  Elektryczne pompy zanurzeniowe wyposażone są w pływak, dzięki któremu można wyregulować poziom wody w zbiorniku. Kiedy ten zostanie osiągnięty i pływak zmieni swoje położenie, urządzenie samoczynnie się wyłączy.

  Jak przebiega montaż zbiornika na deszczówkę?

  Instalację zbiornika na deszczówkę można wykonać samemu, jednak korzystając z pomocy profesjonalnej firmy, unikniemy wielu przykrych niespodzianek. Ewentualne nieszczelności, niedokładności przy dokonywaniu pomiarów, czy choćby niewłaściwa ocena klasy gruntu, w którym montowany będzie zbiornik na deszczówkę, mogą zniwelować efekty wielogodzinnej pracy.

  Prace montażowe przebiegają w następującej kolejności:

  1. Wykop otworu pod zbiornik;
  2. Montaż, posadowienie zbiornika, wypoziomowanie, zalanie wodą do 1/3 pojemności zbiornika na deszczówkę;
  3. Zakrycie zbiornika ziemią i zagęszczenie gruntu;
  4. Podłączenie do rynien wraz z rurami kanalizacyjnymi doprowadzającymi do zbiornika;
  5. Wykonanie instalacji elektrycznej z zabezpieczeniem;
  6. Wykonanie płyty z betonu. Zalecany jest B20;
  7. Wykonanie przelewu ze zbiornika w przypadku przepełnienia się deszczówką (np. dwa tunele owinięte geowłókniną, wywietrznik)
  8. Montaż pompy i wykonanie instalacji hydraulicznej;
  9. Montaż sita wlewowego.

  W zależności od wykonawcy oraz technologii przez niego stosowanych, niektóre punkty powyższej listy mogą się różnić. Z tego powodu nie należy traktować naszego wykazu, jako szczegółowej instrukcji, lecz jako orientacyjny plan, do którego należy się wcześniej przygotować.

  Dlaczego warto zaopatrzyć się w zbiornik na deszczówkę?

  Z dwóch powodów. Ekologia i ekonomia. Niezwykle rzadko się zdarza, by te dwa czynniki szły ze sobą w parze, a jednak. Tym razem się udało.

  W ciągu roku tysiące litrów życiodajnej cieczy ucieka bezproduktywnie do studzienek kanalizacyjnych lub do gruntu w obrębie spustów rynnowych. Niestety ta druga opcja nie wzbogaca ziemi w naszym ogrodzie, ponieważ woda wsiąka bezpośrednio pod rynnami, nie dociera w dalsze rejony posesji.

  Można oczywiście pokusić się o niewielkie rowy nawadniające, lecz łatwo wyobrazić sobie reakcję pani domu, na widok ogrodu poprzecinanego siecią wykopów.

  Statystyczna rodzina składająca się z czterech osób opłaca rachunki za zużytą wodę użytkową w wysokości od 250 do nawet 400 zł. Drugie tyle wynosi opłata za odprowadzenie ścieków.

  Nietrudno sobie obliczyć wskaźnik opłacalności biorąc pod uwagę rachunki za wodę na danym obszarze administracyjnym (w różnych rejonach Polski obowiązują inne wartości), cenę wybranego zbiornika na wodę deszczową, oraz okres trwałości zbiornika podany w specyfikacji produktu. Montaż zbiornika na deszczówkę jest jedną z niewielu inwestycji, która musi się zwrócić, bez względu na politykę rządu. Po prostu woda z kranu nigdy nie będzie płynąć za darmo.

  Korzyści z instalacji zbiornika na deszczówkę

  Dla wszystkich, którzy mimo wszystko przedkładają ekonomię nad wartości ekologiczne, mamy dobrą wiadomość. Oprócz znaczącego obniżenia rachunków za wodę, użytkownicy zbiorników na deszczówkę mogą także liczyć na wsparcie finansowe inwestycji w ramach programu „Moja woda”.

  Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji, nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji i nie więcej niż 5.000,00 zł na jedno przedsięwzięcie. Program ma być realizowany w latach 2020 – 2024, zatem jest jeszcze czas na podjęcie decyzji. Czas, który upływa nieubłaganie, ponieważ okres kwalifikacji kosztów mija 15 marca 2022 roku. O co chodzi?

  Wnioski są kwalifikowane, jako wydatki na określony cel. Nabycie zbiornika na wodę deszczową spełnia te kryteria. Dlatego warto się pośpieszyć. Warto wybrać zbiornik wysokiej jakości – sprawdź ofertę na stronie sklepu Xymen: https://xymen.pl/58-zbiorniki-na-wode-deszczowa.

  Pamiętajmy! Inwestycja nie może być zakończona przed dniem złożenia wniosku. Wnioski do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, można składać wyłącznie w formie elektronicznej.

  Patrząc globalnie nietrudno zauważyć, że woda w Polsce jest relatywnie droga, dlatego rozsądnie będzie zacząć ją oszczędzać. Bez względu na to, czy chcemy wspierać naszą planetę, czy też tylko własne portfele. Abstrahując od motywacji, i tak osiągniemy oba te cele. I to jest argument nie do obalenia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane