• Menu

  Z polską gościnnością zapraszam do Błonia jako mieszkaniec i gospodarz

  Błonie łączy w sobie bogatą historię, tradycję i nowoczesność. Rozwijająca się dynamicznie gospodarka, otwartość na nowe, współistniejące z troską o kultywowanie historycznej spuścizny, tworzą wyjątkowe warunki dla przedsiębiorców i inwestorów oraz dla poszukujących nowej przestrzeni w bliskim sąsiedztwie europejskiej stolicy

  Gotowość do podejmowania różnorodnych inicjatyw, efektywne wykorzystanie środków unijnych, aktywne poszukiwanie nowych rozwiązań – to zalety naszej gminy. Dzięki zaangażowaniu wszystkich pracowników zwiększyliśmy budżet gminy w ciągu kilku lat z 40 mln zł do obecnie stabilnego poziomu 80–90 mln zł. Środki te pochodzą w dużej części z podatków od przedsiębiorców działających na terenie gminy, w tym w dużej mierze od firm logistycznych. Budżet gminy dodatkowo zwiększamy pozyskując środki zewnętrzne, głównie z funduszy Unii Europejskiej. W sumie na różne projekty w latach 2007–2016 pozyskaliśmy prawie 55 mln zł. Dzięki nim zrealizowaliśmy i realizujemy wiele inwestycji od największych, takich jak Centrum Kultury w Błoniu dofinansowane w kwocie 11 mln zł, oraz ciąg drogowy przez tereny wiejskie dofinansowany w kwocie 12 mln zł, po zupełnie małe jak place zabaw czy siłownie na wolnym powietrzu. Zrealizowaliśmy także wiele projektów miękkich z POKL m.in. dla szkół i przedszkoli.

  Błonie jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to m.in. Teraz Polska, Gmina Fair Play, Mazowiecka Gmina Roku, fDi – Polskie Miasta Przyszłości.

  Od 2011 roku rokrocznie zgłaszamy nasze inwestycje do ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku, m.in. Centrum Medyczne, zabytkowy Ratusz, kamienice mieszkalne, Park Włoski, Dom Senior-Wigor, most na rzece Rokitnicy czy największy nasz sukces w tym konkursie: Park „Bajka”, który w konkursie inwestycji zrealizowanych w 2014 roku otrzymał główną nagrodę kapituły konkursu. Doceniają go też użytkownicy – od dzieci po seniorów, przyjeżdżając z różnych zakątków Mazowsza, aby cieszyć jego atrakcjami.  W tym roku startujemy w kategorii „Obiekty Mieszkalne” z kolejną wyremontowaną kamienicą przy ul. Warszawskiej w Błoniu. Stary budynek zyskał nowy dach, okna, wzmocnioną konstrukcję i odnowioną elewację.

  Wydatki na inwestycje stanowią szczególną pozycję w naszym budżecie, a gmina Błonie od lat plasuje się na czołowych pozycjach w rankingach najwięcej inwestujących gmin w Polsce. Budujemy zawsze z myślą o mieszkańcach: dwa lata temu wybudowaliśmy nowoczesne przedszkole dla 300 dzieci, kończy się rozbudowa jednej ze szkół i już w tym roku zaczynamy kolejną, wiosną tego roku oddaliśmy do użytku nowoczesny budynek Stadionu Miejskiego, a niebawem rozpoczną się prace przy budowie Centrum Sportu i Rekreacji – wielofunkcyjnego budynku z halą sportową, zapleczem treningowym, basenami krytymi i strefą relaksu. Na jesieni otwieramy w wyremontowanym dworku Poniatówka Muzeum Ziemi Błońskiej.

  Raz jeszcze serdecznie zapraszam państwa do Błonia – na weekendową wycieczkę, a także na dłużej.

  Zenon Reszka, burmistrz Błonia

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane