logo
logo
logo
logo
cięcie gresu

Zalety i cechy szczególne obróbki gresu na przecinarce do płytek
Opublikowano: 14 sierpnia 2023

W tym artykule wraz ze specjalistami firmy distar.tools, rozważymy zalety i cechy tego typu urządzeń, a także porozmawiamy na temat obróbki płytek gresowych za pomocą elektrycznych przecinarek do płytek i tarcz diamentowych do cięcia gresu.

W nowoczesnych wystrojach wnętrz i na zewnątrz często stosuje się gres, który stopniowo wypierają z rynku płytki ceramiczne. Jego głównymi zaletami są twardość i rozmiar. Do obróbki gresów stosuje się kilka rodzajów sprzętu – monokrystaliczną przecinarkę do płytek, szlifierkę kątową i elektryczną przecinarkę do płytek. W tym artykule wraz ze specjalistami firmy distar.tools, rozważymy zalety i cechy tego typu urządzeń, a także porozmawiamy na temat obróbki płytek gresowych za pomocą elektrycznych przecinarek do płytek i tarcz diamentowych do cięcia gresu.

Charakterystyka porównawcza urządzeń

Mistrzowie nie mają zgody na temat, który rodzaj urządzeń jest najlepszy, ponieważ każdy z nich ma swoje zalety i wady. Do jednych zadań lepiej nadaje się szlifierka kątowa, do innych monokrystaliczna przecinarka do płytek, a niektóre zadania najlepiej wykonywać na elektrycznej przecinarce do płytek. Przyjrzyjmy się zatem bliżej zaletom i wadom tego typu urządzeń.

Jak widać, każdy rodzaj urządzenia ma wiele zalet i wad. Elektryczna przecinarka do płytek jest doskonałym rozwiązaniem do wykończeniowego i prostoliniowego cięcia małych i średnich gresów. Biorąc pod uwagę fakt, że w modę wchodzi minimalizm, a przycięte krawędzie płytek są coraz rzadziej ukrywane elementami dekoracyjnymi – czyste i prostoliniowe cięcie jest jednym z priorytetowych zadań w obróbce gresów.

Rodzaje przecinarek do płytek

Na rynku dostępne są wiele różnych przecinarek do płytek, które mają różne cechy konstrukcyjne. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są wymiary stołu i maksymalna długość cięcia oraz położenie wrzeciona. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość instalowanej tarczy diamentowej.

Klasyfikacja według położenia wrzeciona przecinarki do płytek

W sumie istnieją 2 rodzaje przecinarek do płytek, różniące się konstrukcją wrzeciona:

  • Przecinarka do płytek typu mostowego. Tak się nazywa przecinarka do płytek, zespół wrzeciona i tarcza diamentowa której znajduje się na górze. Tarcza porusza się po tak zwanej prowadnice, która swoim wyglądem przypomina most, stąd jej nazwa. Podczas cięcia gresu na takim sprzęcie mocujemy materiał do stołu, a cięcie odbywa się za pomocą przesunięcia zespołu wrzeciona i tarczy do gresu. Jeśli potrzebujesz wykonać cięcie pod kątem 45 stopni, możesz w tym celu przechylić prowadnicę wraz z wózkiem i tarczą. Na takich przecinakach do płytek stosuje się tarcze od 115 do 400 mm, ale najbardziej rozpowszechnione są tarcze diamentowe 200 i 250 mm.
  • Przecinarka do płytek typu stolikowego. W tego typu urządzeniu zespół wrzeciona znajduje się na dole stołu. Są bardziej kompaktowe, jednak ze względu na swoje wymiary nadają się tylko do obróbki płytek o małym formacie. Cięcie pod kątem 90 stopni odbywa się poprzez przesuwanie obrabianej płytki na stole, gdyż tarcza umieszczona stacjonarnie i nie przemieszcza się. Cięcie pod kątem odbywa się poprzez obniżenie stołu z materiałem o 45 stopni. Rozmiary instalowanej tarczy diamentowej 200-250 mm.

Bardziej rozpowszechnione są maszyny typu mostowego, ponieważ dają bardziej prostoliniowe cięcie i mogą pracować z płytkami dużych rozmiarów.

Klasyfikacja według maksymalnej długości cięcia

Wielu kafelkarzy preferuje bardziej gabarytowe gresy, ponieważ proces ich układania jest znacznie szybszy. Warunkowo przecinarki do płytek można podzielić na 3 kategorie w zależności od maksymalnej długości cięcia:

  • Małe. Ta kategoria obejmuje przecinarki do płytek zarówno typu mostowego, jak i stolikowego, które są w stanie przecinać płytki o długości nie więcej niż 600 mm.
  • Średnie. Tutaj zaliczamy tylko przecinarki do płytek mostowe, które mogą obrabiać materiał o długości do 1200 mm.
  • Duże. Są to potężne przecinarki do płytek typu mostowego, które mogą ciąć gres powyżej 1200 mm.

Mając to na uwadze, staje się jasne, że przecinarki zanurzeniowe są używane tylko do obróbki małych formatów płytek, dlatego są mniej popularne. Nie warto jednak zapominać o mobilności, ponieważ duże przecinarki należy w jakiś sposób być przetransportowane do obiektu.

cięcie gresu

Operacje z gresem

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dzięki przecinarce do płytek możemy wykonać tylko jedną operację — cięcie gresu, jednak nawet ta operacja jest podzielona na kilka rodzajów:

  • Cięcie zgrubne. Ta operacja jest wykonywana, jeśli przycięte krawędzie płytki zostaną ukryte za dekoracyjnymi detalami. Wykonując taką operację możemy zaoszczędzić na materiałach eksploatacyjnych i kupić niedrogą tarczę diamentową do gresu.
  • Cięcie wykończeniowe. Jeśli po ułożeniu gresu nie planujesz używać elementów dekoracyjnych, cięcie powinno być maksymalnie czyste i bez odprysków. Do tych zadań zostały opracowane specjalne tarcze o bardzo małym rozmiarze diamentu. Po cięciu takimi tarczami diamentowymi, krawędź płytki jest bardzo podobna do fabrycznej rektyfikacji.
  • Cięcie pod kątem 45 stopni. Taka operacja jest wykonywana, gdy musimy wykończyć płytkami kolumny lub wanienkę prysznicową w łazience oraz w innych przypadkach, w których krawędzie płytek są połączone prostopadle. Cięcie pod kątem różni się od zwykłego i wymaga również specjalistycznej tarczy, która będzie miała solidny korpus.

Większość mistrzów ma osobne tarcze do każdego z takich zadań.

Wnioski

Cięcie gresów na przecinakach do płytek to bardzo interesujący i obszerny temat, który wymaga dodatkowych badań, jeśli chcesz zostać mistrzem w swoim rzemiośle. Zawsze mądrze podchodź do wyboru urządzeń i osprzętu diamentowego, ponieważ odpowiednio dobrane urządzenie pomoże Ci wykonać pracę maksymalnie pięknie, szybko i tanio.

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...
domki letniskowe

Modernizacja domku letniskowego: proste sposo...

Posiadanie domku letniskowego to świetna inwestycja, a wraz z rosnącą...

Inwestycja w dom szkieletowy – izolacja ścian...

Technologia szkieletowa ma wiele zalet: jest szybka, można bud...

Rekuperator – czy warto mieć go w domu?...

W zamkniętym pomieszczeniu potrzeba ok. 30 m3 śwież...