logo
logo
logo
logo

Wzrost współpracy dostawców oprogramowania z sektorem MŚP
Opublikowano: 29 marca 2016

W polskich przedsiębiorstwach wyraźnie zmienia się podejście do inwestycji w narzędzia informatyczne. Już nie cena stanowi podstawowe kryterium wyboru, ale to, w jaki sposób konkretny program jest w stanie wpłynąć na wartość firmy oraz na jej przyszły rozwój.

Jeśli dodamy do tego fakt, iż polscy przedsiębiorcy coraz chętniej nawiązują współpracę z firmami zewnętrznymi, otrzymamy odpowiedź na pytanie o powody zmian wśród producentów oprogramowania.

Zmiana nastawienia firm do narzędzi informatycznych

Jak podkreślają specjaliści z branży IT, potrzeby przedsiębiorców na rynku informatycznym zmieniają się równie szybko (a może nawet szybciej), jak ma to miejsce na całościowym rynku konsumenckim. Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy przy wyborze konkretnego oprogramowania dla swojej firmy kierowali się zupełnie innymi względami niż obecnie.

W tej chwili oprogramowanie dedykowane przedsiębiorstwom z poszczególnych sektorów gospodarki nie stanowi wyłącznie mniej lub bardziej skomplikowanego narzędzia informatycznego wykorzystywanego przez dział księgowości lub zarządzania kadrami. O wyborze oprogramowania coraz częściej decyduje samo kierownictwo firmy, rozumiejąc doskonale, iż może być ono siłą napędową całego przedsiębiorstwa.

Szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorców w ostatnich latach cieszy się tzw. obszar business intelligence. Określenie to dotyczy niezwykle skomplikowanej analizy danych odnoszących się do sprzedaży, zakupów, wyników osiąganych przez firmę oraz towarzyszących im zwrotom z inwestycji. Analizy tego typu swoją popularność zawdzięczają m. in. temu, że ich stosowanie znacznie ułatwia podejmowanie wielu ważnych decyzji biznesowych.

Inną, bardzo popularną wśród przedsiębiorców usługą jest elektroniczny obieg dokumentów, niezwykle ważny dla procesu automatyzacji fakturowania.

Dostawcy oprogramowania partnerami w biznesie

Eksperci i ekonomiści przyznają, że małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce stały się jednym z najważniejszych klientów firm dostarczających oprogramowanie. Co więcej, ze względu na niezwykły rozwój tego sektora gospodarki (w ostatnich latach polski sektor MŚP odnotowuje rozwój w tempie dwucyfrowym, czyli większy niż w krajach zachodnich), producenci oprogramowania nie tylko dążą do maksymalnego zaspokojenia potrzeb małych i średnich firm, ale również ze zwykłych dostawców narzędzi informatycznych stali się dla nich pełnoprawnymi partnerami biznesowymi.

Dostawcy oprogramowania i przedsiębiorcy współpracują ze sobą na kilku różnych obszarach. Współpraca ta obejmuje m. in. identyfikację najistotniejszych wskaźników biznesowych, sposobu ich mierzenia, a także szkoleń z zakresu wykorzystywania poszczególnych narzędzi informatycznych. Firmy, pragnąc skupić się na prowadzeniu biznesu, wiele spraw i działań biznesowych zlecają zewnętrznym specjalistom, co leży u podstaw trwającego obecnie boomu na outsourcing usług biznesowych.

We współpracy z http://dataconsulting.pl/

 

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Robert pisze:

    Dobrze że coraz więcej małych firm widzi korzyści z wdrożenia oprogramowania. Niestety duża część nie widzi różnicy między darmowymi lub pudełkowymi programikami, a kompleksowym oprogramowaniem do zarządzania :/ ale może powoli to też się zmieni i firmy zaczną wybierać systemy na podstawie funkcjonalności a nie tylko ceny. Inwestycja w system ERP taki jak np ERP SyKOF zwraca się po kilku lub kilkunastu miesiącach, a w zamian dostajemy lepszą organizację, szybszy przepływ informacji i kontrolę nad całą firmą. Warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Business Intelligence

Jak działa hurtownia danych w zarządzaniu Bus...

Nowoczesne technologie zmieniły oblicze współczesnego biznesu....