Wynajęcie auta to szybka i wygodna opcja, dzięki której zyskujemy pełną niezależność od środków transportu publicznego. Co więcej, wypożyczalnia samochodów bardzo często jest dostępna przez całą dobę. Możemy umówić się na podstawienie pojazdu w wybrane przez nas miejsce o dowolnej godzinie. Zyskujemy też możliwość przetestowania modelu, jakiego nie mieliśmy dotąd okazji prowadzić.
Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z usług wypożyczalni, mogą mieć różne pytania i wątpliwości odnośnie zasad korzystania z ich oferty. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią opcję wynajmu i na co zwrócić uwagę przed wypożyczeniem samochodu.
W zależności od naszych potrzeb samochód możemy wynająć na dłuższy bądź krótszy okres. Gdy wypożyczamy auto na nie więcej niż siedem dni, jest to wynajmem krótkoterminowy. Natomiast wynajem długoterminowy, w zależności od wypożyczalni, może trwać od tygodnia do 2 lat. Dłuższy okres wynajmu jest zdecydowanie bardziej opłacalny, gdyż w tym przypadku płacimy stałą kwotę raz w miesiącu.
Przygotowując się do wynajmu, powinniśmy najpierw dokładnie zapoznać się z tym co oferuje nam dana wypożyczalnia samochodów. Następnie warto dokonać wstępnej rezerwacji upatrzonego auta. W ten sposób unikniemy sytuacji, w której ktoś wypożyczy samochód przed nami.
Wiele wypożyczalni świadczących usługi rental cars wymaga, aby ich klienci mieli ukończone 21 lat lub posiadali prawo jazdy przez co najmniej 2 lata. Jeśli nie spełnimy tych oczekiwań, wypożyczalnia może naliczyć nam dodatkowe opłaty. Niektóre firmy udostępniające samochody do wynajęcia wymagają wpłacenia kaucji zwrotnej, która ma stanowić zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia auta przez klienta. Duże, renomowane wypożyczalnie mogą wymagać zapłacenia za usługę kartą kredytową. Taka forma płatności stanowi dla nich zabezpieczenie na wypadek niestawienia się po odbiór auta lub jego uszkodzenia. Wtedy z naszej karty pobierana jest odpowiednia opłata.
Ważnym krokiem podczas wypożyczania auta jest dokładne zapoznanie się z umową. Sprawdźmy, czy precyzyjnie zostały w niej określone wszystkie obowiązki wypożyczalni i klienta. Muszą znaleźć się w niej informacje o terminie wynajmu, numerze rejestracyjnym oraz numerze VIN auta. Zwróćmy uwagę, czy w kontrakcie nie występują żadne niejasne dla nas zapisy. Jeśli cokolwiek budzi nasze wątpliwości, wyjaśnijmy je z pracownikiem wypożyczalni przed złożeniem podpisu.
Przed wypożyczeniem samochodu powinniśmy też dokładnie obejrzeć pojazd, który zostanie nam udostępniony. Sprawdźmy poziom płynów eksploatacyjnych oraz upewnijmy się, czy auto nie posiada żadnych widocznych uszkodzeń. Jeżeli coś zauważymy, zgłośmy ten fakt pracownikowi wypożyczalni, aby odnotowano to w umowie i nie obciążono nas winą za defekt.
Auta wypożyczane są zwykle na pełną dobę. Oznacza to, że wynajmując samochód o godzinie 15, musimy zwrócić je o tej samej godzinie. W przeciwnym wypadku, może nam zostać doliczona opłata za kolejną dobę.
Wiele wypożyczalni udostępnia samochody zatankowane do pełna. Jeśli otrzymamy auto z pełnym bakiem, takie musimy również zwrócić. Kiedy tego nie zrobimy, będziemy musieli dopłacić za zużyte paliwo.
Odwiedziny w najbliższej wypożyczalni samochodów wystarczą, aby przekonać się, że wynajem samochodów jest całkiem prosty. To bardzo dobre rozwiązanie, z którego możemy skorzystać nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale też zawsze wtedy, gdy potrzebujemy wygodnego środka transportu.
Dzięki za cenne porady. Pamiętam, ze kiedy pierwszy raz w życiu pożyczałem samochód to właśnie takich szczegółów o jakich piszecie bałem się najmocniej. To była jakaś mała wiejska wypożyczalnia. Po czasie testowałem różne inne. Do tej pory po kilku latach latania samolotami z USA do PL sprawdziłem ich kilka. Na dzień dzisiejszy korzystam już tylko z Panek, bo mają dobrą flotę, zadbane auta i jasne zasady odnośnie wynajmu bez żadnych haczyków.
Dodaj komentarz