• Menu

  Wypełniamy zeznanie podatkowe- czym jest pit 36?

  Wypełnianie zeznania podatkowego wielu osobom kojarzy się ze stresem i zamętem. Ma szczęście w dobie Internetu bez trudu wypełnimy nasz PIT drogą elektroniczną. W zależności od tego kim jesteśmy i w jakim charakterze pracujemy, jesteśmy zobowiązani do wypełnienia stosownego pitu. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą lub zatrudnionych na etacie, należy złożyć w stosownym urzędzie skarbowym PIT 36. Wszystko co ważne znajdziesz w tekście poniżej.

  Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Czym jest PIT 36 i kto ma obowiązek składać go każdego roku
  • Jak rozliczyć PIT 36 online łatwo i bez żadnych problemów przez darmowy program

  pit 36

  PIT 36 to dokument, który na zakończenie każdego roku podatkowego składają osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby zatrudnione na tzw. etacie lub pracujące na umowie na zlecenie. W dobie specjalnie dedykowanych programów rozliczenie PIT 36 online jest bardzo proste. Program automatycznie weryfikuje wprowadzane przez nas dane i udziela nam odpowiednich wskazówek, na przykład o konieczności zsumowania kwot z konkretnych pól bądź obowiązku wypełnienia stosownego załącznika np. dotyczącego dziecka, na które przysługuje nam ulga.

  Czym jest pit 36?

  PIT 36 to zeznanie roczne obowiązujące przedsiębiorców i osoby pracujące, rozliczające się na zasadach ogólnych. Dokument za 2020 rok nie został znacząco zmieniony w porównaniu z rokiem ubiegłym. W PIT 36 odnotowywane są dochody opodatkowane według stawki podatkowych 17% i 32%. Wszelkie szczegóły dotyczące PIT 36 znajdziemy na stronie https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36 . W PIT 36 zawieramy wszystkie dane dotyczące naszych dochodów, wysokości odprowadzonych składek. Mamy możliwość odliczenia ulg takich jak: ulga na dziecko, ulga rehabilitacyjna, darowizna na cele pożytku publicznego. W zeznaniu mamy możliwość odliczenia od podatku kwot wpłaconych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego do określonej w przepisach kwoty.  W PIT 36 znajdzie się także informacja o stracie z lat ubiegłych.

  Kto powinien wypełnić pit 36 za rok 2020?

  PIT 36 wypełniają osoby rozliczające się na tzw. zasadach ogólnych. Są to osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub na umowę zlecenie. PIT 36 wypełniamy samodzielnie lub z małżonkiem. PIT 36 wypełniają także emeryci i renciści, którzy w ramach dozwolonego dochodu dorabiają sobie do świadczenia emerytalnego bądź renty.

  Rozliczenie PIT-36 online: jak to zrobić?

  PIT 36 mamy możliwość rozliczyć online pobierając program ze strony  https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36 Dzięki programowi rozliczenie pitu jest bardzo proste i intuicyjne. Cała procedura nie trwa długo, a z tej formy rozliczenia skorzystała już duża liczba polskich obywateli. Wystarczy pobrać program, wybrać stosowny formularz i go uzupełnić. Kierując się wskazówkami dostępnymi powyżej zamieszczonym linkiem, zrobimy to szybko i bezpiecznie. Wszystko co dotyczy informacji o naszych przychodach, wysokości odprowadzonych składek społecznych i zdrowotnych, a także obliczonych i zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy, zostanie obliczone przez program. Podatnik wprowadza jedynie wartości podstawowe a program weryfikuje liczone dane.

  PIT 36 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

  PIT 36 należy rozliczyć do 30 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Im wcześniej dokonamy rozliczenia, tym lepiej. Przyspieszy to proces sprawdzania PIT 36 przez urzędnika zatrudnionego w naszym urzędzie skarbowym. W przypadku błędów, urzędnik skontaktuje się z nami i wyjaśni ,w jaki sposób dokonać korekty zeznania podatkowego.

  Jedna odpowiedź do “Wypełniamy zeznanie podatkowe- czym jest pit 36?”

  1. Monika Piasek pisze:

   Podobno cały system wywaliło. można tylko wersję papierową złożyć? KTOŚ – COŚ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane