• Menu

  Wybieramy lornetkę. Na co zwrócić uwagę?

  Wybór lornetki powinien zawsze być poprzedzony zastanowieniem nad tym, do czego będziemy jej używać. To stwierdzenie tylko na pozór może wydać się nietypowe. Jak to? Przecież lornetka ma jedno zastosowanie – chcemy dzięki niej przybliżyć odległy obraz, im większe więc będzie przybliżenie, tym dla nas lepiej. Nie jest to prawda i jeśli będziemy kierować się tak uproszczoną definicją, to z dużym prawdopodobieństwem zakup nas rozczaruje. Jaki wpływ ma to, co chcemy obserwować na wybór urządzenia?

  parametry lornetki

  Jak rozumieć parametry lornetki?

  Podstawowe parametry lornetki określane są dwiema liczbami umieszczonymi na opakowaniu i korpusie urządzenia. Przykładowa informacja 10 x 50 mówi nam o tym, że lornetka oferuje dziesięciokrotne przybliżenie, a średnica soczewek wynosi 50 milimetrów, Na rynku bez trudu znajdziemy produkty oferujące inne wartości, na przykład 7 x 40, 8 x 35 lub 20 x 60. Większe powiększenie to wyraźniejsze szczegóły, nawet te odległe, a duża średnica obiektywu to większa ilość światła, a co za tym idzie także jasność uzyskanego obrazu. Warto jednak pamiętać, że powiększenie dziesięciokrotne i większe jest już na tyle duże, że stabilna obserwacja może stać się problemem. Nawet najmniejszy ruch przekłada się w tym przypadku na uciążliwe drżenie obrazu. W takim wypadku rozwiązaniem może być zastosowanie statywu, co jednak nie zawsze jest łatwe lub możliwe.

  Wróćmy zatem do kwestii wyboru dostosowanego do potrzeb. Jeśli naszym celem jest zakup urządzenia, które będzie nam towarzyszyło w podróżach i wycieczkach krajoznawczych, to dobrym pomysłem będzie zwrócenie uwagi na wagę konstrukcji i jej solidność. Przydatną cechą może się okazać wodoszczelność lub przynajmniej odporność na zachlapania. Powiększenie x8 wydaje się wystarczające do tak uniwersalnych zastosowań, można oczywiście pokusić się o zakup lornetki oferującej powiększenie x10, trzeba jednak wziąć pod uwagę opisane wcześniej ograniczenia oraz zazwyczaj dużo większy ciężar. Godne uwagi są również mniejsze modele lornetek kieszonkowych. Wprawdzie najczęściej oferują one węższe pole widzenia, jednak ich kompaktowa forma sprawia, że zmieszczą się w każdym bagażu. Ta cecha jest wyjątkowo cenna dla osób planujących długie lub uciążliwe wyprawy.

  Postawmy na jakość

  Po drugiej stronie barykady znajdziemy lornetki o przykładowych parametrach 15 x 56, czy nawet 30 x 80. W tym wypadku nie ma już mowy o obserwacji z ręki, konieczne będzie użycie statywu. Wymiary i waga takich urządzeń sprawiają, że przeznaczone są one do specyficznych zastosowań. Przydadzą się one osobom podglądającym ptaki z dużych lub bardzo dużych odległości, a także miłośnikom odkrywania sekretów horyzontu. To także niezła alternatywa dla amatorskich lunet astronomicznych – nie odkryjemy wprawdzie życia na Marsie, ale księżycowe kratery będą dosłownie na wyciągnięcie ręki.

  Kupując lornetkę, należy zwrócić baczną uwagę na jakość elementów optycznych. To one decydują o jakości uzyskanego obrazu. Dobre opinie ma optyka myśliwska, jest ona przygotowywana z myślą o profesjonalnym wykorzystaniu, musi też sprostać trudnym warunkom, terenowym. Gdzie szukać dobrych lornetek? Optyka myśliwska na kolba.pl oferowana jest w dużym wyborze i atrakcyjnych cenach. Warto tu zajrzeć, staranny wybór produktów gwarantuje wygodne i udane zakupy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane