• Menu

  Wosk do podłogi drewnianej – skuteczna impregnacja paneli i parkietów

  Drewniana podłoga wyróżnia się ponadczasową elegancją. Doskonale nadaje się do praktycznie każdego domu oraz do mieszkania. Aby nawierzchnia z naturalnego drewna mogła posłużyć na wiele lat, powinna zostać zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu można wykorzystać wosk do drewna.

  Wosk do podłogi

  Czym jest wosk do drewna?

  Wosk jest jednym z produktów stosowanych w celu impregnacji drewna, czyli zabezpieczania go przed uszkodzeniem. Dodatkowo, może pełnić także rolę renowacyjną, aby odnowić zniszczoną nawierzchnię drewnianą. Woski można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na woski olejowe oraz woski twarde (hard wax). Pierwsze z nich mają płynną postać i łatwo się nakładają. Drugie z kolei tworzą na nawierzchniach trwalsze powłoki, dlatego często rekomendowane są do obiektów komercyjnych, chociaż także sprawdzą się w budynkach mieszkalnych. Do produkcji wosków stosuje się zarówno substancje naturalne, pochodzenia roślinnego, jak również syntetyczne. W sprzedaży dostępne są także woski, które łączą te dwa rodzaje substancji.

  Zalety wosku do drewna:

  • nadaje drewnu naturalny wygląd
  • skutecznie chroni drewno przed uszkodzeni
  • zabezpiecza przed wnikaniem brudu
  • przywraca podłodze atrakcyjny wygląd
  • można używać go punktowo

  Do jakich podłóg można zastosować wosk?

  Woski mają szerokie zastosowanie. Można zastosować wosk do podłogi drewnianej, ale również do innych nawierzchni z drewna, na przykład do schodów, mebli. Preparaty tego typu dobrze współpracują z podłogami wykonanymi z paneli drewnianych – paneli warstwowych, z parkietami, a także z deskami litymi. Można też korzystać z nich do impregnacji podłóg korkowych, płyt drewnopochodnych, na przykład OSB.

  Jak nakładać wosk do podłogi drewnianej?

  Woski są proste w nakładaniu, ale sama procedura jest zależna od typu wybranego preparatu. Do rozprowadzania wosków można wykorzystać wałki, pędzle, a także odpowiedni sprzęt – maszyny jednotarczowe z padami, które ułatwiają prowadzenie prac. Wosk należy rozprowadzać równomierną warstwą na uprzednio oczyszczone podłodze. W przypadku większych podłóg prace warto prowadzić partiami. Następnie należy zaczekać, aż wosk wyschnie. Wybrane woski zaleca się także padować, czyli polerować z użyciem maszyn jednotarczowych, dla uzyskania jeszcze lepszego efektu. Prace można wykonać samodzielnie, ale usługi w tym zakresie wykonują również firmy sprzedające i układające parkiety, panele Bielsko-Biała to jedno z wielu miast, w którym można skorzystać z takiej oferty. Zlecenie prac specjalistom dysponującym odpowiednim zapleczem zapewnia najlepsze efekty.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane