logo
logo
logo
logo
Whiskey czy whisky

Whiskey czy whisky? Czy to to samo?
Opublikowano: 24 grudnia 2022

Whisky czy whiskey? Która forma jest właściwa? To pytanie prawdopodobnie nie raz zadawali sobie liczni zwolennicy szlachetnego trunku o miedzianej barwie, szczególnie Ci, którym przyszło nie tylko go degustować, ale też zapisać jego nazwę. Warto wiedzieć, że to, czy piszemy whiskey, czy whisky, ma olbrzymie znaczenie, i to nie tylko ze względu na poprawność językową. Posługując się jednym z dwóch wymienionych zapisów, wskazujemy bowiem na kraj pochodzenia tego charakterystycznego napitku. A zatem – czym się różni whisky od whiskey? Wyjaśniamy!

Whisky a whiskey – kwestia zapisu

Jak już zasugerowaliśmy, różnica między dwoma wersjami zapisu – whiskey a whisky – dotyczy kraju pochodzenia interesujących nas trunków. Mianem whisky określamy bowiem mocne alkohole wywodzące się ze Szkocji. Whiskey to z kolei napitki rodem z Irlandii. Co ciekawe, ten sposób zapisu przejęli także Amerykanie. Nazwa whisky funkcjonuje z kolei również w odniesieniu do trunków z Kanady i Japonii.

Różnice między whisky a whiskey – produkcja

Pozostając w temacie „whisky a whiskey”, należy wyraźnie zaznaczyć, że nazwy whisky i whiskey wskazują nie tylko na kraj pochodzenia trunku, lecz także na metodę jego produkcji. Klasyczna whisky szkocka wytwarzana jest ze zbóż, w tym jęczmienia, suszonego w torfowym dymie (stąd jej dymny aromat) i przechodzi proces co najmniej dwukrotnej destylacji. Co bardzo ważne, leżakuje przynajmniej trzy lata. Irlandzka whiskey z kolei – podobnie jak szkocka wytwarzana z różnych zbóż, najczęściej jednak z jęczmienia, suszonego przeważnie bez obecności dymu i przechodzi proces trzykrotnej destylacji. Jeśli natomiast chodzi o napitek amerykański – produkowana z kukurydzy i innych zbóż whiskey poddawana jest tej ważnej procedurze tylko jeden raz, ale za to w kolumnie przeznaczonej do destylacji ciągłej. W odróżnieniu od alkoholi proponowanych przez europejskich mistrzów może leżakować w dębowych beczkach nieco krócej, bo przez dwa lata, lecz są to najczęściej mocno wypalane nowe beczki z amerykańskiego dębu. Warto nadmienić, że najsłynniejsze whisky ze Szkocji to trunki single malt, do których produkcji wykorzystano wyłącznie jęczmień. W czołówce jakościowej znajdują się również doskonałe whisky mieszane – co zaraz udowodnimy. Najpopularniejsze alkohole tego typu z Irlandii z kolei to whiskey blended (lecz oczywiście nie powinniśmy ignorować niezwykle ciekawych whiskey single malt z Zielonej Wyspy!).

Whiskey czy whisky

Whisky czy whiskey – który trunek wybrać?

Bez znaczenia, czy preferujemy szkocką whisky, czy whiskey z Irlandii jest trunkiem, do którego mamy największe zaufanie – oba kraje mają do zaoferowania alkohole, które z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających koneserów. Jeśli pragniemy poznać lepiej wyśmienitą whiskey irlandzką w stylu blended, dobrym wyborem będzie z pewnością

Jameson Maker’s Series Distillers Safe. Ten jedyny w swoim rodzaju alkohol wyróżnia się subtelnymi nutami aromatycznymi moreli, melona i cynamonu. W smaku jest doskonale wyważony, jednocześnie łagodny, jak i przyjemnie rozgrzewający. Marka Jameson wywodzi się z serca Dublina, gdzie w jednej z destylarni John Jameson stworzył najwyższej jakości trunek, który stanowi jedną z wizytówek Irlandii. Zwolennicy whiskey single malt mogą z kolei śmiało postawić na Tullamore Dew 14 Yo Single Malt, wyjątkowy napitek przechodzący procedurę trzykrotnej destylacji i leżakowania w beczkach po trunkach takich jak sherry, madera i porto. Ten elegancki alkohol zachwyca aromatami dębiny, owoców tropikalnych i jabłka. Jeśli natomiast mamy ochotę na bardzo dobrą, pachnąca dymem whisky ze Szkocji, nie popełnimy błędu, sięgając np. po butelkę Ballantine’s 17 YO, alkoholu o pięknej bursztynowo–złotej barwie i złożonym, soczystym bukiecie. Równie interesującym wyborem, który pozwoli każdemu koneserowi poznać specyfikę szkockich trunków, jest Chivas Regal Extra, napitek, który rozpieszcza zmysł powonienia akcentami kwiatowymi i aromatycznymi przyprawami.

Jak widać, stwierdzenie, że różnica między whisky a whiskey to jedynie niuans ortograficzny, mogłoby do szewskiej pasji doprowadzić niejednego konesera „wody życia”. Z drugiej strony, nie można jednoznacznie określić wyższości jednego typu nad drugim, gdyż wszystko zależy od osobistych preferencji konsumenta. Warto pamiętać, że za każdą z tych nazw kryje się kultywowana od pokoleń tradycja i oryginalna metoda produkcji. Uważnie przyglądajmy się zatem etykietom butelek!

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

alkohol

Spada eksport polskiej wódki...

W ciągu pierwszych sześciu mie...
Wszywka alkoholowa

Wszywka alkoholowa Wrocław – bezpieczną...

Esperal Wrocław jest środkiem awersyjnym i odstraszającym. Jest to met...
Esperal

Wszywka alkoholowa pozwala na efektywną walkę...

Wszywka alkoholowa Esperal to metoda na którą warto się zdecydować gdy...
Podróbki alkoholi

Podróbki alkoholi mają się dobrze...

47 mln euro traci rocznie budżet Polski z powodu niezapłaconej...