logo
logo
logo
logo

W Zielonce powstanie centrum rakiet
Opublikowano: 8 sierpnia 2019

25 lipca szef resortu obrony złożył wizytę w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, gdzie wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM. Wartość inwestycji wynosi ok. 30 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano w I kwartale 2020 roku.

To są bardzo dobre perspektywy dla firmy Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz dla Wojska Polskiego. W ten sposób wykorzystujemy potencjał, jaki ma polski przemysł zbrojeniowy. Co do zasady zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe, korzystamy z polskiej zbrojeniówki i rozwijamy polski przemysł zbrojeniowy powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości.

Symbolicznym punktem programu było wmurowanie kapsuły czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie Centrum Produkcyjno-Serwisowe. Centrum będzie przeznaczone do produkcji i serwisu rakiet, zarówno rakiet, które są wykorzystywane przez Morską Jednostkę Rakietową, jak i rakiet, które będą wykorzystywane w systemie Patriot.

Tu, na terenie powiatu wołomińskiego już do istniejących miejsc pracy z biegiem czasu dojdą kolejne. To jest niewątpliwie impuls rozwojowy dla powiatu wołomińskiego, to jest impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest impuls rozwojowy także dla Wojska Polskiego. Bardzo się cieszę się z tego, że pociski nie będą już certyfikowane i serwisowane za granicą tylko właśnie tu, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych mówił szef MON.

Umowy offsetowe dotyczące realizacji zobowiązań offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła” zostały podpisane 26 marca br. w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, szef MON uczestniczył w uroczystym podpisaniu. Wspomniane umowy podpisane zostały między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin, a

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki podpisały umowę z wykonawcą na budowę kompleksu produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM w dniu 26 marca br. Jej wartość wynosi 724 764 000 zł. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE S.A. w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.

Przedmiotem inwestycji jest budowa zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych. Inwestycja jest częścią realizowanego planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych. Wartość inwestycji wynosi ponad 30 mln zł.

– Stworzenie centrum serwisowego dla NSM pozwoli WZE S.A. na zapewnienie zdolności remontowo-serwisowych i certyfikacji tych pocisków w kraju, eliminując konieczność wysyłania ich za granicę. Zidentyfikowaliśmy również inne możliwości wykorzystania potencjału centrum, które będziemy chcieli wykorzystać w innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy PGZ – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu PGZ S.A.

WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w Spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej. Założeniem tego projektu jest zabezpieczenie Morskiej Jednostki Rakietowej w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.

–  Dla WZE S.A. zaangażowanie się w tego typu przedsięwzięcie pozwala na rozszerzenie zakresu obsługi Wojska Polskiego w obszarze produkcyjno-serwisowym. Jednocześnie ustanawiane są zdolności do produkcji pocisków NSM jak i innych pocisków rakietowych tej klasy. Zgodnie z podpisaną dziś umową inwestycja zostanie zakończona na przełomie 2019/2020 roku – powiedział dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu i dyrektor naczelny Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.

Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych oraz wdrażanie kultury i organizacji pracy centrum zgodnie ze standardami NATO wpłynie pozytywnie na rozwój firmy w obszarze poziomu technicznego, sposobu organizacji i funkcjonowania.

Pociski rakietowe NSM (ang. Naval Strike Missile) firmy Kongsberg Defence & Aerospace to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych. NSM zostały wybrane przez Siły Zbrojne RP do użytku w instalacjach artylerii przybrzeżnej.

W 2008 roku MON i Ministerstwo Gospodarki podpisały z firmą Kongsberg kontrakty na dostawę wyposażenia Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR) 3 Flotylli Okrętów, którego głównym uzbrojeniem miały stać się pociski NSM. Zgodnie z kontraktem zakupiono 12 pocisków. Z kolei w 2010 roku podpisano kontrakt na dostawę dla Polski dodatkowych 38 przeciwokrętowych pocisków NSM (uwzględnionych w opcji 36 pocisków oraz dwóch przeznaczonych do prób).

Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy rozpoczął służbę w czerwcu 2013 roku. 1 stycznia 2015 roku z została sformowana Morska Jednostka Rakietowa w Siemirowicach. W jej skład wszedł Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Dodatkowo utworzono Drugi Nabrzeżny Dywizjon Rakietowy i zamówiono do niego kolejne 24 pociski NSM (wraz z pojazdami, wyrzutniami i radarami).

 

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

MSPO 2020

MSPO bez zmian...

Przygotowania do Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego z...
MSPO Kielce 2020

Wielka Brytania z Wystawą Narodową na MSPO w...

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce to r...

Samolot F-35 – czy to będzie udany zakup?...

Ministerstwo Obrony Narodowej podejmuje działania w celu wyposażenia p...

Polska zbrojeniówka to kolos na kulawych noga...

Polski przemysł zbrojeniowy potrzebuje dwóch silnych nóg. Jedna to są...