Podatek VAT to jedna z największych bolączek przedsiębiorców – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie tylko trzeba go płacić, ale też wystawiać faktury z odpowiednimi stawkami oraz składać stosowne deklaracje. O czym należy pamiętać w kontekście podatku VAT w Niemczech? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Odpowiednikiem polskiego podatku VAT jest w Niemczech Mehrwertsteuer. Niby stanowi dokładnie taką samą instytucję, a jednak nieco inaczej się go oblicza. To podatek obrotowy. Do jego obliczenia konieczne są dane o obrocie, jaki osiąga przedsiębiorstwo za świadczone przez siebie usługi. Podatek VAT w Niemczech oblicza się procentowo. Oczywiście podobnie jak w Polsce w Niemczech nie obowiązuje jednolita stawka podatku. Korzysta się tam z dwóch stawek. Podstawowa stawka wynosi 19 procent, a obniżona tylko 7 procent. Tę drugą stosuje się w odniesieniu do niektórych produktów, takich jak książki, prasa, leki, wyroby medyczne oraz niektórych usług, w tym usług noclegowych oraz związanych z działalnością teatrów, kin i innych miejsc, o charakterze rozrywkowym. Niemcy co do zasady płacą zatem nieco niższy podatek, niż w Polsce.
Warto przy tym wspomnieć, że podatek VAT w Niemczech płacą nie tylko osoby, prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec. W niektórych sytuacjach ten obowiązek spoczywa również na zagranicznych przedsiębiorcach. Podatek zapłacą chociażby ci, którzy dokonują z zagranicy sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami, której wartość przekroczyła w dany roku kalendarzowym wartość 100.000 euro, a także te, które świadczą na terytorium Republiki Federalnej Niemiec usługi budowlane dla osób niebędących przedsiębiorcami. Oczywiście te przykłady można mnożyć. W niemieckim prawie jest ich co najmniej kilkanaście. Tacy przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w Niemczech na potrzeby VAT, a potem realizować wszystkie, związane z tym obowiązki.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podatku nie wystarczy tylko płacić. Należy realizować też inne obowiązki, wskazane w przepisach prawa. Przede wszystkim chodzi o wypełnianie i składanie deklaracji podatkowych – miesięcznych zeznań oraz deklaracji rocznej w terminie do 31 maja kolejnego roku. Procedura nie jest szczególnie skomplikowana, ale osoby nieznające języka i nielubiące formularzy, mogą mieć z nimi pewien kłopot. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby realizować te obowiązki, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działa wiele firm, oferujących takie usługi. Co przy tym istotne, wiele z nich pochodzi nawet z Polski. Podatek VAT w Niemczech nie ma dla nich żadnych tajemnic.
Tagi: Gospodarka, Mehrwetsteuer, Niemcy, podatki, prawo, VAT
Dodaj komentarz