logo
logo
logo
logo
VAT w Niemczech

VAT w Niemczech – wszystko, co trzeba wiedzieć o tym podatku
Opublikowano: 15 października 2020

Podatek VAT to jedna z największych bolączek przedsiębiorców – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie tylko trzeba go płacić, ale też wystawiać faktury z odpowiednimi stawkami oraz składać stosowne deklaracje. O czym należy pamiętać w kontekście podatku VAT w Niemczech? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

VAT w Niemczech

Mehrwetsteuer, czyli niemiecki VAT

Odpowiednikiem polskiego podatku VAT jest w Niemczech Mehrwertsteuer. Niby stanowi dokładnie taką samą instytucję, a jednak nieco inaczej się go oblicza. To podatek obrotowy. Do jego obliczenia konieczne są dane o obrocie, jaki osiąga przedsiębiorstwo za świadczone przez siebie usługi. Podatek VAT w Niemczech oblicza się procentowo. Oczywiście podobnie jak w Polsce w Niemczech nie obowiązuje jednolita stawka podatku. Korzysta się tam z dwóch stawek. Podstawowa stawka wynosi 19 procent, a obniżona tylko 7 procent. Tę drugą stosuje się w odniesieniu do niektórych produktów, takich jak książki, prasa, leki, wyroby medyczne oraz niektórych usług, w tym usług noclegowych oraz związanych z działalnością teatrów, kin i innych miejsc, o charakterze rozrywkowym. Niemcy co do zasady płacą zatem nieco niższy podatek, niż w Polsce.

Kto płaci niemiecki VAT?

Warto przy tym wspomnieć, że podatek VAT w Niemczech płacą nie tylko osoby, prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec. W niektórych sytuacjach ten obowiązek spoczywa również na zagranicznych przedsiębiorcach. Podatek zapłacą chociażby ci, którzy dokonują z zagranicy sprzedaży wysyłkowej na rzecz osób niebędących przedsiębiorcami, której wartość przekroczyła w dany roku kalendarzowym wartość 100.000 euro, a także te, które świadczą na terytorium Republiki Federalnej Niemiec usługi budowlane dla osób niebędących przedsiębiorcami. Oczywiście te przykłady można mnożyć. W niemieckim prawie jest ich co najmniej kilkanaście. Tacy przedsiębiorcy muszą się zarejestrować w Niemczech na potrzeby VAT, a potem realizować wszystkie, związane z tym obowiązki.

Podatek VAT w Niemczech – jakie obowiązki?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podatku nie wystarczy tylko płacić. Należy realizować też inne obowiązki, wskazane w przepisach prawa. Przede wszystkim chodzi o wypełnianie i składanie deklaracji podatkowych – miesięcznych zeznań oraz deklaracji rocznej w terminie do 31 maja kolejnego roku. Procedura nie jest szczególnie skomplikowana, ale osoby nieznające języka i nielubiące formularzy, mogą mieć z nimi pewien kłopot. Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby realizować te obowiązki, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działa wiele firm, oferujących takie usługi. Co przy tym istotne, wiele z nich pochodzi nawet z Polski. Podatek VAT w Niemczech nie ma dla nich żadnych tajemnic.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...
kredyt we frankach

Jak wyrok TSUE wpływa na spłacony kredyt we f...

Spłaciłeś kredyt we frankach i zastanawiasz się, co dalej? Czy możesz...
Fiskus

Podatnik wiecznym dłużnikiem fiskusa...

Fiskus wciąż może sztucznie wszczynać postępowania karne skarb...